Ana sayfa Batı Trakya Haber İTB’den “Türkü ve Şiir Gecesi” Etkinliği

İTB’den “Türkü ve Şiir Gecesi” Etkinliği

3
0

Soydaşlar İTB’nin “Türkü ve Şiir Gecesi” etkinliğinde biraraya geldi.

İskeçe Türk Birliği’nin düzenlediği “Türkü ve Şiir Gecesi” yoğun katılımla yapıldı. 11 Ocak 2020 Cumartesi günü İTB lokalinde gerçekleştirilen etkinlikte İskeçe Türk Birliği Halk Müziği Korosu konser verdi. Etkinlikte ayrıca İTB tarafından geçen yıl organize edilen Mehmet Hilmi Şiir Yarışması’nda dereceye giren bazı şiirler ve diğer şairlerden şiirler okundu. Bir saati aşkın bir süre devam eden etkinlik, katılanlar tarafından büyük beğeniyle izlendi. Konuklar İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri tarafından karşılandı.

İskeçe Türk Birliği’nin etkinliğine katılanlar arasında Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu ve eşi Aslı Ömeroğlu, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Metin Hacıosman, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, İskeçe İli Türk Kadınları Kültür Derneği Başkanı Aysel Sağır, Hanımeli Derneği Başkanı Aylin Ahmetoğlu, Kırköy Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Fatma Saliemin, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu kurucu başkanı Cafer Alioğlu ve çok sayıda soydaş yer aldı.

“Türkü ve Şiir Gecesi”nin sunuculuğunu İTB yöneticilerinden Hüsniye Arabacıoğlu yaptı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu koro üyelerine ve şiir okuyarak etkinliğe farklı bir anlam ve güzellik katan üyelere teşekkür etti. 93 yıllık bir kültür çınarı olan İskeçe Türk Birliği’nin, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın kültürünü ve kimliğini yaşatmak, canlı ve diri tutmak adına faaliyetlerine devam ettiğini belirten Ahmetoğlu, “Bir yandan kültürel ve sanatsal çalışmalarımıza devam ederken, öte yandan da 36 yıldır hukuk ve demokrasi mücadelesini sürdürüyoruz. Bu akşamki etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen tüm dostları ve yöneticilerimizi tebrik ediyorum. Koromuzu bir kez daha kutluyorum. Önümüzdeki dönemde çok daha güzel ve anlamlı faaliyetlere ve çalışmalara imza atacağımıza inanıyoruz.” dedi.

Daha sonra konuşan İskeçe Milletvekili Dr. Burhan Baran da, İskeçe Türk Birliği’ni bu tür faaliyetleri yaptığı için tebrik ederek, bu tür çalışmaların gelişerek devam etmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete de, yorucu bir gün geçirmiş olmasına rağmen İskeçe Türk Birliği’nin etkinliğine katılmak için sabırsızlandığını belirterek, “Bu gibi çalışmalar ve etkinlikler bizim kimliğimizin, kültürümüzün kanıtıdır. Bizim yaşantımızın bir parçasıdır. Burada hep birlikte olursak anlam kazanır. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu. Müftü Mete, geçtiğimiz günlerde tamamladığı Almanya ziyaretinden izlenimlerini, Batı Trakya’daki Türk azınlığın durumunu karşılaştırarak değerlendirdi.

Yapılan konuşmalardan sonra İTB Halk Müziği Korosu’nun konseri ve şiir dinletisine geçildi. Müzik öğretmeni Gönen Molla yönetimindeki Halk Müziği Korosunun performansı etkinliğe katılanlardan tam puan aldı. Etkinlikte okunan şiirler ve bunları okuyanların performansı da beğeni topladı.

Etkinlik davetlilerle koro üyelerinin hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here