Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HUDUT GAZETESİ: “ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΤΣΙΠΡΑ – TEBRİKLER ÇİPRAS”

HUDUT GAZETESİ: “ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΤΣΙΠΡΑ – TEBRİKLER ÇİPRAS”

19
0

Bugün dünyanın konuştuğu Syriza lideri Aleksis Çipras ve arkadaşları bir dönem ÖDP’nin konuğu olarak Edirne’yi ziyaret etmişlerdi. Bugün Edirne’nin HUDUT Gazetesi Başbakan Çipras’ı Yunanca bir sürmanşetle tebrik etmiş; Συγχαρητήρια Τσίπρα – Tebrikler Tsipras.

Συγχαρητήρια Τσίπρα (Tebrikler Tsipra)

Komşu ülke Yunanistan’da hafta sonu yapılan erken genel seçimlerde parlamentodaki 300 sandalyeden 149’unu kazanma başarısını göstererek Dünyanın konuştuğu Syriza ve Tsipras’ı Edirneli solcular yakından tanıyor… Syriza’nın lideri olarak 24 Eylül 2010 tarihinde Edirne’ye gelen Tsipras, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Edirne İl Örgütü’yle ortak bir eylem düzenleyerek “Sınırlar kaldırılsın, silahlanmaya bütçe ayrılmasın” dedi… İpsala Gümrük Kapısı’ndaki gösteriye katılan Tsipras, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, ÖDP Önceki Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, son seçimde Batı Trakya’dan milletvekili seçilen Mustafa Mustafa ve ÖDP Edirne İl Başkanı Nevzat Çolak’la birlikte, kent merkezindeki Meydan Kafe’de düzenlenen basın toplantısında da yeraldı… ÖDP Edirne İl Başkanı Nevzat Çolak, Syriza ile ÖDP’nin kardeş parti olduğunu ve çeşitli eylemleri birlikte yaptıklarını, seçimlerde de Syriza’yı gönülden desteklediklerini kaydetti.

Komşu ülke Yunanistan’da hafta sonu yapılan erken genel seçimleri Syriza adlı sol blok kazandı. Dünyanın konuştuğu Syriza’nın lideri Alexis Tsipras, Edirne solunun yabancı olmadığı bir lider. Tsipras, Türk – Yunan solcularının Edirne’deki yaptığı eylemlere katılan bir isim.

Başta Synaspismos olmak üzere çeşitli sol grupların ittifakıyla meydana gelen Alexis Tsipras liderliğindeki Syriza, geçtiğimiz Pazar günü yapılan erken seçimlerden galip çıkan taraf oldu. Syriza 300 sandalyeli Yunan Parlamentosu’nda 149 sandalye kazanma başarısını gösterdi. Tek başına iktidar için sadece 2 sandalyeye ihtiyaç duyan Syriza Bağımsız Yunan siyasi kanadıyla koalisyon yaparak hükümeti kuruyor.

Syriza ve Tsipras’ı Edirneli solcular yakından tanıyor. Syriza’nın lideri olarak 24 Eylül 2010 tarihinde Edirne’ye gelen Tsipras, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Edirne İl Örgütü’yle ortak bir eylem düzenleyerek “Sınırlar kaldırılsın, silahlanmaya bütçe ayrılmasın” dedi. İpsala Gümrük Kapısı’ndaki gösteriye de katılan Tsipras, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, ÖDP Önceki Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, son seçimde Batı Trakya’dan milletvekili seçilen Mustafa Mustafa ve ÖDP Edirne İl Başkanı Nevzat Çolak’la birlikte, kent merkezindeki Meydan Kafe’de düzenlenen basın toplantısına katılmıştı.

ÖDP İLE KARDEŞ PARTİ

ÖDP Edirne İl Başkanı Nevzat Çolak, Syriza ile ÖDP’nin kardeş parti olduğunu ve çeşitli eylemleri birlikte yaptıklarını, seçimlerde de Syriza’yı gönülden desteklediklerini kaydederek şunları söyledi:

“Her iki parti de iki ülke halkları arasında dostluğu ve kardeşliği savunuyor. Her iki parti de barışı savunuyor. Bu yüzden sınırların kaldırıldığı ve Türk, Yunan ve Bulgar halklarının barış içinde yaşadığı, silahlanmanın olmadığı bir yaşam istiyoruz. Bunun için 2010 yılının Eylül ayında Syriza’yla ortak bir eylem düzenledik. Yunanlı dostlarımız arasında partinin lideri Tsipras da vardı. Syriza’ya dostumuz, yoldaşımız Tsipras’a başarılar diliyoruz.”

HUDUT’UN HABERİ

Hudut Gazetesi’nin 25 Eylül 2010 tarihli nüshasının manşetinde “ÖDP ve Synaspismos Partisi Türk ve Yunan hükümetlerine ‘silahsızlanma’ çağrısı yaptı / İki ülke için tek seçenek barış” şeklinde yer alan haberde ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ile Synaspismos Partisi Genel Başkanı Alexis Çipras’ın Edirne’de iki ülkenin karşılıklı olarak orantılı silahlanma harcamalarında indirim yapmaları için ortak bir çağrı yaptıkları belirtilerek, “Kıbrıs konusunda daha önce de ortak hareket eden parti başkanları barışın, Türkiye ve Yunanistan halkları için tek seçenek olduğunu vurguladı” denilmişti. Söz konusu ortak çağrıya ilişkin haber aynı gün Hudut ile birlikte diğer yayın organlarında şu şekilde yer bulmuştu:
“ÖDP ile Yunanistan’ın Synaspismos Partisi üyeleri ortak basın açıklaması için Edirne’de biraraya geldi. Bir kafede yapılan açıklamaya ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, ÖDP PM Üyesi Hayri Kozanoğlu, ÖDP İl Başkanı Nevzat Çolak; Yunanistan’ın Synaspismos Partisi Genel Başkanı Alexis Tsipras, Genel Başkan Yardımcısı Panos Trigazis, Yunanistan Synaspismos Partisi Milletvekili Mustafa Mustafa ile iki partinin çok sayıda üyesi katıldı.
ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Türkiye ve Yunanistan’ın silahlanma için büyük harcamalar yaptığını belirterek, “Büyük askeri harcamalar, devasa silahlanma programları Yunanistan ve Türkiye ekonomileri için katlanılması güç bir yük teşkil ediyor. Her iki ülkenin askeri bütçeleri Gayri Safi Milli Hasılalarına oranla Avrupa ve NATO ülkelerinin ortalamasının çok üstündedir. Bu silahlanma yarışı her iki ülke ve halk için felakettir. Her iki topluma da ciddi zarar vermekte, sadece silah sermayecilerine hizmet ediyor” dedi.

‘SOMUT EYLEMLER BEKLİYORUZ’

İki ülke hükümetlerine silah harcamaları konusunda çağrıda bulunan Synaspismos Partisi Genel Başkanı Alexis Tsipras ise şunları söyledi:
“Silahlanma harcamalarının indirilmesini iki ülkenin hükümetlerine karşı dile getiriyoruz. Hükümetlere yaptığımız çağrıda her iki ülkede karşılıklı ve orantılı bir şekilde silahlanma harcamalarını azaltılması gerektiğini ifade ettik. İki ülke hükümetlerinin de büyük laflardan vazgeçip, somut eylemlere geçiş yapması gerekiyor. Bu günümüzde çok daha acil ve büyük bir ihtiyaçtır. Dünyada yaşanan kapitalizmin etkisi her iki ülkenin bütün insanlarını özellikle de yoksul kesimleri çok yakıcı bir şekilde, can alıcı şekilde etkilemektedir.”
Yunanistan’dan gelen yaklaşık 20 kişilik Synaspismos Partisi üyesi, ortak basın açıklamasının ardından ülkelerine dönmek üzere yola çıktı. 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz