Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HAKGÜDER: “YAPILAN SALDIRIYI VE HAKARETLERİ ŞİDDETLE KINIYORUZ.”

HAKGÜDER: “YAPILAN SALDIRIYI VE HAKARETLERİ ŞİDDETLE KINIYORUZ.”

15
0

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Burhaneddin HAKGÜDER, T.C.Gümülcine Başkonsolosu Sayın Osman İlhan ŞENER’in Kavala Belediye Başkanı’nı ziyaretinde, makam aracına yapılan saldırıyı ve Mustafa Kemal ATATÜRK’e yönelik yapılan hakaretleri şiddetle kınadıklarını belirten bir basın açıklaması yayınladı.

BASIN AÇIKLAMASI

09.01.2013

YUNANİSTAN DEVLETİNİ ULUSLARARASI TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİYORUZ

Gümülcine Başkonsolosumuz Sayın Osman İlhan ŞENER’in Kavala Belediye Başkanı’nı ziyaretinde, makam aracına yapılan saldırıyı ve Mustafa Kemal ATATÜRK’e yönelik yapılan hakaretleri şiddetle kınıyoruz.

Kriz ortamlarında, ülke vatandaşlarını bir arada tutabilmek ve ülkenin içine düşeceği kargaşayı azaltabilmek için kullanılagelen en basit yöntemlerden birinin, aşırı milliyetçi hareketleri beslemek olduğu herkesin malumudur. Yunanistan’da da bu basit kuralın ALTIN ŞAFAKÇILAR marifetiyle sahneye konduğunu görüyoruz. Neo Nazist bu siyasi grubun ve taraftarlarının, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nı ve Gümülcine’de bulunan T.C.Başkonsolosluğu’nu hedef aldıklarını endişeyle izlemekteyiz.

Son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle, her şeyden önce Yunanistan’a uluslararası LOZAN ANTLAŞMASI ile emanet edilen Batı Trakya Türk Azınlığı’na ve Türkiye ile yaptığı iki anlaşmalar çerçevesinde faaliyet gösteren, Uluslararası Viyana Antlaşması çerçevesinde Yunanistan Devletinin koruması ve güvencesi altında olan T.C.GÜMÜLCİNE BAŞKONSOLOSLUĞU’na yapılan saldırılara göz yumulyacağını ve gerekli önlemlerin alınacağını umut ediyoruz.

Antidemokratik politikalar ve Nazi özlemini içinde barındıran çirkin saldırılar, demokrasinin doğduğu topraklar üzerine kurulmuş olan bugünkü Yunanistan’a ve yöneticilerine yakışmamaktadır.

Yunan halkının menfaati, ülke barışından ve Türkiye ile dostluk ilişkileri kurmasındadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Av. Burhaneddin HAKGÜDER

Genel Başkan

Av. Necmettin HÜSEYİN

Genel Sekreter 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz