Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET: “AZINLIK ÜYELERİNE POLİS AKADEMİLERİNDE HEM DE İTFAİYE BİRİMLERİNDE GÖREV VERİLMESİNİ...

İLHAN AHMET: “AZINLIK ÜYELERİNE POLİS AKADEMİLERİNDE HEM DE İTFAİYE BİRİMLERİNDE GÖREV VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

21
0

Milletvekili İlhan Ahmet’e Azınlık fertlerinin devlet memuru olarak işe alınmalarına yönelik sorduğu soruya Bakanlıktan cevap geldi. Cevap ile ilgili İlhan Ahmet’in siyasi börosundan yazılı bir açıklama yayınlandı.

LLETVEKİLİ İLHAN AHMET’ EN BASIN AÇIKLAMASI

Gümülcine, 16-03-2016

Trakya’ daki Azınlık üyelerinin, istisnai olarak Yunanistan çapında gerçekleşen  ASEP sınavlarıyla Yunan Kamu sektöründe işe alınmaları ile ilgili  yasanın uygulanıp uygulanmadığını, Meclis’ e yatırmış olduğum soru önergesiyle dile getirmiştim.

Bu söz konusu soru önergesine gelen cevapla ilgili olarak şu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum:

Meclis’ e sunmuş olduğum 2202/07.01.2016 sayılı  Soru Önergesi’ ne,  Personel Seçimi Yüksek Kurulu  ASEP’ ten gelen cevapta, 2008 yılı itibariyle, bu prosedür ile sadece 10 Azınlık üyesine istihdam sağlandığı bildirilmektedir.

 ASEP, 2009 yılından sonra, yukarıdaki kategoriye ait toplam on (10) adayı , tayin etmek üzere seçmiş ve ilgili makamlara tayin edilmeleri emrini vermiştir, bu dağılım şu şekildedir: a) 1K/2009 bildirisi ile  Ulusal İlk  Yardım Merkezi EKAB’ a  Lise mezunu 1 kişi, b)  3K/2009 bildirisi ile kamu sektörünün değişik alanlarında görev almak üzere Üniversite mezunu 1 kişi c) 5K/2009 bildirisi ile kamu sektörünün değişik alanlarında görev almak üzere   Lise mezunu 1 kişi d) 7K/2009 bildirisi ile Sağlık ve Sosyal Dayanışma Bakanlığı’na bağlı kurumlarda görevlendirilmek üzere,   Lise mezunu 2 kişi ve Teknik Yüksek Okul mezunu 2 kişi ve e) 1K/2014 bildirisi ile ERT A.Ş.’ ne sözleşmeli Lise mezunu 1 kişi. 

Bu verilerin incelenmesinden çıkan sonuçlar doğrultusunda, şunu tespit etmekteyiz, sadece 1 kişi hariç, diğer tüm personel alımları hemşirelik ve sağlık sektörü yardımcılıklarına gerçekleşmiştir.

Ayrıca, İçişleri ve İdari Reformlar Bakanlığı’ ndan alınan cevaba göre, 3647/2008 sayılı yasanın kabulünden sonra, bugüne kadar, Sivil Koruma Genel Sekreterliği’ ne herhangi bir kategoriden hiçbir personel alınmamıştır, hatta resmi olarak sunmuş olduğumuz talebimiz çerçevesinde İtfaiyeye de Azınlıktan hiçbir eleman alınmamıştır

 Ayrıca, ASEP’ in halen işlemde olan 4K/2015 ve 5K/2015  bildirilerine yukarıdaki kategoriye ait adaylardan dört (4) kişi (Zorunlu Eğitim’ den -YE- 1 kişi, Lise mezunu1 kişi –ΔΕ- ve Teknik Yüksek Okul mezunu1 kişi  –ΤΕ-) dahil edilmiştir.

2190/1994 sayılı kanunun 14. Md.nin 7. fıkrasının hükümleri ile (Φ.Ε.Κ. 37), 3647/2008 sayılı kanunun 23. Md. ile yapılan ekleme (Φ.Ε.Κ. 37),  sonucunda: ‘7. fıkraya göre, ‘Binde beşlik bu kontejan (%o5), (ΠΕ- üniversite mezunu,  ΤΕ- Teknik Yüksek okul mezunu,  ΔΕ- Lise mezunu, ΥΕ- zorunlu eğitim) değişik kategorilere ülke çapında ASEP sınavlarıyla kadrolu personel yada özel hukuk sözleşmeli personel alımında, Yunan vatandaşı olan, ve Trakya’ daki belediye kütüklerine kayıtlı yada  ülkenin başka belediyesine kayıtlı fakat kaydı Trakya’ daki belediyesinden alınmış, Trakya’daki Müslüman azınlık üyelerini kapsamaktadır. ASEP, işe alınacak personel sayısı yüzdesini il yada ilçeye, makama ve kategoriye göre belirlemektedir. 

Her ne kadar, bu girişim  pozitif ayrımcılık  olarak başlatılmış olsa da, maalesef şu ana kadar devlet birimlerinin bütün alanlarında uygulama alanı bulmamıştır Azınlık mensubu gençlerimizin Devlet memuru olarak istihdamı esnasında  pozitif ayrımcılık esasına göre kabul edilen yasanın  özel binde beşlik kontejan çerçevesinde, Azınlık üyelerine hem polis ve akademilerinde hem de itfaiye birimlerinde de görev sağlayacak şekilde uygulanmasını talep etmekteyiz .      

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz