Ana sayfa Batı Trakya Haberler HANSEN: “HERKES ÖNCE KENDİ EVİNİN ÖNÜNÜ SÜPÜRMELİ”

HANSEN: “HERKES ÖNCE KENDİ EVİNİN ÖNÜNÜ SÜPÜRMELİ”

15
0

Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN) Başkanı Hans Heinrich Hansen, Yunan hükümetinin Avrupalı ortaklarından talep ettiği eşit muamele ve diyaloğu kendi ülkesindeki azınlıklara uygulamadığını söyledi. Hansen, “(Yunanistan Başbakanı Aleksis) Çipras, Avrupa’daki ortaklarından ülkesine eşit muamele yapılmasını ve diyalog halinde olmasını istiyor ancak bunu kendi azınlığına uygulamıyor. Bu garip bir durum ve inandırıcı olmuyor. Herkes önce kendi evinin önünü süpürmeli” dedi.

Hansen, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstantinos Kutras’ın, Gümülcine’de düzenlenen FUEN Kongresi’yle ilgili açıklamalarını AA muhabirine değerlendirdi.

Kutras’ın ifadelerini “ayrıntıya girmeden yapılmış diplomatik açıklama” olarak tanımlayan Hansen, Yunanistan’ın Avrupalı ortaklarından talep ettiği eşit uygulamayı önce kendi vatandaşları olan azınlık mensuplarına uygulaması gerektiğini kaydetti.

“Herkes önce kendi evinin önünü süpürmeli”

Hansen, ” (Yunanistan Başbakanı Aleksis) Çipras, Avrupa’daki ortaklarından ülkesine eşit muamele yapılmasını ve diyalog halinde olmasını istiyor ancak bunu kendi azınlığına uygulamıyor. Bu garip bir durum ve inandırıcı olmuyor. Herkes önce kendi evinin önünü süpürmeli” dedi.

Yunanistan’a karşı pozitif bir yaklaşım içerisinde bulunduğunu ancak azınlık haklarıyla ilgili uygulamalarını yargılamaktan çekinmeyeceğini belirten Hansen, Batı Trakya’yı daha önce de ziyaret ettiğini ve Türk azınlığın sorunlarını bildiğini söyledi.

“Yunanistan’ın tutumu kabul edilemez”

Hansen, “Burada, anlaşmalar gereğince azınlığın hak ettiği uygulamaların yerine getirilmediği bir bölgede bulunduğumuzu biliyoruz. Yunanistan’ın Türk azınlık ve demokrasi konusundaki tutumu kabul edilemez” diye konuştu.

Danimarka’daki Alman azınlığı üyesi Hansen, yaşadığı bölgede azınlıklarla ilgili durumun farklı olduğunu ve herhangi bir sorunda bunun siyasi yetkililer arasında konuşularak çözümlendiğini kaydetti.

“Yunan yetkililerle aramızda Türk azınlık konusunda ciddi görüş farklılığı var”

FUEN Başkanı Hansen, bir süre önce kendisini ziyaret eden Yunanistan’ın Hamburg Konsolosu’na bu durumu anlattığını ve FUEN olarak Yunan devleti ile Türk azınlık arasında yapıcı bir diyaloğa yardımcı olmayı teklif ettiğini ancak bir cevap alamadığını söyledi.

Yunan yetkililerle Türk azınlık konusunda ciddi görüş farklılıkları bulunduğunu kaydeden Hansen, kongreye Yunan hükümeti yetkililerinin de davet edildiğini ancak kimseden yanıt gelmediğini bildirdi.

FUEN Başkan Yardımcısı ve Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu ise Kutras’ın, Batı Trakya Türk azınlığı konusundaki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ve inandırıcı olmadığını söyledi.

Kutras’ın, Türk azınlık konusunda büyük bir yanılgı içinde bulunduğunu anlatan Habipoğlu, “Ben Sayın Kutras’a Atina’dan açıklama yapmak yerine, gerçekleri görmesi için buraya kadar gelip kongremizi izlemesini tavsiye ederdim” diye konuştu.

Sözcü Kutras, FUEN Kongresi’yle ilgili yaptığı açıklamada, Yunanistan’da tam bir ifade özgürlüğü bulunduğunu savunarak, kongrenin gerçekleştirilmesinin bunun kanıtı olduğunu belirtmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here