Ana Sayfa Batı Trakya Haber İskeçe İlinde Cemaatle Namaza Ara Verildi

İskeçe İlinde Cemaatle Namaza Ara Verildi

2
0

İskeçe Seçilmiş Müftülüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Koronavirüse yönelik alınan önlemler kapsamında, İskeçe ilinde tüm camilerde cemaatle namaza geçici olarak ara verildiği belirtiliyor. Ancak camilerin açık kalacağını ve beş vakit ezan okunacağı ifade ediliyor.

İskeçe Seçilmiş Müftülüğü tarafından BİRLİK Gazetesine gönderilen bu önemli açıklamanın aksine, Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’nden henüz bir açıklama gelmediğini belirtiyor ve aynı önlemin Rodop ilindeki camilerde de alındığını temenni ediyoruz. Eğer gazetemize Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü veya Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu tarafından herhangi bir açıklama gelirse sizleri daha detaylı bir şekilde bilgilendireceğiz.

A   Ç   I   K   L   A   M   A

Sevgili Kardeşlerim,

Bugün dünyanın dört bir köşesine yayılan Koronavirüs salgınıyla insanlık bir imtihandan, belki de bir İlâhi terbiyeden geçmektedir. Son durumları basından takip etmektesiniz.

Ülkemiz Yunanistan’da da bu virüsten korunmak için çeşitli önlemler alınmaktadır. Burada önemli olan insanın sağlığıdır. İnsanın can ve nesilinin korunması farzdır. Bu çerçevede bu virüsün yayılmasını önlemek için dünya üzerinde Müslüman Alimler Birliği, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer Balkan ülkeleri Müftülerinin aldığı kararlar doğrultusunda biz de İskeçe Müftülüğü olarak tedbir amaçlı bazı tedbirler almıştık ve şimdi de almaktayız. Daha önce;

Kur’an Kurslarının eğitime ara verilmesi,

Hatim ve buna benzer halkın toplu olarak katıldığı törenlerinin ertelenmesi.

Bugün de camilerimizle alakalı takip edilecek süreci sizinle paylaşmak isteriz:

Camileimiz açık kalacak, 5 vakit ezan okunacaktır.

Cemaatle namazların kılnmasına ara verilecektir. Buna göre; 5 vakit namazları cemaatle kılmak, Cuma namazları ve kandillerdeki mevlidler şimdilik 30 Mart’a kadar ertelenmiştir.

Cemaatimizden arzu edenler, tek başlarına camiye namaza gidebilir. Ancak camiye giderken;

Evinden seccade almalı,

Camideki tesbihleri kullanmamalı,

Zaruret olmadıkça cami tuvaletlerini kullanmayıp abdestini evinde almalı,

Yaşlı ve kronik hasta olan risk sahibi kişiler evlerinden çıkmayıp namazlarını evlerinde kılmaları, Camiye namaz kılmaya gidenler yanındakilerle en az bir metre mesafede kılmalıdır.

Cenaze olduğu taktirde, cenaze namazına yalnız akrabaların katılması daha uygundur. Cenazeye katılan cemaatin birbirleriyle tokalaşmaması ve sarılmaması, yanyana yakın dururlmaması gerekir.”

Bilginize önemle sunulur.

Ahmet METE

İskeçe S. Müftüsü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz