Ana Sayfa Yunanistan Haber “Isırmayı Denerse Kafasına Oturtur İndiririz”

“Isırmayı Denerse Kafasına Oturtur İndiririz”

7
0

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis başkanlığında, bugün gerçekleştirilen Dış İlişkiler ve Savunma Konseyi (KYSEA) toplantısında alınan kararlar doğrultusunda Yunan Ordusu’nun üst komuta kademesinde görev değişimi yapıldı. Yapılan bu değişikliklerin başında ise Genelkurmay Başkanı geliyor.

Genelkurmay Başkanı Hristos Hristodoulou’nun yerine 1. Ordu Komutanı Korgeneral Konstantinos Floros getirildi.

Korgeneral Konstantinos Floros, Yanya’da katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada Türkiye’yi kastederek, “Havlayan köpek ısırmaz, ısırmayı denerse kafasına oturtur indiririz” demiş ve dikkatleri üzerine çekmişti. Bunu diyen Komutan Korgeneral Konstantinos Floros Yunanistan’ın yeni Genelkurmay Başkanı oldu.

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz 2019 yılında iki Yunan askerin Meriç Nehri Edirne’ye yakın sınır bölgesinde yasadışı Türkiye tarafına geçmelerinden sonra, serbest kaldıklarında da Korgeneral Konstantinos Floros o zaman 1. Ordu Komutanıydı ve Dedeağaç havalimanına iki askeri almaya gelmişti.

Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros kimdir:

Korgeneral Konstantinos Floros 24 Haziran 1961’de Eğriboz (Evia) yarımadası Halkida kentinde doğdu. 1979 yılında Kara Harp Okulu’na girdi ve 1983 yılında Piyade Teğmen olarak mezun oldu.

1986 yılında Özel Kuvvetler’e seçildi. Zorunlu ve tüm Özel Kuvvetler Okullarından başarıyla mezun oldu.

Buna ek olarak, 1989 yılında Yunanistan Donanması’nın Sualtı Taarruz (SAT) Komutanlığı Biriminde eğitimini başarıyla tamamladı. 1992’de Kuzey Carolina, Fort Bragg’deki USAJFK Özel Harp Merkezi ve Okulu’ndan kursun en iyi yabancı öğrencisi seçildi.

1986-1994 yılları arasında 575’inci Deniz Piyade Komutanlığı, 3. Ulusal Muhafız (3. EIB) ve 2. Paraşüt Filosu (2. MAL) Komutanı olarak görev yaptı.

1994 yılında 505’inci Deniz Piyade Taburu’na Komutan Yardımcısı, 4. Büro görevlisi, operasyon ve eğitim görevlisi ve devamındaTabur Komutanı olarak 1997 yılına kadar görev yaptı.

Buradan Kıbrıs Rum Kesimi’nde bulunan Kıbrıs Özel Kuvvetler Komutanlığı’na geçerek 1999 yılına kadar haber alma sorumlusu ve 1. Alay sorumlusu görevlerini üstlendi.

1999 yılında Yüksek Harp Okulu’ndan mezun oldu ve 2000 yazında mezun olduktan sonra 13. Amfibi Komuta Alayı’na (13. SAC) yerleştirildi.

2003 yılında Komutan olarak Kara Kuvvetler Komutanlığı’nın Özel Kuvvetler Birimi’ne ve 2004 yılında Amfibi Komando 3. Filosunun Komutanlığına atandı.

2005 yılında Mons (BELÇİKA) Avrupa Müttefik Yüksek Kuvvetler Ulusal Komisyonu’na (GRC NMR / SHAPE) atandı. 2008 yılında Yunanistan’a döndükten sonra da Ulusal Savunma Okulu’ndan mezun oldu.

2009 yılında Genelkurmay Başkanlığı Özel Harekat Müdürlüğü Planlama Daire Başkanlığına atandı.

2012 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti ve 13. Özel Harekat Komutanlığına komutan olarak göreve getirildi. 2014 yılının Mart ayında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Operasyon Müdürlüğüne geçti.

Mart 2015 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti ve Genelkurmay Başkanlığı’nda 1. Şube Operasyonlar Müdürü olarak atandı.

Şubat 2016’dan bu yana, Ulusal Savunma Genelkurmayı’nda Göç ve Mülteci Sorunlarının genel koordinatörü olarak görev yapıyordu.

Ocak 2017’de KİSEA’nın kararını takiben Genelkurmay Başkanlığı’nda Kurmaybaşkan görevini üstlendi.

Mart 2017’de Korgeneralliğe terfi etti ve KİSEA’nın kararından sonra Genelkurmay Başkan Vekilliği görevini üstlendi.

Ocak 2019’da KİSEA’nın kararını takiben 1. Ordu Komutanı olarak atandı.

Korgeneral Konstantin Floros, Aberdeen Üniversitesi’den “Stratejik Analiz ve Kriz Yönetimi ve Çözümü” alanında (Strategic Center for International Security (SCIS) Yüksek Lisans derecesine sahiptir. Son olarak da Atina Panteion Üniversitesi Uluslararası ve Avrupa Çalışmaları Bölümü’nün “Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Çalışmalar” bölümünden Lisansüstü eğitimi var.

Yabancı dili İngilizce, evli ve iki kız babası. Yunanistan Silahlı Kuvvetler tüm Madalyalarına ve NATO’nun Barışı Koruma Görevlerine Katılım Madalyası’na sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz