Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KAMMENOS: “KIBRIS UZAKTA DEĞİL, YUNANİSTAN BURADA”

KAMMENOS: “KIBRIS UZAKTA DEĞİL, YUNANİSTAN BURADA”

17
0

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, iki günlük resmi bir ziyaret için Kıbrıs Rum Kesimi’ne gitti. Kamenos, Kıbrıs meselesinin Yunanistan için “işgal ve istila” konusu olduğunu söyledi. Yunanistan’ın Kıbrıs’ın uzağında olmadığını belirten Kammenos, “Yunanistan buradadır” diye konuştu.

Savunma Bakanı ve koalisyon hükümetinin küçük ortağı ANEL Partisi’nin lideri Kammenos, Güney Kıbrıs Rum kesiminin Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ile bir araya geldikten sonra basına açıklamalarda bulundu.

Yunanistan’ın Kıbrıs’ın uzağında olmadığını belirten Kammenos, “Yunanistan buradadır” diye konuştu.

Kammenos, Türkiye’ye ait araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa’nın,  Güney Kıbrıs Rum kesiminin sözde münhasır ekonomik bölgesinde bulunmasının “açık bir tahrik” teşkil ettiğini öne sürdü.

MISIR VE İSRAİL İLE ORTAK TATBİKAT

Kammenos önümüzdeki dönem içinde Yunanistan’ın Güney Kıbrıs Rum kesimi, İsrail ve muhtemelen Mısır ile de ortak tatbikat yapacağını açıkladı.

Yunanistan ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi arasındaki ortak savunma doktrininin yeniden yapılanması yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Kammenos, önümüzdeki dönem için bir dizi çalışmanın yapılacağını söyledi.

Güney Kıbrıs Rum kesimi Savunma Bakanı Fokaidis ise Atina’nın Lefkoşa’ya verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, Yunanistan ve Kıbrıs’ın bölgede istikrar, güvenlik ve demokrasinin temel unsurları olduğunu söyledi.

Fokaidis, Kıbrıs’ın egemenlik haklarını her türlü tehdide karşı korumaya da kararlı olduğunu kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz