Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HALİT HABİPOĞLU: “YAŞANANLAR PES DEDİRTECEK TÜRDEN”

HALİT HABİPOĞLU: “YAŞANANLAR PES DEDİRTECEK TÜRDEN”

29
0

Mustafçova Belediyesi AB programı için alacağı personelin Türkçe bilmesini istedi, savcılık soruşturma başlattı. Federasyon Başkanı Halit Habipoğlu, “Türkçe şartı konusunda bazı siyasi partilerin ve yerel medyanın kıyamet kopartması inanılır gibi değil. Alınacak personelin Türkçe bilmesinin istenmesi kadar doğal bir durum olamaz. Yaşananlar pes dedirtecek türden” dedi.

Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’ne bağlı belediyelerde sosyal merkezler kurulmasını öngören AB programı çerçevesinde İskeçe’nin tek Türk azınlık belediyesi olan Mustafçova Belediyesi’nin verdiği iş ilanında Türkçe yeterlilik araması ülkedeki sağcı kesimin tepkisine sebep oldu. Yerel medyada çıkan haberler üzerine savcılık Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza hakkında soruşturma başlattı.

Konu ile ilgili olarak ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, “Mustafçova Belediyesi’nin AB programı çerçevesinde kurulacak sosyal merkeze ilişkin olarak verdiği personel ilanında aranan nitelikler arasında Türkçe’yi istemesi karşısında yaşananlar pes dedirtecek türden. Nüfusunun tamamı Türklerden oluşan bir belediyede kurulacak sosyal merkez için alınacak personelin Türkçe bilmesinin istenmesi kadar doğal bir durum olamaz. Belediyenin prosedüre uygun olarak gerekli onayların ardından verdiği ilandaki Türkçe şartı konusunda bazı siyasi partilerin ve yerel medyanın kıyamet kopartması inanılır gibi değil.

AB fonları ile finanse edilen bir program çerçevesinde program kriterlerine uygun olarak iş ilanı verilmesinin yarattığı infial ülkede Batı Trakya Türklerine yönelik tutumun açık göstergesi. İş ilanlarında bölgede yaşayan azınlık dilinin aranması İtalya’da Alman azınlığın yaşadığı Güney Tirol’de yıllardır uygulanıyor.

Yeni AB üyesi ülkelerden Romanya’da, Macaristan’da, Hırvatistan’da, Slovakya’da, Çek Cumhuriyeti’nde, hatta komşumuz Bulgaristan’da da bunun örnekleri mevcut. Nedense eski bir AB üyesi olan ve her zaman demokrasinin beşiği olmakla övünen ülkemiz maalesef bir muz cumhuriyeti gibi hareket ediyor.

SYRIZA ve ANEL ortaklığındaki hükümette Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili tüm meseleleri sağcı ortağı ANEL’e bırakan SYRIZA’nın iktidarın büyük ortağı olarak bu duruma “Artık Yeter!” demesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz