Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İskeçe Türk Birliği’ni Ziyaret Ettiler

İskeçe Türk Birliği’ni Ziyaret Ettiler

19
0

Bursa İl Müftüsü İzani Turan ve beraberindeki heyet, İskeçe Türk Birliği’ni (İTB) ziyaret etti.

Türkiyeli konuklar gerçekleştirdikleri ziyarette, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri tarafından karşılandı. Bursa Müftüsü İzani Turan, İl Müftü Yardımcısı Durmuş Ayvaz, İl Müftülüğü Personel Şube Müdürü Murat Bakırkaya, Osmangazi Müftüsü Lütfü İmamoğlu, Osmangazi İsmail Hakkı Tekkesi Kuran kursu öğreticisi Ayhan Polat, Osmangazi Orhan Camii İmam Hatibi  Orhan Demiraslan ve Üftade Kur’an Kursu Yöneticisi Hilmi Şanlı’dan oluşan heyet, İskeçe Müftülüğü Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu refakatinde 16 Ağustos 2019 Cuma günü İskeçe Türk Briliği’ni (İTB) ziyaret etti.

18 Ağustos 2019 Pazar günü İskeçe’nin Demircik Köyünde gerçekleştirilecek olan Hafızlık merasimine katılmak üzere Batı Trakya’ya gelen konuklar İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri tarafından karşılandı. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, ilk olarak derneğin tarihini, hukuki süreci ve faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Ahmetoğlu, İskeçe Türk Birliği’nin 36 yıldır bir hukuk mücadelesini sürdürürken, diğer yandan da derneğin 92 yıllık bir kültür çınarı olarak azınlığın kültürünü ve kimliğini yaşatmaya çalıştığını belirtti. Ahmetoğlu derneğin 36 yıllık hukuk mücadelesini anlatarak, “11 yıldan bu yana da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin derneğimizle ilgili kararının uygulanmasını ve derneğimizin resmi statüsünün iade edilmesini bekliyoruz. Bu uğurda verdiğimiz mücadelenin eninde sonunda başarıya ulaşacağına ve adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz.” dedi.

Son olarak söz alan Bursa İl Müftüsü İzani Turan, Demircik köyünde gerçekleştirilecek olan Hafızlık merasimi vesilesiyle burada bulunduklarını ve İskeçe Türk Birliği’ni ziyaret etmekten dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti. Müftü Turan, İskeçe’yi ve İskeçeli soydaşları çok sevdiklerini ve gördükleri karşısında azınlık insanını takdir ettiklerini söyledi. Bursa Müftüsü İzani Turan, kendilerine gösterilen konukseverlikten dolayı da İTB yöneticilerine ve İskeçe müftülük yetkililerine ve soydaşlara teşekkür etti.

Ziyaret karşılıklı hediye takdimi ve topluca çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz