Ana sayfa Haberler KALANCİS GÜMÜLCİNE’DE TEMASLARDA BULUNDU

KALANCİS GÜMÜLCİNE’DE TEMASLARDA BULUNDU

13
0

Gümülcine’de Tayinli Müftü Meço Cemali’nin bugün Atina’dan misafirleri vardı. Eğitim Bakanlığı Din İşleri Genel Sekreteri Yorgos Kalancis yardımcıları ile birlikte Gümülcine’de temaslarda bulundu. Kendisine Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın İskeçe’deki Trakya Siyasi İşler Dairesi Müdürü Büyükelçi Nikolaos  Piperingos eşilik etti.  

Gümülcine Tayinli Müftülük binasında Meço Cemali’nin makamında gerçekleşen görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Ziyaret ve görüşmenin içeriği ile ilgili basına herhangi bir bilgi verilmedi. Görüşmede İskeçe Tayinli Müftüsü Şinikoğlu ve Gümülcine Vakıf İdaresi Tayinli Yönetimi de hazır bulundu.

Görüşmenin ardından kurmaylarıyla birlikte Müftülükten ayrılan Piperingos ve Kalancis, BİRLİK Gazetesi’nin objektifini karşılarında görünce şaşkınlıklarını gizleyemediler. Bu görüntü fotograf karesine de aynen yansıdı.

AZINLIK BASININA HABER VERİLMİYOR!

BİRLİK Gazetesi olarak, son aylarda Batı Trakya Türk Azınlığı’nın dini inancı ve uygulamalarına darbe vuran “240 İmam Yasası” konusunun gündemden düşmeden adım adım uygulanmasına devam edildiği üzere  başta Tayinli Müftü Meço Cemali’yi, Genel Sekreter Sayın Kalancis’i ve akabinde de özellikle İskeçe’deki Trakya Siyasi İşler Dairesi Müdürü Büyükelçi Sayın Nikolaos  Piperingos’a seslenerek, Azınlık basınını devre dışı bırakmalarını yadırgadığımızı belirtmek istiyoruz.

Sayın Piperingos, nasıl Sayın Kalancis’in bölgedeki Lozan konulu etkinlikte yapmış olduğu konuşmayı Azınlık basınına gönderiyorsa, bu ve buna benzer görümelerin kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından Azınlık ve çoğunluk basınına göndermeleri daha inandırıcı ve doğru olacağı kanısındayız. Tabii ki kapalı kapılar ardında gerçekleştirilen görüşmeler “ÇOK GİZLİ” ibaresi içermiyorsa.

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın din işleri konularından sorumlu olan ve kendisine bu hassas konuda güvenerek görev veren Samaras-Venizelos Hükümeti şunu iyi görmesi gerekmektedir. Sayın Kalancis’in Devlet-Azınlık arasında ayırıcı değil, birleştirici ve işleyişi olması gereken çalışmada malesef başarısız bir yol izlediği bir kez daha açıkça ortaya çıkmıştır. Tabii ki bu konuda Trakya Siyasi İşler Dairesi Müdürü Büyükelçi Sayın Nikolaos  Piperingos da bölgede olmasına rağmen tabloyu iyi okuyamadığı açıkça görülmektedir.

Batı Trakya Türk Azınlığı, ait olduğu ülkesinden beklentileri vardır ve şu an için bölgedeki uygulamalar bu beklentilere malesef pozitif olarak yansımamaktadır. Unutulmamalıdır, ki Batı Trakya Türkleri birer Yunan vatandaşı olduğu kadar, aynı zamanda Avrupa Birliği vatandaşıdırlar.

BİRLİK Gazetesi olarak, bölgemizde ayrımcılığı değil, ayrımcı politikaların uygulanmasına dikkat çekerek bölgede yaşananları kamuoyu ile paylaşmaktır. Atina’da verilen sözlerin bir an önce Batı Trakya’da uygulanması temennisiyle.

İlhan TAHSİN

BİRLİK Gazetesi

Genel Yayın Yönetmeni  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here