Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HABİPOĞLU STRAZBURG’TA ÇALIŞMA ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

HABİPOĞLU STRAZBURG’TA ÇALIŞMA ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

28
0

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) başkanı Halit Habipoğlu Strazburg’ta çalışma ziyaretleri gerçekleştirdi.  

Ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde AİHM kararlarının Yunanistan tarafından uygulanmaması başta Batı Trakya Türk toplumunun çözüm bekleyen sorunları aktarıldı.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 23-24 Ocak 2018 tarihlerinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) 2018 Olağan Kış Genel Oturumu paralelinde Strazburg’a çalışma ziyaretinde bulundu. ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık’ın kendisine eşlik ettiği çalışma ziyareti çerçevesinde AKPM üyesi parlamenterler ve Avrupa Konseyi yetkilileri ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

ABTTF Başkanı Habip Oğlu, 23 Ocak 2018 Salı günü ilk olarak AKPM İnfaz Kararları Dairesi’nde görevli Dimitrios Kalogiros ve Nikolaos Sitaropoulos ile görüştü. Görüşmede Habip Oğlu, Yunanistan aleyhindeki AİHM kararlarının Yunan ulusal mahkemeleri tarafından uygulanması ile ilgili 10 Ekim 2017 tarihinde Yunan Parlamentosu’nda kabul edilen yasaya ilişkin görüşünü paylaşarak çekincelerini aktardı. Yasanın kabul edilmesinin ardından isminde geçen “Türk” kelimesi nedeniyle kapatılan ve AİHM’de Yunanistan aleyhine açtığı davayı 2008’de kazanan İskeçe Türk Birliği’nin (İTB) derneğin resmiyetinin iade edilmesi talebiyle halihazırda Trakya İstinaf Mahkemesi’ne başvurduğunu ve 9 Şubat 2018 tarihinde davanın görüşüleceğini belirten Habip Oğlu, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden Batı Trakya Türk toplumunun dernekleri ile ilgili Bekir Usta grubu davalarını takip etmeye devam etmesini istedi.

AİHM kararlarının Avrupa Konseyi üyesi devletler tarafından uygulanması konusunda rapor hazırlayan AKPM Yunanistan Heyeti üyesi Evangelos Venizelos ile yaptığı görüşmede ABTTF Başkanı Habip Oğlu, Batı Trakya Türk toplumunun örgütlenme özgürlüğü alanında yaşadığı sorunları aktararak Yunan Parlamentosu’nda kabul edilen yeni yasa ile getirilen kısıtlamalarla AİHM kararlarının uygulanmasının önünün tıkandığını ifade etti.

Aynı gün AKPM Türk Heyeti Başkanı ve Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Eski Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’la görüşen ABTTF Başkanı Habip Oğlu, yeni görevi dolasıyla Kılıç’ı tebrik etti. Görüşmede ABTTF ve Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) bünyesindeki Türk Azınlıkları ve Toplulukları Çalışma Grubu’nu (TAG) tanıtan Habip Oğlu, Batı Trakya Türk toplumunun sorunlarını Kılıç’a aktardı.

ABTTF Başkanı Habip Oğlu’nun 24 Ocak 2018 Çarşamba günü AKPM Türk Heyeti üyeleri Mustafa Yeneroğlu, Cemalettin Kani Torun ve Zuhal Topçu ile Kosova Meclis Başkan Vekili ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) milletvekili Müferra Şinik ile yaptığı görüşmede Balkanlar’da yaşayan Türk azınlık ve topluluklarının durumu ele alındı.

Almanya Federal Cumhuriyeti Eski Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ile yaptığı görüşmede ABTTF Başkanı Habip Oğlu, Batı Trakya Türk toplumunu tanıttıktan sonra sorunlarını aktararak Yunanistan’ın Batı Trakya Türklerinin eğitim ve dini özerkliğine sürekli müdahale ettiğini kaydetti.

ABTTF Başkanı Habip Oğlu, AKPM Azınlık Hakları Alt Komitesi Başkanı Damien Thiery ile yaptığı çalışma ziyaretinin son görüşmesinde Batı Trakya Türk toplumunun sorunları hakkında bilgilendirmede bulunarak Batı Trakya Türk toplumunun dernekleri ile ilgili AİHM kararlarının Yunanistan tarafından 2008 yılından beri uygulanmadığını dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz