Ana sayfa Batı Trakya Haberler HACIOSMAN TARIM BEYANNAMELERİNDEN DÜŞÜK ÜCRET ALINMASINI TALEP ETTİ

HACIOSMAN TARIM BEYANNAMELERİNDEN DÜŞÜK ÜCRET ALINMASINI TALEP ETTİ

17
0

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, Tarım Kalkınma ve Gıda Bakanı Yorgos Karasmanis’e hitaben sunduğu soru önergesi ile Trakya bölgesinde yetişen basma tütününün özel ürünler listesine dahil edilip, tarım beyannamelerinden düşük ücret alınmasını talep etti. 

Soru önergesinin tam metni: 

SORU

Protokol No.: 4895 /24.11.2014

SAYIN: Tarım Kalkınma ve Gıda Bakanı

KONU: Trakya bölgesinde yetişen basma tütünü için, tarım beyannamelerinden düşük ücret alınması

Tarım beyanları (OSDE) için yüksek ücretlerin talep ediliyor olması konusunu, gerek sunduğum soru önergeleri, gerekse meclis çalışmalarım ile defalarca gündeme getirdim. Bu konuda, çiftçilerin yararına olacak iyileştirmelerin yapılması için, halen  imkanların olduğuna inanıyorum.

Rodop ilinin bir çok yerleşim biriminde olduğu gibi, maddi olarak basma tütünü gibi tek ürün yetiştiriciliğine dayanan, yoksul tarım bölgeleri için tarım beyanı faturalarında ek bir indirim yapılabilir. Burada bahsedilen üreticiler, küçük çaplı tarım arazilerine sahip olup, geçimini sadece basma tütününden sağlayan üreticilerdir.

Bu söz konusu ürünün geleneksel ve uluslararası piyasalarda büyük rağbet gören kaliteli bir ürün niteliğinde olması son derece önemli bir etkendir.

Bu tür geleneksel ürünleri de, büyük çaba ve uğraş sarfederek, ısrarla bu ürünleri desteklemeye devam eden  üreticileri de, mümkün olan her şekilde desteklemeliyiz.

Trakya bölgesinde basma tütünü yetiştiricileri için, OSDE başvuru fiyatlarında  yapılacak indirim, üreticilerin yükünü hafifletecektir.

Örneğin Kozani safranı tescilli ve kaliteli bir ürün olduğu için düşük ücretli, kaliteli ürünler listesinde yer almakta ve OSDE başvurusu için  12 euro talep edilmektedir. Trakya basma tütünü de tescilli bir ürün olduğundan dolayı, bu listeye dahil edilmesini öneriyorum. 

Yukarıdakiler doğrultusunda,

SAYIN BAKANA SORULUR:

Trakya basma tütününü de , özel ürünler listesine dahil edip, bu yıl yapılacak olan tarım beyanı (OSDE) başvuruları için en düşük ücretin alınması yönündeki öneriyi değerlendirecek mi?

Soruyu yönelten Milletvekili,

Ahmet HACIOSMAN

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here