Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET VE NİKOS SKOPİANOS, TARIMSAL KALKINMA VE GIDA BAKAN VEKİLİ İLE...

İLHAN AHMET VE NİKOS SKOPİANOS, TARIMSAL KALKINMA VE GIDA BAKAN VEKİLİ İLE GÖRÜŞTÜ

20
0

POTAMİ Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Tarımsal Kalkınma Ve Gıda Bakan Vekili Markos Bolaris ile biraraya geldi.  Mesleklerarası Pamuk Kurumu Başkanı Nikos Skopianos’un da katılımıyla 22 Ekim Perşembe günü gerçekleşen görüşmede, Doğu Makedonya – Trakya bölgesinde zor bir dönemden geçen çifçilerin herşeye rağmen tarımsal üretimden vazgeçmemeleri için özellikle Avrupa Birliği sübvansiyonlarının yeniden aktif hale gelmesinin gerekliliği vurgulandı.

Görüşmede tarım alanında hükümet tarafından acil önlemler alınması ve üreticiyi rahatlatacak yeni girişimlerde bulunulması gerektiğinin altını çizen İlhan AHMET, bölgenin önemli tarım ürünlerinden olan pamuk ürününe dikkati çekerek, bu üründen en yüksek üretimi ve geliri elde etmek için üretiminden işleme ve satışına kadar tüm aşamalarda yer alan taraflardan oluşturulacak bir komisyon kurulmasını önerdi. İlhan AHMET, bu komisyon sayesinde, bölgenin iklim koşulları dikkate alınarak belirlenecek, en uygun tohum çeşidiyle, doğru ekim, gübreleme, sulama teknikleriyle işlenecek tarlalardan yüksek randıman ile kaliteli ürün elde etmenin mümkün olacağını ifade etti.

Tarım ürünlerinde yüksek kalite ve markalaşmanın önemine değinen milletvekili, böylesi bir yeni üretim modeliyle markalaşmış bölge pamuğunun yerli piyasada ve uluslararası pazarda rekabet edebilir düzeye gelebilceğini söyledi.

Öte yandan tütün üreticilerinin durumunu da dile getiren Milletvekili İlhan AHMET’e Bolaris, tütün üreticilerinin desteklenmesi için gerek Avrupa Birliği’nin yardım programından yararlanmaları için gerekse de Trakya Tütün Üreticleri Kooperatifi’ne tütün için ticari izin verilmesi konusunda elinden geleni yapacağını ifade etti.

Bolaris, Aralık ayında Atina’da tütünün bugünü ve yarınının detaylı bir şekilde masaya yatırılacağı ve çözüm yollarının aranacağı bir toplantının da yapılacağını söyledi.

Görüşmede Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakan Vekili Bolaris de, pamuk üretiminin ve kalitesinin artması için kullanılan tohumların bölgeye en uygun belli başlı tohum türleri olması gerektiğini vurguladı.

Bölge çiftçisinin sorunlarını ve ihtiyaçlarını ayrıntılarıyla bakan vekiline ileten Mesleklerarsı Pamuk Kurumu Başkanı Nikos Skopianos, en yakın zamanda Tarım ve Gıda Bakanı ile bölgedeki üretici ve çiftçileri biraraya getirecek bir görüşmeyi de talep etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz