Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KAMMENOS: “TIKANIKLIK TÜRKİYE’NİN SORUMLULUĞUDUR”

KAMMENOS: “TIKANIKLIK TÜRKİYE’NİN SORUMLULUĞUDUR”

20
0

Yunanistan iki asker konusunu Avrupa Birliği nezdinde genelleştirmeye ve aynı zamanda Avrupa Birliği sorunu olduğu imajını yaratmak üzere harekete geçti.

Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos, Edirne’nin Yunan-Türk sınırı Kestanelik (Kastanies) bölgesinde Türk toprakları içinde yakalanan iki asker konusunda Avrupalı muadillerini bilgilendirdi. Kammenos, “tıkanıklık Türkiye’nin sorumluluğudur” dedi.  

Kammenos şu ifadeleri kullandı:

“Bugün bayan Mogherini ile yaptığım telefon görüşmesinden sonra, iki Yunanlının, Avrupa askerlerinin en yüksek güvenlik seviyesindeki cezaevinde tutuklu olarak bulunmalarını, Avrupa Birliği Savunma Bakanları Konseyinde gündeme getireceğim.

Sınır bölgesindeki bir olayda iki askerin Türkiye tarafından tutuklanmaları, genelde bu tür olaylar iki komutanın karşılıklı olarak görüşmesiyle çözülürdü, ancak Türkiye’nin savcısının reddetmesiyle bir tıkanıklığa yol açtı, iki askerin, davanın görüşülmesine kadar Konsoloslukta kalsınlar.

Bu, Avrupa Birliği ile de ilgili bir konudur. İki asker, kaçak göçmen ve göçmen girişinin yaşandığı bir bölgede devriye geziyordu.

Bazı izleri takip ederken, onların düşüncelerine göre, bu bölgede yasadışı yollardan göçmenleri geçiren insan tacirlerine götüreceği düşüncesi neticesinde birkaç metre Türk toprağına geçtiler ve orada da tutuklandılar. Aynı zamanda Avrupa Birliği – Türkiye ilişkilerini de ilgilendiren bir konudur. Bakanlar toplantısının sonunda, NATO’nun Genel Sekreter Yardımcısı da bilgilendirilecek.

Türkiye NATO üyesi ve bu tür olaylar barışçıl yöntemlerle ve iki Silahlı Kuvvetler tarafından müzakere edildikten sonra çözülüyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz