Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HİSARCIKLIOĞLU: -”YUNAN VE TÜRK TURİZM SEKTÖRÜNÜN BERABER HAREKET ETMESİ LAZIM”

HİSARCIKLIOĞLU: -”YUNAN VE TÜRK TURİZM SEKTÖRÜNÜN BERABER HAREKET ETMESİ LAZIM”

13
0

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünya turizm pastasından daha fazla pay almak için Yunan ve Türk turizm sektörünün beraber hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Yunanistan Odalar Birliği Başkanı Konstantinos Mihalos’un davetlisi olarak geldiği Atina’da Yunanistan Kalkınma, Rekabetçilik, Altyapı, Ulaştırma ve Ağlar Bakanı Kostis Hacidakis ve Turizm Bakanı Olga Kefalogianni ile görüştü.

Hisarcıklıoğlu-Hacıdakis görüşmesinde, Türkiye’nin IMF ile yaşadığı tecrübe ve o dönemin başındaki zorluklar ile krizi atlatmak için kullanılan yöntemler ele alındı. Hacıdakis, görüşmede özel teşebbüsün önünü açmak, durgunluktan kurtulmak ve tekrar kalkınmaya geçmek için Yunanistan’daki yapısal reform sürecinin önemine değindi.

Turizm Bakanı Olga Kefalogianni ile görüşmelerinin ardından kısa bir açıklama yapan Hisarcıklıoğlu, Türk-Yunan ekonomik ilişkilerinin gelişmesinde müthiş fırsatlar bulunduğunu, fırsatlardan bir tanesinin de turizm alanında olduğunu söyledi.

Turizmin hem Yunanistan hem Türkiye için bir numaralı sektör olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, ”Dünyayı gezen fakat Yunanistan ve Türkiye’yi görmeyen bir çok insan var. Bizim Yunanistan pazarından aldığımız paya bakarsanız, 2008 yılında küçük. Dünya turizm pastasından daha fazla pay almak için Yunan ve Türk turizm sektörünün beraber hareket etmesi lazım. Ortak destinasyonlar, ortak tanıtımlar, biraz önce Sayın Bakanın da ifade ettiği gibi Uzak Doğu ülkeleri, buralarda büyük bir potansiyel var” diye konuştu.

-Çin ve Hindistan gibi destinasyonlara ortak paket programlar-

Turizm Bakanı Olga Kefalogianni de açıklamasında Yunanistan’ın krizle uğraştığı bir dönemde turizmin ülkenin kalkınmasında temel sektörlerden biri olduğunu vurguladı.

Turizmin istihdamı destekleyeceğini belirten Kefalogianni, turizm konusunda komşu Türkiye ile yapabilecekleri çok önemli işbirlikleri olduğuna değindi. Daha somut olarak Çin ve Hindistan gibi destinasyonlara ortak paket programlar düzenleyebileceklerini ifade eden Kefalogianni görüşmelere ve işbirliğine devam edeceklerini söyledi.

Görüşmede yaz sezonunda uygulanan Türk vatandaşları için Doğu Ege adalarına vize kolaylığı getiren pilot uygulamanın başarısı ve geliştirilmesi konusu da gündeme geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz