Ana Sayfa Batı Trakya Haber Gümülcine’de Sokaklar Bomboş, GTGB Bahçesi Sessiz

Gümülcine’de Sokaklar Bomboş, GTGB Bahçesi Sessiz

6
0

Koronavirüs vakalarının artması nedeniyle Yunan hükümeti tarafından alınan önlemler tüm ülke genelinde olduğu gibi Batı Trakya’da da cadde ve meydanların boşalmasına, uğrak mekanların ıssızlaşmasına neden oldu.

Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Gümülcine’nin en hareketli ve özellikle de Türklerin yoğun olarak uğrak mekanlarından biri olarak biliniyor. Koronavirüs önlemlerinin alınmasından sonra burasının da sessizliğe büründüğü görülüyor. İşin iyi yönü ise, bölgede herhangi bir koronavirüs vakasının görülmemesi şu an itibarıyla sevindirici bir durum.

Gümülcine’de caddeler boş, şehir meydanında eğlence merkezleri ve kafeler kapalı. Halk ise süper merketlere hücum etmiş durumda gıda temel ihtiyaç maddeleri depolamaya devam ederken, esnaf kara kara düşünüyor.

İskeçe’de de durum farksız. İskeçe Türk Birliği de Koronavirüs’e karşı alınan önlemler kapsamında lokalini kapatmış durumda. Esnaf kapıdan bakarken şehirde bir sessizlik hakim.

Atina ve Selanik’te de durum farklı değil. Koronavirüs vakalarının en fazla görüldüğü kentlerden olan Atina ve Selanik’te de caddeler ve meydanlar boş, halk evden dışarıya çıkmamaya özen gösteriyor.

Öte yandan hükümet tarafından alınan önlemlerin içinde kuaförler kapalı, diş hekimleri acil durum hastalarıyla önce telefon görüşmesi sonra da muayene kuralına özen göstermek, uymak zorunda. Doktorlar için de aynı durum geçerli. Toplu etkinlikler, düğün nişan herşey rafa kaldırımış durumda. Şans oyunları Loto bayileri kapalı. Yerel futbol müsabakaları ve diğer sportif etkinlikler durdurulmuş vaziyette. Otobüs ve trenler yolcu sayısında doluluk oranı  yüzde elli ile seyahat etmek zorunda. Okullar kapalı. Anlaşılan Yunanistan’da  şu an için günlük yaşam kontrollü bir biçimde devam etmek zorunda. Vatandaşlar hükümetin aldığı önlem kararlarına harfiyen uymak zorunda. Uymayanlara da tabii ki öngörülen cezalar uygulanıyor.

Tabii ki kişisel hijyen ise vatandaşların öncelikleri arasında geliyor. Ancak bu şekilde hep birlikte bunu da atlatacağız Allah’ın da yardımıyla.

Şimdi herkes şu sorunun cevabını arıyor; bu durum nereye kadar böyle sürecek?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz