Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KAMMENOS: “TRAKYA YILLARCA TERK EDİLMİŞLİĞİ HİSSETTİ, DOĞRUDUR VE BİZ DE HATALIYIZ. YUNAN...

KAMMENOS: “TRAKYA YILLARCA TERK EDİLMİŞLİĞİ HİSSETTİ, DOĞRUDUR VE BİZ DE HATALIYIZ. YUNAN DEVLETİ ADINA, HERKES ADINA ÖZÜR DİLİYORUM”

22
0

Savunma Bakanı Kammenos Batı Trakya bölgesinin yıllarca merkez Atina hükümetleri tarafından terk edildiğini kabul ederek bir bakıma Azınlık’tan özür diledi.

Savunma Bakanı Kammenos, Yunanistan Savunma Bakanlığı’nın katkılarıyla Meriç (Evros) bölgesinde Büyük Derbent köyünde bulunan Azınlık İlkokulu’na ek olarak yaptırılan iki yeni dersliğin açılışını gerçekleştirdi. Bakan Kammenos burada yaptığı konuşmada, Batı Trakya bölgesinin yıllarca merkez Atina hükümetleri tarafından terk edildiğini kabul ederek bir bakıma Azınlık’tan özür diledi. Kammenos, “Trakya yıllarca terk edilmişliği hissetti, doğrudur ve biz de hatalıyız. Yunan Devleti adına, Herkes adına özür diliyorum” diyerek Azınlığa karşı yapılanları bir bakıma itiraf ederek hataların yapıldığını kabul etmiş oldu.

Yunanistan Savunma Bakanlığı’nın katkılarıyla Meriç (Evros) bölgesinde Büyük Derbent köyünde bulunan Azınlık İlkokulu’na ek olarak yaptırılan iki yeni dersliğin açılışı Bakan Panos Kammenos’un katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışa, Genelkurmay Başkanı Evaggelos Apostolakis ve Kara Kuvvetleri komutanı Alkiviaidis Stefanis katılırken, bölgedeki Yunanlılardan oluşan askeri üniformalı Milli Muhafızların katılması ise dikkat çekti. 

Kammenos açılış öncesinde yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi:

“Trakya yıllarca terk edilmişliği hissetti, doğrudur ve biz de hatalıyız. Yunan Devleti adına, Herkes adına özür diliyorum.”

“Trakya yıllarca terk edilmişliği hissetti, doğrudur ve biz de hatalıyız. Yunan Devleti adına, Herkes adına özür diliyorum. Özellikle zor zamanlar yaşayan büyükler için, bu devrin artık sona erdiğini size bildirmek istiyorum.

Büyük bir sevinçle yanınızda bulunuyoruz. 4. Kolordu komutanının da projeyi anlattığı ve söz verdiğimiz gibi Megalo Derio’dayız (Büyük Derbent).

Özellikle memnuniyet duyduğumuz bir proje, çünkü burada Trakya’nın kalbinde, uç bölgede yer alan bu köyde herkesin termopil nöbeti tuttuğunu biliyoruz.

Burada küçük çocukları görmek özellikle çok önemli çünkü burada kalacaklar. Burası, tecrit yerinden, umut ve refah olan bir yer haline gelecektir. Bütün Yunanlılar sizinle birlikte.

Büyük sevinçle, Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesiyle ve 4. Kolordu birliklerinin ve Milli Muhafızların kararlı katkılarıyla İlkokulun tesislerinin yenilenmesiyle birlikte açılışını gerçekleştiriyoruz.

Özellikle gurur duyuyorum, çünkü bir kez daha, Trakya sakinlerinin her zaman yanında olan Yunan Ordusu, bölgedeki öğrencilere verilen eğitimin iyileştirilmesine sosyal çalışmalarına, bu kıyı bölgenin daha kapsamlı bir şekilde yenilenmesi için katkıda bulunuyor.

Bir kez daha herkese vurgulamak istiyorum, doğruluğun ve değerlerin savunmasının bilgi ve eğitimle güçlendiğini vurgulamak için Megalo Derio’nun (Büyük Derbent) uç bölgesinde bulunduğumuzu belirtmek isterim.

Ruhsal kültür olmadan, hoşgörüsüzlük, karanlıkçılık geçerlidir ve toplumsal sosyal ve ekonomik kalkınma engellenir, kötü niyetli üçüncü şahıslar vatandaşları bölerek tanımadıkları teorilere ve etkilere açık hale getirirler.

Milli Savunma Bakanlığının, bu kıyı köyün sakinlerinin günlük yaşamlarının iyileştirilmesi için Sufli (Sofulu) Belediyesi’nin talebine derhal yanıt verdiğini bilmenizi isterim.

Köyün altyapısının genel bakım ve iyileştirmesi, okulun tesislerinin yenilenmesinin yanı sıra, 3 su deposunun tamiri ve derenin akışını sağlamak için toplam 150.000 euro değerinde bir projenin sağlanmasını içeriyordu.

Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı’nın, Yunan vatandaşlarına yardım etmek için Trakya ve adalarımızdaki çeşitli sınır bölgelerindeki artan ihtiyaçlar gereği altyapıyı yükseltmek için bir dizi eylem geliştirdiğini iyi biliyoruz. Böylece, ulusal kaynakları ve Ordu’nun araçlarını kullanarak, sınır bölgelerini geliştiriyoruz. Eylemlerimiz ayrıca okulların yenilenmesi üzerine odaklanmaktadır, çünkü en iyi yatırımın çocuklara ve yeni kuşaklara odaklanan inancımızdandır.

Askeri ve sivil yönetim olarak, ata topraklarında kalarak yorulmadan olumsuz koşullar altında yaşamlarını sürdüren kıyı bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın bakımlarında yanında olduğumuzu aynen gösteriyoruz.

Kara Kuvvetleri Komutanını, 4. Koloru Komutanını, subayları, astsubayları, askerleri, Milli muhafızları, komutanları ve silahlı kuvvetlerinin ve vatandaşlarımızın tüm hiyerarşi kademesini yapmış oldukları katkılardan dolayı tebrik etmek istiyorum. Silahlı kuvvetlerin sosyal hizmeti ve vatandaşlarımızın gücüyle birlikte devam ediyoruz.

Muhafız birliklerini ve bölgenin sakinlerini, siyasi ve askeri yöneticiler olarak, her alanda kendilerine daha iyi koşullar için çabalarımızı yoğunlaştırarak yanlarında kalacağımızı vurgulamak istiyoruz.

Sizi temin ederim ki, buradan geçen subayların, astsubayların, askeri görevlilerin Trakya’yı asla unutmadıklarını ve Trakya’nın uzakta olduğunu sanmıyorlar.

Trakya yıllarca terk edilmişliği hissetti, doğrudur ve biz de hatalıyız. Yunan Devleti adına, Herkes adına özür diliyorum. Özellikle zor zamanlar yaşayan büyükler için, bu devrin artık sona erdiğini size bildirmek istiyorum.

Yunan halkının kendi ihtiyaçlarından kesip bize verdiği güçle ve Silahlı Kuvvetlerimiz ile birlikte yıllarca yapılamayanları onarmaya çalışacağız. Size güvence vermek istiyorum, ülkenin Başbakanı Aleksis Çipras, hükümet ve ülkenin tüm siyasi güçleri buradayız, bölge sakinlerini birleştirmek için buradayız.

Çocuklara okul yılının iyi bir devamı olmasını diliyorum, öğretmenlerin yaptıkları çalışmaların devam etmesini ve bu okulun açılışı için bugün burada bulunan velilere ve Megalo Derion’un (Büyük Derbent) tüm sakinlerine özellikle teşekkür ederim.

Keşke hep okullar açılışı yapsak, bu bölgede daha fazla vaftiz ve düğünlerin yapılmasını selamlıyoruz, çünkü buranın yeniden canlanması önemlidir. Tekrar refah ve ilerleme gelsin.

Hepiniz tarafından kucaklanmış olan Silahlı Kuvvetler, sizlerin yanında olacağını biliniz. Silahlı Kuvvetler yöneticilerine gösterdiğiniz sevginin bu şekilde karşılık verdiği sevgi olduğuna inanıyoruz.

Çok teşekkür ederim.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz