Ana sayfa Batı Trakya Haberler HACIOSMAN, TARIM KALKINMA VE GIDA BAKAN VEKİLİ PARİS KUKULOPULOS’U ZİYARET ETTİ

HACIOSMAN, TARIM KALKINMA VE GIDA BAKAN VEKİLİ PARİS KUKULOPULOS’U ZİYARET ETTİ

13
0

Milletvekili Ahmet Hacıosman bugün Tarım Kalkınma ve Gıda Bakanlığı’nı ziyaret ederek Tarım Bakan Vekili Paris Kukulopulos ile önemli ve detaylı bir görüşme yaptı.

Gerçekleşen bu ziyeretin asıl gündem konusu, bu yıl bölgemizde ve Yunanistan genelinde küçük baş hayvanlarda görülen mavi dil hastalığı oldu.

Bugüne dek, Evros, Rodop ve Kavala illerinde görülen mavi dil hastalığının hızlı bir şekilde ilerliyor olması bütün hayvan üreticilerini ciddi bir şekilde endişelendirmektedir.

Konunun ciddiyetini Sayın Kukulopulos’a aktaran milletvekili, bu hastalığın önlenmesi ve hayvan üreticilerinin maduriyetleri  konusunda  görüş ve taleplerini kendisine aktardı.

 Bunun üzerine Tarım Bakan Vekili, yarın bu konu ile ilgili Bakanlığın yetkilileri ile detaylı bir toplantı yaparak konuyu görüşüp  kamuoyunu ve kendisini bilgilendireceklerini belirtti.

Yapılan toplantıda görüşülen bir diğer konusu ise,  uygulanmaya başlayacak olan Yeni Tarım Politikası (NEA KAP) oldu.

Bu konuyla ilgili görüşmelerin devam etmekte olduğunu dile getiren Bakan Vekili,  PASEGES’in teklifleri ve önerileri doğrultusunda çalışmaların olduğunu ve önümüzdeki günlerde yeni uygulanacak olan sistem ile ilgili bilgilendirmelerin yapılacağını belirtti.

Son olarak, 2014 yılı tarım beyannameleri (Dilosi Kalliergias) için, Tarım Bakan’ı ve Bakan Vekili tarafından fiyatların düşürülmesi yönünde bir karar bulunuyor olmasına rağmen, üreticilerin halen yüksek miktarlar ödemekte olduğunu dile getiren milletvekili şikayetini sayın Bakan Vekili’ne aktardı.

Bakan Vekili’de bu  konu ile ilgili çalışmalar yapacağını ve  konunun takipçisi olacağını dile getirdi.

Ayrıca  tarım sektörünü ilgilendiren değişik konular hakkında fikir alışverişinde bulunan taraflar konu ile ilgili ortak bir çalışma içerisinde olma kararı aldılar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here