Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET, “AZINLIK OKULLARINDA TÜRKÇE KONUŞULMASINI YASAKLAYAN YAZILI EMİR DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ”

İLHAN AHMET, “AZINLIK OKULLARINDA TÜRKÇE KONUŞULMASINI YASAKLAYAN YAZILI EMİR DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ”

25
0

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Azınlık okullarına getirilen “Türk dilinde duyuru yapma yasağı”nı meclise taşıdı. Milletvekili, Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti Eğitim Müdürü Panagioti Keramari imzasıyla Azınlık okullarına gönderilen Φ.2.4./1224 sayı ve 1/4/2016 tarihli genelge ile getirelen yasağın derhal geri alınmasını talep etti.

Milli Eğitim, Araştırma ve Din İşleri Bakanı’na hitaben yatırdığı soru önergesinde Milletvekili İlhan AMHET, Trakya’daki Azınlık okullarında “okullara gönderilecek her çeşit duyuru yada bilgilendirici yazının devletin resmi dilinde olmasını’ emreden bahse konu genelgenin geri alınması için gerekli müdahalenin bakanlık nezdinde yapılmasını istedi.

Genelgede yer alan “talimatımızın ivedilikle ve titizlikle derhal uygulanması doğrultusunda sizleri  uyarıyoruz” şeklindeki emrivari cümlenin yetki ve sorumluluğu aşan ve sınırları zorlayan bir  ifade olduğunun altını çizen milletvekili, İkidilli Azınlık okullarında, Türk dilini kullanma hakkının açıkça belirtildiği Lozan Barış Antlaşması ile 1968 Türk – Yunan Kültür Protokolü’nün ilgili maddelerine atıf yaptı.

İlhan AHMET Lozan Barış Antlaşması’nın yanısıra, 1968 Türk – Yunan Kültür Protokolü’nün ilgili maddesinde “(1). Paragrafın (a) fıkrası hükümleri saklı kalmak kaydıyla, Azınlık dilinin, bu okullarda, öğretmen ve öğrenciler tarafından, teneffüsler, okul faaliyetleri, konferanslar, öğretmen toplantıları gibi bütün diğer vesilelerle kısıtlanmaksızın kullanılmasına müsaade edileceği”nin açıkça belirtildiğini hatırlattı.

İkidilli Azınlık okullarında Türk dilini kullanma hakkının, bu okulların doğasının, işlevinin ve statülerinin bölünmez bir parçası olduğunu belirten milletvekili, Azınlık okullarında bugüne kadarki uygulamanın da bu doğrultuda olmak üzere, Türkçe müfredatının müdürü ve Yunanca müfredatının müdür yardımcısı ile diğer eğitimcimlerin günlük program içinde duyurularını hem Türkçe hem Yunanca olmak üzere her iki dilde de yaptıklarını belirtti.

İlhan AHMET, bu uygulamayı ortadan kaldıran, açıkça yasaklayan bahsekonu genelgenin, insan hakları, Azınlık eğitim hakları, bireylerin anadillerini kunuşma ve muhafaza etme hakları kapsamında bir kez daha değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek Milli Eğitim Bakanı’na;

“Eğitim- Araştırma ve Dinişleri Bakanlığı’nın idari vesayeti altında olan  Bölge Eğitim Müdürü’nün Trakya’ daki Azınlık okullarında görev yapan Türkçe müfredatın eğitimcilerine gönderdiği yazılı idari emirlerin, benzer resmi bir yazılı idari emir  ile geri alınması  için bir müdahalede bulunmaya niyetiniz var mı?” diye sordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz