Ana Sayfa Yunanistan Haber “İskeçe’deki Petrohori Askeri Kışlada Durum Kontrol Dışı”

“İskeçe’deki Petrohori Askeri Kışlada Durum Kontrol Dışı”

0
0

XanthiNews.gr haber sitesinde yer alan bir habere göre, İskeçe’deki 4. Kolordu’ya bağlı Petrohori askeri kışlasında görev yapan bir askerin gönderdiği mektupta, Koronavirüs salgınıyla mücadele çerçevesinde acil önlem alınması için çağrıda bulunduğu ifade ediliyor.

Mektupta yer alan ifadeler özetle aynen aşağıdaki gibidir.

“Subaylar bize ikinci sınıf insan muamelesi yapıyorlar.”

“İskeçe’deki Petrohori kışlasında durum kontrol dışında. 400’ün üzerinde asker kışlaya kapatılmış bir vaziyette haftalarca duruyoruz. Aramızda Covid-19 virüsünü taşıdığı tespit edilen ve aynı zamanda Covid-19 semptomları bulunan askerler var. Subaylar bize ikinci sınıf insan muamelesi yapıyor.

Devlet ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı (GES) bugüne kadar herhangi bir şey yapmadı ve vurdumduymazlığa devam ediyor. Hem psikolojik durumumuz çok kötü durumda olduğu için, hem de kışlanın yığılmadan kurtulması için bizlere izin verilmesi gerekiyor. Yemek için kantinde çok uzun bir kuyrukta ikili sıra halinde bekliyoruz. Subaylar ise 10 kişi birlikte hiçbir şey olmamış gibi oturuyor. Bugüne kadar alınan tüm önlemler insanların gözünde göstermelik ve yığılmayı önleyebilmiş değil.

Kışladaki asker sayısı acilen azaltılmalı. Sıradan askerler için kışlaya giriş çıkış durduruldu ve bunun sonucunda askerler adeta birbiri üzerine yığılmış durumda. Subaylar ise her gün kışlaya girip çıkıyor, bu da virüsün bulaşma tehlikesini arttırıyor. Sağlık malzemeleri (maske, antiseptik) ise numunelik olarak bile yok. Maske sadece subaylara ve yemekhanede olanlara veriliyor. Kantin kapanmış durumda ve kağıt mendil bile alamıyoruz. Karantinada olan askerler onlara yemek götürülmediğinden şikayetçi. Bazıları ise tuvalet ve ısınma olmayan yerlere götürüldü.

Bugün Kara Kuvvetleri’nden (GES) birileri gelince, kışladaki durumu anlatmamamız için bizi garaja gizlediler. Aynı zamanda askeri tatbikatlar, virüs semptomları gösteren askerler için de, kötü hava şartlarında da devam ediyor. Vakaların olduğunu gizlemeye çalışıyorlar ve aynı anda bizleri karantinada olanlarla birlikte tutuyorlar. Gerçek durumu gizleyerek tüm askerlerin ve aynı zamanda tüm bölge nüfusunun sağlığını ciddi anlamda tehlikeye atıyorlar. Bir yandan izolasyon anlamında radikal kararlar alıyorlar, diğer yandan da askerlerle dolup taşan kışlaları kendi kaderine terk ediyorlar. Merak ediyoruz; bu nasıl bir korunma?

Bölgedeki hastane son derece geri kalmış ve salgın hastanesi olarak hizmet eden merkez ise bir saat uzaklıkta ve aynı anda beş il de buradan hizmet alıyor. Yoğun bakım üniteleri anlamında eksiklikler devam ediyor, sağlık personeli korkunç derecede eksik. Vakaların artması halinde ne olacağını merak ediyoruz. Nasıl ve hangi şartlar altında tedavi göreceğiz? Aramızdan kimler bu mücadeleyi başarabilecek?

Kışladaki yığılmanın acilen son bulmasını istiyoruz. Tüm askerlere sağlık malzemesi dağıtılsın. Tüm askerler için koruma önlemleri alınsın. Toplu testlerin yapılmasını ve tespit edilen vakaların izole edilmesini talep ediyoruz. Bizlere ikinci sınıf insan olarak davranılmamasını talep ediyoruz.

Kışlalardan biz de SOS sinyali veriyor ve çok geç olmadan bir şeyler yapılması bekliyoruz.”

 

Στο στρατόπεδο Πετροχωρίου στην Ξάνθη η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου.

Στο στρατόπεδο Πετροχωρίου στην Ξάνθη η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου. Είμαστε πάνω από 400 έφεδροι στρατιώτες κλεισμένοι μέσα στο στρατόπεδο για αρκετές εβδομάδες, ενώ την ίδια στιγμή υπάρχουν επιβεβαιωμένα κρούσματα και στρατιώτες με ξεκάθαρα συμπτώματα COVID 19. Τα στελέχη και οι υψηλόβαθμοι μας αντιμετωπίζουν  σαν ανθρώπους  δεύτερης κατηγορίας. Κράτος και ΓΕΣ δεν έχουν κάνει τίποτα και  συνεχίζουν να αδιαφορούν. Είναι αναγκαίο να μας δοθούν άδειες όχι μόνο γιατί βρισκόμαστε σε πολύ κακή ψυχολογική κατάσταση, αλλά και για να αποσυμφορηθεί το στρατόπεδο.Για να μπούμε στο εστιατόριο περιμένουμε σε μια τεράστια ουρά σε δυάδες ο ένας πίσω από τον άλλον ενώ τη ίδια στιγμή τα στελέχη κάθονται δέκα άτομα μαζί σα να μη συμβαίνει τίποτα. Ότι μέτρα πήραν μέχρι στιγμής είναι  για τα μάτια του κόσμου και  δεν έχουν καταφέρει να αποφύγουν τον συνωστισμό.

Πρέπει άμεσα να μειωθεί ο συνολικός αριθμός των φαντάρων στο στρατόπεδο. Την ώρα που στους απλούς στρατιώτες έχει κοπεί κάθε έξοδος και παραμένουμε εγκλωβισμένοι  πραγματικά ο ένας πάνω στον άλλο μέσα στο στρατόπεδο, τα στελέχη μπαινοβγαίνουν καθημερινά με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο κίνδυνος μεταφοράς του ιού.

Υγειονομικό υλικό (μάσκες αντισηπτικά κλπ) δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.Μάσκες δίνονται μόνο στα στελέχη και σε όσους είναι στα μαγειρεία. Έχει κλείσει το ΚΨΜ και δεν μπορούμε να προμηθευτούμε ούτε χαρτομάντιλα.Οι στρατιώτες που είναι σε καραντίνα διαμαρτύρονται ότι δεν τους πηγαίνουν φαγητό. Κάποιοι άλλοι έχουν μεταφερθείσε χώρους που δεν υπάρχει θέρμανση και τουαλέτες.

Σήμερα ήρθαν από το ΓΕΣ και μας κρύψανε στα γκαράζ ώστε να μην  δούνε τη κατάσταση και τους πούμε τι παίζει στο στρατόπεδο. Την ίδια στιγμή οι ασκήσεις συνεχίζουν κανονικά με αντίξοες καιρικές συνθήκες ακόμη και για στρατιώτες που έχουν σοβαρά συμπτώματα ίωσης. Προσπαθούν να κρύψουν ότι υπάρχουν κρούσματα και ταυτόχρονα  μας έχουν μαζί με όσους βρίσκονται σε καραντίνα.Κρύβοντας την πραγματική κατάσταση βάζουν σε σοβαρό κίνδυνο την υγεία όλων των στρατιωτών αλλά και των κατοίκων ολόκληρης της περιοχής.Από τη μία παίρνουν αυστηρά και ακραία μέτρα απομόνωσης και την ίδια στιγμή αφήνουν στην τύχη τους τα  στρατόπεδα της περιοχής που είναι γεμάτα στρατιώτες. Αναρωτιόμαστε τι είδους προστασία είναι αυτή;

Μας έχουν στοιβαγμένους σε ένα στρατόπεδο σε μια περιοχή της οποίας το νοσοκομείο είναι πλήρως υποβαθμισμένο, το κέντρο αναφοράς βρίσκεται μια ώρα μακριά και εξυπηρετεί πέντε νομούς. Την ώρα που ολόκληρη η περιοχή βρίσκεται σε μια σκληρή δοκιμασία, οι ελλείψεις σε ΜΕΘ συνεχίζονται, το  ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό είναι τρομερά λειψό. Ανησυχούμε και αναρωτιόμαστε τι θα γίνει  σε περίπτωση έξαρσης των κρουσμάτων; Πως και κάτω από ποιες συνθήκες θα νοσηλευτούμε;Ποιοι από εμάς θα τα καταφέρουμε;

Ζητάμε να αποσυμφορηθεί άμεσα το στρατόπεδο.Να μοιραστεί υγειονομικό υλικό σε όλους τους στρατιώτες. Να παρθούν άμεσα μέτρα προστασίας για όλους τους φαντάρους. Να γίνουν μαζικά  τεστ σε όλους και να απομονωθούν τα κρούσματα. Απαιτούμε να μη μας φέρονται σαν ανθρώπους δεύτερης κατηγορίας. Μέσα από τα στρατόπεδα και εμείς με τη σειρά μας εκπέμπουμε SOS για να γίνει κάτι πριν είναι πολύ αργά.

ΔΣΣ Πετροχώρι Ξάνθης

2/4/20

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz