Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HULUSİ AKAR PAŞA ATİNA’DA KONFERANSA KATILDI, BÜYÜKELÇİLİK VE AKROPOLİS’İ ZİYARET ETİ

HULUSİ AKAR PAŞA ATİNA’DA KONFERANSA KATILDI, BÜYÜKELÇİLİK VE AKROPOLİS’İ ZİYARET ETİ

21
0

Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Atina’da 11. Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Konferansı’na katıldı.

Konferansa Orgeneral Akar’ın yanı sıra Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Makedonya, Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan’ın genelkurmay başkanları, NATO ve Avrupa Birliği’nden askeri komite başkanları ile Slovenya ve Hırvatistan’dan askeri temsilciler katıldı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, konferansta genelkurmay başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada, Ortadoğu’da çatışmaların sürdüğü bir dönemde Balkanlar’da barış ve istikrar için dayanışmanın önemine dikkati çekti.

“Terör örgütleri arasında ayrım yapmak büyük bir yanlıştır”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, “DEAŞ asla Müslümanların ve İslam’ın temsilcisi olamaz. Terör örgütleri arasında ayrım yapmak büyük bir yanlıştır. Bunun en somut örneği Suriye krizinde yaşanmıştır” dedi.

Terörizm ile mücadelede devletler ve uluslararası kuruluşların ortak hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Akar, “Terör örgütleri arasında ayrım yapmak büyük bir yanlıştır. Bunun en somut örneği Suriye krizinde yaşanmıştır. Mart 2011’de başlayan kriz hakkında tespit ettiğimiz tehditler ve bunlara karşı alınacak tedbirler muhataplar ile paylaşıldığında zamanında gerekli adımlar atılmadı.” şeklinde konuştu.

Orgeneral Akar, zamanında ciddiyetle ele alınmaması ve proaktif yaklaşım gösterilmemesi nedeniyle çok daha büyük maliyetlerle karşılaşıldığına işaret ederek, “Bazı devletler tarafından krizin bölgesel kalacağı ve onları etkilemeyeceği düşünülerek harekete geçmekten kaçınıldı. Sonuçta kriz bu ülkelerin kapılarına dayandı.” ifadelerini kullandı.

Bölgede teröristler ve terörizm ile en çok mücadele eden ülkenin Türkiye olduğunu belirten Akar, şunları kaydetti:

“Bu mücadelede Fırat Kalkanı Harekatı ve Başika’da (Gedu), 3 binden fazla DEAŞ’lı terörist etkisiz hale getirildi. DEAŞ asla Müslümanların ve İslam’ın temsilcisi olamaz. Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yanı sıra birbirinin aynısı olan PKK, PYD, YPG ve DEAŞ’a karşı yürütülen bu başarılı mücadelede, dost ve müttefik ülkelerin, daha etkin bir şekilde ve doğru yönde, bir terör örgütüyle bir diğer terör örgütü kullanılarak mücadele edilmeyeceği bilinciyle bu mücadeleye katılımı beklenmektedir.”

Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği ve Akropolis’i ziyaret etti.

Orgeneral Akar, 11’inci Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Konferansı için geldiği Yunanistan’da Atina Büyükelçiliğine nezaket ziyaretinde bulundu.

Akar’ı Atina Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik karşıladı.

Gün içerisinde mekidaşlarıyla birlikte kentin simgesi Akropolis Tepesi’ni de ziyaret eden Akar, temaslarını tamamlayarak bugün Türkiye’ye döndü.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz