Ana sayfa Yunanistan Haber İmzalar Atina’da Atıldı, Pilot ve Teknisyenler Fransa’ya Gidiyor

İmzalar Atina’da Atıldı, Pilot ve Teknisyenler Fransa’ya Gidiyor

0
0

Rafale uçaklarının tedarikine ilişkin anlaşma Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos ve Fransız mevkidaşı Florence Parly tarafından imzalandı.

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos ve Fransız mevkidaşı Florence Parly bugün Atina’da Milli Savunma Bakanlığı’nda 18 Fransız Rafale savaş uçağı tedarik sözleşmesini imzaladı.

Bakan Panagiotopulos anlaşmanın imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Fransız Rafale savaş uçaklarının tedariki, ikili savunma işbirliğimizde ve daha geniş anlamda, Yunanistan-Fransa ilişkilerinde bir kilometre taşıdır.” Dedi.

Panagiotopulos, anlaşmanın “ana görevi ülkemizin toprak bütünlüğünü ve egemenlik haklarını savunmak olan Hava Kuvvetleri ve Silahlı Kuvvetlerin savaş kabiliyetinin ve caydırıcı gücünün daha da güçlendirilmesine” katkıda bulunacağını vurguladı.

Bakan Panagiotopulos, “Böylesine bileşik ve büyük bir silahlanma programı için müzakerelerin daha önce hiç bu kadar hızlı ve metodik olarak tamamlanmadığı için gerçekten gurur duyuyoruz” dedi.

Bakan Nikos Panagiotopulos, “Rafale savaş uçaklarının satın alınmasıyla birlikte, Yunan Hava Kuvvetlerinin ateş gücünün katlanacağını” belirterek, her iki taraftan bu anlamlı imza törenine katılanları tebrik etti.

Rafale’nin özelliklerine değinen Panagiotopulos, “stratejik silahlarıyla birlikte, gelişmiş elektronik sistemlerin (radar sensörleri, elektronik harp sistemleri vb.) rafale savaş uçaklarını hava üstünlüğünün önemli bir faktörü haline getirdiğini” belirtti.

Fransız savaş uçaklarının seçiminden söz eden Bakan Nikos Panagiotopulos, Yunanistan-Fransa ilişkilerinin stratejik karakterinin yanı sıra, ” tahrik ve tehditler karşısında Fransa’nın ülkemize tam desteğidir.” İfadelerini kullandı.

Panagiotopoulos, “Anlaşma, ülkelerimiz arasında hem ikili hem de bölgesel ve uluslararası kuruluşlar bağlamında mükemmel bir işbirliği ilişkileri geleneğini doğruluyor. 1821 Yunan Devrimi’nden bu yana ülkelerimizin ve halklarımızın dayanışmasına ve güçlü, zamansız ve samimi dostluğuna dayalı ilişkiler ve büyük bir güç olarak Fransız Yunan-dostlarının ve Fransa’nın ulusal özgürlük mücadelesine katkısıdır».

“Muadilim Bayan Parly ile, ikili savunma ilişkilerimizin yüksek düzeyini ve aynı zamanda hem düzenli hem de stratejik düzeyde daha da genişleyecek olan daha geniş işbirliğimizi memnuniyetle karşıladık. Ayrıca, Avrupa Savunma Girişimleri çerçevesindeki işbirliğimiz ve “Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği (PESCO)” na katılımımız ve Fransa ile paylaştığımız Avrupa Savunma vizyonunu hayata geçirme adımları hakkında görüş alışverişinde bulunma fırsatı bulduk.”

Milli Savunma Bakanı Panagiotopulos, “Doğu Akdeniz’deki güvenlik ve istikrar zorluklarını ve uluslararası hukuk kurallarına saygı ve iyi komşuluk ilkelerine dayanarak daha geniş bölgede güvenlik, istikrar ve refaha katkıda bulunma ortak irademizi ele aldık” dedi.

“Yunanistan Hava Kuvvetlerinin vurucu gücü çoğaldı”

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, anlaşmanın imzalanmasının ardından yaptığı açıklamalarda, Yunanistan ile Fransa arasında uzun süredir devam eden dostluk ve işbirliği ilişkisine vurgu yaptı. Parly, Rafale savaş uçaklarını satın alan ilk Avrupa ülkesinin Yunanistan olduğuna işaret etti.

Fransa Savunma Bakanı Parly, Rafale tedarikinin Yunan Hava Kuvvetleri için çoğalan caydırıcı bir görevi olacağını, Fransa’nın “Skiros” tatbikatına ve Nisan ayında 8 Rafale uçağıyla “İniohos” tatbikatına katılacağını duyurdu.

Bakanı Florence Parley, Fransa donanmasına ait uçak gemisi Charles de Gaulle’ün Şubat ayı sonlarında görevinin bir parçası olarak Yunan Donanması firkateyni eşliğinde Doğu Akdeniz’de yelken açacağını söyledi.

“İfade edeceğim umut, Yunanistan ile Fransa arasındaki güven ilişkisini sürdürmektir” diyen Fransız Bakan, Fransa’nın “yakında Yunanistan’a Donanma filosunu yenilemek için teklifler göndereceğini” de sözlerine ekledi.

Anlaşmanın imzalanmasından önce yapılan ikili görüşmelere, Savunma Bakanlığı’ndaki “İoannis Kapodistrias” toplantı salonunda, Yunanistan tarafından Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alkiviadis Stefanis, Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Antonios Oikonomu, Hava Kuvvetleri Komutanı Georgios Bliumis, Bakan Panagiotopulos’un Özel Kalem Müdürü Athanasios Valaris, Savunma Konularından Tam Yetkili Büyükelçi Eleftherios Anggelopulos, Savunma Ekipmanları ve Yatırımları Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Theodoros Lagios katıldı.

Fransız tarafından, Savunma Bakanı Florence Parly’in yanı sıra, Fransa’nın Atina Büyükelçisi Patrick Mesonav, Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General Philippe Lavigne, Fransız Hükümeti Sanayi İşleri Danışmanı M. Desid ve Fransız Hükümeti’nin Avrupa İşleri Danışmanı M. Cantan katıldı.

Ayrıca kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Şubat ayının ilk on günü içinde, Fransız Rafale Hava Kuvvetleri uçakları Yunanistan hava Kuvvetleri ile ortak eğitim için Tanagra’ya inecekleri belirtiliyor.

18 uçağın toplam satın alma maliyetinin 1.92 milyar Euro olduğu belirtilirken, bunlardan altısı yeni ve on ikisi kullanılmış uçaklardan oluşuyor.

Ayrıca, uçağın teçhizatının (Meteor uzaktan kumandalı füzeler) ve mevcut füzelerin (Mika, Scalp ve Ecoxet tipi) gerekli seviye yükseltmelerinin maliyeti, 400 milyon euro’yu buluyor.

Kullanılmış ilk altı savaş uçağının teslimatı, ayda bir oranında Temmuz 2021’de başlayacak. Altı yeni uçağın 2022 baharında teslim edilmesi planlanırken, kullanılmış olan son altı uçağın ise 2023 başlarında teslim edilmesi bekleniyor.

Yunan Hava Kuvvetlerinin ilk pilotlarının ve teknisyenlerinin eğitim için Şubat ayı içinde Fransa’ya gitmeleri bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here