Ana sayfa Batı Trakya Haberler HACIOSMAN: “TÜRKİYE’NİN ALTERNATİF ÜRÜNLER KONUSUNDAKİ BİLGİSİNDEN FAYDALANMA İMKANI BULABİLİRİZ”

HACIOSMAN: “TÜRKİYE’NİN ALTERNATİF ÜRÜNLER KONUSUNDAKİ BİLGİSİNDEN FAYDALANMA İMKANI BULABİLİRİZ”

7
0

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, 4 Temmuz Perşembe günü, Tarım Kalkınma ve Gıda Bakanlığı tarafından sunulan “Yunanistan Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Tarım Alanında İşbirliği Anlaşması’nın Onaylanması” konulu yasa tasarısının görüşüldüğü Üretim ve Ticaret Komisyonunda söz alarak aşağıdaki konuşmayı yaptı.

Konuşmanın tam metni

Sayın Başkan,

Sayın Bakan,

Değerli Milletvekilleri,

Bugün bu anlaşmanın onaylanması yönünde atılan adım, hem tarım sektörü açısından, hem de Yunanistan -Türkiye ilişkileri yönünden son derece önemli bir adımdır.

Kalkınma ve işbirliği konusunda geç kalınmaması gerektiğine inanıyorum.

Rodop ili ve Trakya Bölgesi için tarım kelimesi bir anahtar sözcük niteliğindedir.

Tarım sektörüne yapılacak her türlü yatırım ve bu alandaki işbirlikleri bölgenin kalkınması açısından stratejik önem taşımaktadır. Bu tür girişimler her iki ülke için de, sadece yarar sağlayabilir.

Söz konusu anlaşmanın uygulamaya girmesi her iki ülkenin yerel ve ulusal ekonomisine büyük destek sağlayıp, canlandıracaktır.

Böyle bir uygulama, bölgelerimizde varolan tarım sektörünün zenginliğini ortaya çıkaracaktır.

Sizlere şunu belirtmek isterim:

Sadece 2011 yılında, Yunanistan’dan komşu ülke Türkiye’ye gerçekleşen büyük ve küçük baş hayvan ihracatından, ülkemiz 15 milyon euroluk kazanç sağlamıştır.

Ülkemizde yetişen pamuğun dörtte üçünü (¾) Türkiye’ye ihraç etmekteyiz.

Bu işbirliği sayesinde, Türkiye’nin alternatif ürünler konusundaki bilgisinden faydalanma imkanı bulabiliriz, çünkü onlar bu konuda büyük yol katetmiştir.  

Her iki ülkenin de üreticileri, hayvan besicileri ve tüccarlarının, bu iki ülke arasında yapılacak ithalat ve ihracat anlaşmalarını talep ettiği ve arzuladığı bir gerçektir.

Bizim yapmamız gereken şey, işbirliklerini kolaylaştırıp, bu işlemleri daha basit hale  getirecek çareler bulmaktır.

Trakya yerel piyasalarının, Türkiye piyasalarına bu kadar yakın mesafede bulunuyor olup da, bu piyasanın sağlayacağı imkanlardan yararlanamaması bence çok yazık.

Bu imkan sağlandığı takdirde, yerel ekonomi önemli derecede güçlenecek, tarım sektörüne yeni iş gücü eklenecek, bölgemizde yetiştirilen ve son derece kaliteli olan ürünler dünya piyasalarına girmiş olacaktır.

Bakış açısını biraz daha genişlettiğimiz zaman, tarım sektörüne yapılacak yatırımların ülkemize bir çok alanda fayda getireceğini görebiliriz.

Bu yatırımlar yeni iş imkanları sunacak, ticaret alanı gibi başka alanlarda da ülkeler arası yeni işbirliklerinin oluşmasını sağlayarak, bölgemizi önemli derecede kalkındıracaktır.

Tüm bunların yanısıra, araştırmalar ve bilgimizin gelişecek olması, saygı çerçevesinde, temeli sağlam, dostluk ve güven ilişkilerinin kurulmasına yardımcı olacaktır.

Sayın Başkan,

Sayın Milletvekilleri,

Bu tür ülkeler arası anlaşmaların onaylanmasında gecikilmemesi gerektiğini bir kez daha tekrarlıyorum. Aksi takdirde tüm sorumluluk bizlerin olacaktır.

İmzalanacak bu anlaşma ile Yunan-Türk dostluğu yeni bir anlam ve içerik kazanacaktır.

Çok yakın zamanda bu işbirliğinin meyve vermeye başlayacağını umut ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here