Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HACIOSMAN AZINLIK MENSUBU ÖĞRENCİLERİN HAKSIZLIĞA MARUZ KALMALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

HACIOSMAN AZINLIK MENSUBU ÖĞRENCİLERİN HAKSIZLIĞA MARUZ KALMALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

24
0

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, Eğitim ve Din İşleri Bakanı Andreas Loverdos’a hitaben sunduğu soru önergesi ile, Ülkemiz Yükseköğretim Kurumlarına yerleştirilme konusunda, Azınlık mensubu öğrencilerin haksızlığa maruz kalmaları konusunu Meclis gündemine taşıdı.

 

Soru önergesinin tam metni:   

SORU

Protokol No.:3128/30.09.2014

SAYIN: Eğitim ve Din İşleri Bakanı

KONU: Ülkemiz Yükseköğretim Kurumlarına yerleştirilme konusunda, Azınlık mensubu öğrencilerin, haksızlığa maruz kalmaları.

Ülkemizde gerçekleştirilen üniversite sınavlarına katılıp, bir Yükseköğretim Kurumuna dahil olmak, öğrenci ve ailelerin hayatlarındaki önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Üniversite sınavlarına hazırlanmak uzun zaman alan, yoğun ve düzenli çalışma gerektiren, zahmetli bir süreçtir.

Azınlık mensubu üniversite adayı öğrenciler, ülke çapındaki diğer tüm aday öğrenciler ile birlikte üniversite sınavlarına katılırlar ancak, Azınlık mensubu öğrencilerin Yükseköğretim Kurumlarına yerleştirilme işlemleri, 1996 yılında uygulanmaya başlayan 0,5%’lik özel kontenjan ile olur.

Bu yıl üniversiteye giriş için gerekli ortaöğretim notunun hesaplanmasında büyük haksızlık yapıldığı tespit edildi.

Rodop ve İskeçe (Ksanthi) illerindeki diğer devlet okullarından mezun olan  öğrencilerin aksine, Gümülcine (Komotini) Celal Bayar ve İskeçe (Ksanthi) Muzaffer Salihoğlu gibi Azınlık Liselerinden mezun olan öğrencilerin üniversiteye giriş için gerekli genel not ortalaması hesabına, sözlü notu dahil edilmedi.

Bu durum iki ayrı mezun grubunun oluşmasına sebep olurken, Azınlık Liserlerinden mezun öğrencilerin haklı olarak, haksızlığa maruz kaldıklarını iddia etmelerine yol açmaktadır.   

Yukarıdakiler doğrultusunda,

 SAYIN BAKANA SORULUR:

Gümülcine (Komotini) ve İskeçe (Ksanthi) Azınlık Liselerinden mezun olan öğrencilerin genel not ortalaması hesabına, sözlü notunun dahil edilmemesi hangi karar doğrultusunda ve hangi gerekçeyle uygulanmaktadır?

Azınlık Liselerinden mezun olan öğrencilere yapılan haksızlığın giderilmesini ne şekilde sağlayacaktır?                                   

Gelecekte, öğrenciler arasında benzer ayırımcılık olaylarının yaşanmaması yönünde ne tür önlemler alacaktır?                                   

Soruyu yönelten Milletvekili,

Ahmet HACIOSMAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz