Ana sayfa Avrupa ve Balkanlar HACIOSMAN ISITMA SİSTEMİNİN KURULMASINI DİLE GETİRDİ

HACIOSMAN ISITMA SİSTEMİNİN KURULMASINI DİLE GETİRDİ

10
0

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, Kalkınma, Rekabetçilik, Altyapı, Ulaştırma ve Ağlar Bakanı’na hitaben sunduğu soru önergesinde, Gümülcine sanayi bölgesinde bulunan Elektrik İşletmeleri (DEİ) fabrikasının ürettiği kaynak suyunun değerlendirilmesine yönelik ısıtma (Tilethermansi) sisteminin kurulmasını dile getirdi. Konuyla ilgili olarak da bir soru önergesi sundu.

Soru önergesinin tam metni:

SAYIN: Kalkınma, Rekabetçilik, Altyapı, Ulaştırma ve Ağlar Bakanı

KONU: Gümülcine (Komotini) sanayi bölgesinde bulunan Elektrik İşletmeleri (DEİ) fabrikasının ürettiği kaynak suyunun değerlendirilmesine yönelik ısıtma (Tilethermansi) sisteminin kurulması

Kozani, Ptolemayda, Amindeo, Filota ve Megalopolis gibi şehirler bu tür ısıtma sistemini değerlendiren şehirler arasında yer almaktadırlar. Bu şehirler yakınlarda bulunan termo-elektrik santrallerinde biriken enerji yükünü ısıtma yönünde değerlendirmektedirler.

Bu ısıtma sisteminin mantığı, şehir yapılarının, ya da şehrin bir bölümünün, yerleşim bölgelerinden uzak, termoelektrik fabrikalarında bulunan merkezi bir brülör tarafından ısıtılmasıdır.

Böyle bir ısıtma yöntemi, başta çevreye olmak üzere, yaşam kalitesine ve ulusal ekonomiye büyük yarar sağlayacaktır. Benzer bir projenin, altyapısı ve bu konuda eğitimli personeli bulunan, Gümülcine Elektrik İşletmeleri santraline kurulması, bölge halkına yeni iş imkanları sağlayacak olmasının yanısıra, ısınmanın bir lüks olarak kabul edildiği bu dönemlerde, kişilere bu yönde büyük tasarruf yapma imkanı sunacaktır.

Yukarıdakiler doğrultusunda,             

SAYIN BAKANA SORULUR:

 Böyle bir projenin Gümülcine (Komotini) sanayi bölgesinde bulunan Elektrik İşletmeleri (DEİ) fabrikasında hayata geçirilme olasılığını değerlendiriyor mu?

Soruyu yönelten Milletvekili

Ahmet HACIOSMAN

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here