Ana sayfa Batı Trakya Haberler GÜMÜLCİNE’DEKİ İFTAR SOFRASI’NA İSTANBUL’DAKİ TERÖR SALDIRISI DAMGASINI VURDU

GÜMÜLCİNE’DEKİ İFTAR SOFRASI’NA İSTANBUL’DAKİ TERÖR SALDIRISI DAMGASINI VURDU

23
0

Gümülcine Türk Gençler Birliği ve Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü tarafından birlikte organize edilen iftar sofrasına İstanbul’daki terör saldırısı damgasını vurdu.

Gümülcine Türk Gençler Birliği ve Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü tarafından birlikte organize edilen iftar sofrasına İstanbul’daki terör saldırısı damgasını vurdu. Bu hain saldırının gölgesinde Gümülcine Türk Gençler Birliği bahçesi ve etraf sokakların dolup taştığı iftar sofrasına ilgi yoğundu.

İftar sofrasına T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ve eşi Hülya Akıncı, Muavin Konsoloslar Murat Ertaş, Canay Kavuncu, Osman Şahin, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Sabık milletvekilleri Ahmet Hacıosman ve Çetin Mandacı, Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, komşu ülke Bulgaristan’dan Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Kızılağaç Belediye Başkanı Şinasi Süleyman, Türkiye’den Malkara Belediye Başkan Yardımcıları, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyeleri, DEB Partisi Başkan Yardımcısı Ozan Ahmetoğlu, Ziraat Bankası Gümülcine Şubesi Müdürü Mustafa Karabulut, Dimetoka Müslümanları Derneği Başkanı Süleyman Macur, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kurt, diğer sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcilerinin yanısıra yaklaşık 2.000 kişi katıldı.  

İftar sonrasında yapılan selamlama konuşmalarında İstanbul’daki terör saldırısı damgasını vurdu. İlk olarak kürsüye gelen Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, iftar sofrasına katılan tüm herkese teşekkür ettikten sonra “Anavatan Türkiye’de meydana gelen terör olaylarını lanetliyoruz ve tabii ki bu olaydan ötürü hepimiz üzgünüz” ifadelerini dile getirdi.

Akabinde selamlama konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Müftü İbrahim Şerif, “Allah hepinizden razı olsun. Gelecek yıllarda da Cenab-ı Allah bizleri bu güzel mekanda buluştursun. Biraz önce Sayın Başkanımızın da ifade ettiği gibi bu iftar bizim için çok acılı olmuştur, ancak bir o kadar da millet olarak, burada bulunan herkes olarak, tek yürek olarak terör olaylarını lanetlediğimizi ve Türk Milleti’nin bir parçası olarak böyle olayların bizleri hiçbir zaman korkutmayacağını, sadece üzüldüğümüzü belirtmek istiyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Yakınlarına da geçmiş olsun diyoruz” dedi.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete de yaptığı selamlama konuşmasında, “ben de şehitlerimize Allah rahmet eylesin demek istiyorum. Türk Toplumu’nun, Türk insanının başı sağolsun. Yaralılara da Allah’tan acil şifalar diliyorum. Önümüzdeki günlerde Kadir Gecesi ve Bayram var, şimdiden Kadir Gecenizi ve Bayramınızı tebrik ediyorum” diyerek kürsüden ayrıldı.

“Ölüm karşısında üzülürüz, ama dimdik ayakta kalırız”

Son olarak konuşmalarını yapmak üzere kürsüye T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı geldi. Başkonsolos Akıncı selamlama konuşmasına iftar sofrasını düzenleyen ve kendilerini davet ettiklerinden dolayı Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’ne ve Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne teşekkür etti.

Başkonsolos Akıncı’nın konuşması da bir önceki konuşmacıların da ifade ettiği gibi İstanbul’daki terör saldırısı merkezliydi. Akıncı konuşmasında şu ifadeleri dile getirdi:

“Türkiye’de ağır bir terör saldırısı gerçekleşti. Hedef gözetmeksizin, evine, yurduna işine gitmek isteyen insanları hedef alan, ayırdetmeksizin hedef alan alçakça bir terör saldırısıdır. Tabii ki, biz Türk Milleti ölüm karşısında çözülen, paniğe kapılan, birbirini suçlama telaşına düşen bir topluluk değiliz. Ölüm karşısında üzülürüz, ama dimdik ayakta kalırız. Nice zorluklar yaşamış bir milletiz. Tarihimiz büyük güçlüklerle dolu. Bugünleri de aşabileceğimizden eminim.

Neden Türkiye hedef alınmıştır? Bunun üzerinde de düşünmek lazım. Türkiye sadece bir ülke değildir. Türkiye bir kavramdır, bir inançtır, sığınaktır, barınaktır. Yüzlerce yıl da böyle olmuştur. On bin kilometre ötedeki Endonezya’dan, Açe’den Fas’a kadar, Belçika’ya kadar, Suriye’ye kadar, başka topraklardaki insanlar Türkiye’yi güvenli liman olarak görmüştür.

Türkiye bir istikrar odağıdır, barışın, demokrasinin ve özellikle de böyle karmaşık bir bölgede. Bakın Irak’ta, Suriye’de ve Kafkasya’da ve başka yerlerde neler oluyor. Türkiye böyle bir bölgede barışın, istikrarın merkezidir. Dolayısıyla hedef Türkiye’nin temsil ettiği kavramlardır. Bunun etrafında kenetlenmek lazım. Ölenlere rahmet ve yaralılara da acil şifalar diliyorum. Kadir Gecenizi ve Bayramınızı şimdiden kutluyorum.”

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x4iye17_gtgb-ve-secilmis-muftulukten-iftar-sofrasi-video-1_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x4iyg43_gtgb-ve-secilmis-muftulukten-iftar-sofrasi-video-2_news

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here