Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET: TÜTÜNÜN ACI HİKAYESİ

İLHAN AHMET: TÜTÜNÜN ACI HİKAYESİ

24
0

 ‘Tarih tekerrürden ibarettir’ atasözümüz, Trakya’ daki tütün üreticilerinin yaşadıkları ve her defasında tekrarlanan acı senaryoyu tam olarak anlatıyor. Ülke genelindeki çiftçilerin en fazla haksızlığa uğramış sınıfını oluşturan tütün üreticileri, en kaliteli ürünü üretmelerine rağmen, hem en düşük gelire sahipler hem de ürünün ticaret sistemlerinde en fazla istirmar edilenlerdir.

Rodop – Evros Tütün Üreticileri Kooperatifi Başkanı, Esat Hüseyin’ in suçlamalarına göre, Mihailidis tütün fabrikasının Rodop ilindeki 780 tütün üreticisine borcu yaklaşık olarak 2 milyonu bulmaktadır. Hatta, bu aynı şirketin Yunanistan’ ın başka bölgelerindeki tütün üreticilerine olan borcunun ise 5 milyonu bulduğu hesaplanmaktadır. Dönüştürme / Tütün İşleme şirketi Mihailidis, 2 Aralık 2015 tarihinden itibaren bölgemizde tütün tartmaktadır. Her ne kadar şirket, tartmış olduğu bu tütünlerin ödemelerinin 15 Şubat 2016’ ya kadar ödeneceğine dair yazılı olarak söz vermiş olsa da, maalesef teslim edilen bu tütünlerin ödemeleri hâlâ, şu ana kadar, yapılmamıştır. Ayrıca, ülke genelinde diğer bölgelerde de tartmış olduğu tütünler için de, daha hiçbir ödeme gerçekleştirmemiştir. 15 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşen Mesleklerarası Tütün görüşmesine, Rodop – Evros Tütün Üreticileri Kooperatifi davet edilmemiştir.

Her ne kadar, bu olay bireyler arasında bir medeni hukuk kuralları esnasında , alacak davası  olarak görülse de, aslında sorunun derininde siyaset yatmaktadır. İlgili kurumların şirketlerden gereken nakdi teminatı almadan bu alım satım izninin verilmiş olması siyasi idarenin mutlak sorumluluğundadir.

Tütün üreticilerimiz, yıllar boyunca ürettikleri bu mükemmel ürüne tekabül eden fiyatları alamamakla beraber, her defasında da tüccarların ve arabulucuların entrikalarının yarattığı tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadırlar.

Bu duruma artık bir dur deme zamanı çoktan gelmiştir, fakat bu da ancak tütün üreticilerin olayı kendi ellerine almalarıyla olacaktır. Yani, tütün üreticileri ürünlerini kendileri işler, dağıtır ve ticaretini yaparlarsa, ancak o zaman emeklerinin gerçek değerinin de keyfini çıkarabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz