Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HACIOSMAN AFET BÖLGELERİNİ ZİYARET ETTİ

HACIOSMAN AFET BÖLGELERİNİ ZİYARET ETTİ

19
0

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman bölgenin ELGA Sorumlusu ve diğer yetkililerle birlikte Kozlukebir belediyesi bölgesinde yaşanan afet bölgelerini ziyaret etti. Ziyaretle ilgili olarak basın bürosundan yazılı bir açıklama yapılarak, açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“13 Eylül Cuma akşamı etkili olan elverişsiz hava şartları, Yassıköy (İasmos) Belediyesine bağlı köylerden başlayarak, Gümülcine (Komotini), Kozlukebir (Ariana) ve Maronya- Şapçı (Maronias Sappon) Belediyelerine kadar tüm yerleşim bölgelerinde  büyük zarara yol açtı.

Meydana gelen güçlü kasırga, söz konusu Belediyelere bağlı yerleşim bölgelerinde büyük zarara yol açarken, Kozlukebir ve Sirkeli bölgelerinde etkili olan yoğun dolu ise hayvan besleme tesisleri, ağıllar, tarım depoları, tütün kurutma iskeleleri ile pamuk, tütün, mısır ve ayçiçeği ekili arazilerde büyük zarara neden oldu. Meydana gelen kasırga ayrıca bölge sakinlerinin evlerine de büyük zarar verdi.

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, 14 Eylül Cumartesi sabahı, zarar gören bölgelere giderek, üreticilerin yanında yer aldı.

Bölge sakinleriyle birlikte zarar gören tarım tesisleri ile ekili arazileri ziyaret eden milletvekili, zararın büyüklüğünü yerinde tespit etti.

Atina ELGA Başkanı Vasilis Eksarhos, Tarım Kalkınma ve Gıda Bakanlığı Yönetimi ve ELGA’nın Dedeağaç Şube Sorumlusu Thanasis Panagos ile derhal irtibata geçerek, meydana gelen zarar hakkında bilgi verdi ve yetkili ekiplerin hemen harekete geçmesini istedi.

Bu görüşmelerin sonucunda, ELGA Şube Sorumlusu ve Milletvekili, 16 Eylül Pazartesi sabahı birlikte zarar gören bölgeleri ziyaret etme kararı aldılar.

Bu sabah konuyla ilgili, Kozlukebir Belediyesinde, Milletvekili Ahmet Hacıosman, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, Belediye Meclis üyeleri, ELGA’nın Dedeağaç Şube Sorumlusu Thanasis Panagos, Şubenin Ziraat Mühendisi Dimitris Pandazis ve zarar gören üreticilerin hazır bulunduğu geniş çaplı bir toplantı gerçekleşti.

Gerçekleşen bu toplantının gündem maddesini, bu yıl etkili olan elverişsiz hava şartları nedeniyle defalarca zarar gören üreticilerin bir an önce zararlarının tazmin edilmesi konusu oluşturdu. Toplantıda, zarar tespit çalışmalarının hemen başlaması ve zarar tazminatlarının ödeme süresinin mümkün olduğunca kısaltılması yönünde büyük ihtiyacın olduğu kararına varıldı.

Toplantının sonunda Dimitris Pandazis Kozlukebir bölgesindeki tarım arazilerini ziyaret ederken, Ahmet Hacıosman, Thanasis Panagos ve İbrahim Şerif Sirkeli bölgesine ait yerleşim birimleri ile tarım arazilerini ziyaret ettiler. Yapılan bu ziyaretler sonucunda, meydana gelen zararın yer yer 100% oranında olduğu tespit edildi.

Ağıllar, tarım ürünlerinin bulunduğu depolar ve tütün iskelelerindeki mevcut zararı bildirmek isteyen üretici ve hayvan besicileri, bugün ve yarın bağlı oldukları Belediyelere giderek zarar bildiriminde bulunabilirler.

Ekili arazilerinde meydana gelen zararı bildirmek isteyen diğer üreticiler ise, 10 gün içerisinde yine ait oldukları Belediyelere, zarar bildiriminde bulunabileceklerdir.

“ZARAR TESPİT EKİPLERİNİN DERHAL GEÇMESİNİ TALEP ETTİM” 

Milletvekili Ahmet Hacıosman yerinde tespit çalışmalarının ardından yaptığı açıklamada, şu sözlere yer verdi. “Bu yılki yaz dönemi, hem üreticilerimiz hem de hayvan besicilerimiz için son derece zor bir yıl olmuştur. Etkili olan elverişsiz hava şartları nedeniyle üreticilerimiz bu yıl defalarca büyük zarara uğramış ve maalesef zarar görmeye devam etmektedirler.

Geçtiğimiz Cuma günü meydana gelen kasırga ve dolu yağışından zarar gören tüm köyleri ziyaret ettim. Toplam 25 ila 30 köye ziyarette bulunarak zararları bizzat gördüm ve bu konuyu detaylı olarak üreticilerle görüştüm. Meydana gelen bu durum içler acısıdır. Bu doğal afetten tüm üreticilerimiz büyük zarar görürüken, yine en büyük zararı maalesef tütün üreticileri görmüştür. Burada ve Atina’daki ilgili tüm yetkili kurumlar ile irtibata geçtim. Zarar tespit ekiplerinin derhal harekete geçmesini talep ettim.

Üreticilerimizin hak ettikleri zarar tazminatlarını mümkün olan en kısa sürede almaları yönünde çaba gösterip, mücadele edeceğim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz