Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HAKAN ÇAVUŞOĞLU’NUN BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI SOYDAŞLARINDA SEVİNÇ YARATTI

HAKAN ÇAVUŞOĞLU’NUN BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI SOYDAŞLARINDA SEVİNÇ YARATTI

32
0

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun Başbakan Yardımcılığına getirilmesi doğduğu topraklar olan Batı Trakya’da sevinçle karşılandı.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü Şerif: ‘Soydaşımız Hakan Çavuşoğlu’nu canı gönülden tebrik ediyoruz’

Radikal Sol İttifak Partisi İskeçe Milletvekili Zeybek: ‘Çavuşoğlu’nun, hem azınlığa hem de iki ülke arasında olumlu adımların atılmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz’

Çavuşoğlu’nun 81 yaşındaki amcası Selim Çavuşoğlu:’Onda büyük yetenek var. Çalışarak hak ediyor’

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun bakanlar kurulunda yapılan revizyonda Başbakan Yardımcılığına getirilmesi doğduğu topraklar olan Batı Trakya’da sevinçle karşılandı.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Çavuşoğlu’nun, Başbakan Yardımcısı olarak atanmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Batı Trakya Türklerinin, Türkiye’de üst düzey makamlara gelen hemşehrileriyle her zaman gurur duyduğunu ifade eden Şerif, ‘Soydaşımız Hakan Çavuşoğlu’nu canı gönülden tebrik ediyoruz.’ dedi.

Şerif, Çavuşoğlu’nu yeni görevinde tebrik ederek, başarılarını diledi.

Radikal Sol İttifak Partisinin (SYRİZA) İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek de Çavuşoğlu’nun açıklanan yeni kabinede yer almasının tüm azınlık için büyük gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu’nun deneyimli bir politikacı olduğunu belirten Zeybek, ‘Çavuşoğlu’nun, hem azınlığa hem de iki ülke arasında olumlu adımların atılmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bizim arzumuz bu yönde. Bizler de burada aynı şeyi yapmaya çalışıyoruz.’ diye konuştu.

Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Başkanı Mustafa Aliçavuş da Çavuşoğlu’nun Başbakan Yardımcısı olmasının Türk azınlığın yanı sıra Balkanlardaki tüm Türk topluluklar için de büyük onur vesilesi olduğunu söyledi.

Aliçavuş, Çavuşoğlu’nun bu zorlu görevi başarıyla yerine getireceğine inandıklarını ifade etti.

Doğduğu köyde sevinç

Hakan Çavuşoğlu’nun Başbakan Yardımcısı olması doğduğu Gümülcine’ye bağlı Delinasuf köyünde büyük sevinçle karşılandı.

Çavuşoğlu’nun, 81 yaşındaki amcası Selim Çavuşoğlu, yeğeninin Başbakan Yardımcılığını televizyondan öğrendiğini, bunun üzerine telefona sarılarak yeğenini tebrik etmek için aradığını söyledi.

Amca Çavuşoğlu, “Onda büyük yetenek var. Çalışarak hak ediyor.’ dedi.

Çavuşoğlu, yeğeninin küçük yaşta babasını, sonrasında annesini kaybettiğini, çocukluğunun zor şartlarda geçtiğini söyledi.

İlkokul dönemini köyde geçiren yeğeninin daha sonra eğitim için gittiği Türkiye’de evlenerek kaldığını hatırlatan Çavuşoğlu, ‘Hakan okulunu bitirdikten sonra askerlik görevini yapmak için buraya geldi. Ama bir türlü huzur bulamadı. ‘Ben buralarda duramam’ dedi ve gitti. Sonradan öğrendiğimize göre, işin içinde sevda varmış. Şimdiki eşi Fatma Hanım ile birbirilerini seviyorlarmış ve o yüzden geri dönmüş. Fatma’nın çağırmasında hayır varmış. Şimdi mutlu bir ailesi ve iki çocuğu var. Allah hepsine ömür versin, memlekete faydalı olsunlar.’ şeklinde konuştu.

‘Batı Trakya için gurur kaynağı’

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu’nun 77 yaşındaki halası Ferişte Alioğlu da yeğeniyle Başbakan Yardımcısı olmasından sonra yaptıkları telefon görüşmesinde Çavuşoğlu’nun babası ile aralarında geçen konuşmayı hatırlattığını belirtti.

Alioğlu, “Rahmetli kardeşim, Türkiye ile ilgili olumsuz haberler duyduğunda ‘Yönetim bizim elimize geçse ortalığı düzeltiriz ama bize kalmaz’ diyordu. Kendisine bunu anlattım ve ‘Baban böyle demişti, bilesin, ona göre’ dedim. Bugüne kadar olumlu işler yaptı. Bundan sonra da bu şekilde devam etmesini bekliyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu’nun amcasının oğlu 51 yaşındaki İdris Çavuşoğlu da kuzeninin bugün ulaştığı noktaya zor koşullar geçirerek geldiğini fade ederek, şunları söyledi:

‘Onun bu başarısı ve devlet içerisinde önemli bir yere gelmesi hem ailemiz hem de Batı Trakya için gurur kaynağıdır. Hakan’ın insanlarla kolay anlaşabilen yardımsever kişiliği var. Türkiye’de yaşıyor olmasına rağmen Batı Trakya kökenli olması azınlık toplumu için olduğu kadar Türk-Yunan ilişkileri açısından da önemli bir basamaktır.’

‘Günün birinde büyük bir makama geleceği belliydi’

Yaklaşık 100 hanelik bir köy olan Delinasuf sakinleri de Çavuşoğlu’nu kendilerinden bir parça olarak gördüklerini, bu nedenle Başbakan Yardımcısı olmasından dolayı büyük sevinç yaşadıklarını anlattı.

Çavuşoğlu’nun babasının çocukluk arkadaşı olduğunu söyleyen 79 yaşındaki Yusuf Memetoğlu, ‘Hakan’ın babası çok dürüst adamdı, kimsenin eğrisine doğrusuna karışmazdı.’ dedi.

Çavuşoğlu’nu ve ailesini çocukluk yıllarından tanıdığını belirten Memetoğlu, “Hakan’ın merhum babası uzun yıllar arkadaşımdı. Askerliğimizi aynı dönemde ve birlikte yaptık. Bu aileden sadece fayda gelir. Hakan’ı çocukluk yıllarından biliyorum. Günün birinde büyük bir makama geleceği belliydi. Bundan büyük sevinç duyuyoruz.’ diye konuştu.

Çavuşoğlu ailesinin komşusu 77 yaşındaki Mehmet Mustafa, Çavuşoğlu’nun Başbakan Yardımcısı olduğu haberi geldiğinde bütün köy olarak çok sevindiklerini belirtti.

Çavuşoğlu ailesinin dürüst ve vefakar olduğunu ifade eden Mustafa, “Hakan son derece dürüst bir çocuktur. Doğduğu yeri unutmaz. Kimseyi unutmaz. Türkiye’de yaşamasına rağmen köyümüze çok faydası oldu. Bundan sonra da herkese faydalı olacağına inanıyorum. ifadelerini kullandı.

Köylülerden İbrahim Aliosman da Çavuşoğlu’nun öğrencilik yıllarında başarılı bir futbolcu olduğunu anımsattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz