Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GÜNEY MERİÇ DERNEĞİ RESMİYETİNE KAVUŞTU

GÜNEY MERİÇ DERNEĞİ RESMİYETİNE KAVUŞTU

17
0

Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği Trakya İstinaf Mahkemesi’nin kararıyla bu gün (9 Temmuz 2013) resmiyetine kavuştu. 2009 yılından bu yana hukuk mücadelesi veren dernek, Dedeağaç ili merkezli Musaköy’de (Kommaros) çalışmalarını yürütüyor.

Dernek, 18 Nisan 2009 yılında Dedeağaç Bidayet Mahkemesi’ne resmi başvuruda bulunmuş ancak mahkeme 23 Nisan 2009 tarihinde ‘Red’ kararı vermişti.

BİRLİK gazetsi olarak davanın avukatı Ahmet Kara ile yapmış olduğumuz görüşmede, uzun bir dava süreci neticesinde böyle bir kararın çıkmış olması azınlık açısından son derece önemli olduğu ifade etti. Avukat Kara, davanın en son İskeçe Türk Birliği davasıyla birlikte 7 Ekim 2011 tarihli duruşmada görüşüldüğünü ve devamında Ocak 2012 tarihinde çıkan Yargıtay kararıyla, İstinaf Mahkemesi’nin kararının bozulduğunu belirtti.

Bunun üzerine avukat Kara, tekrar bu kararın görüşülmesi için Nisan 2012 tarihinde dilekçe verdiklerini ve duruşma tarihi olarak 7 Aralık 2012 tarihi tespit edildiğini; erteleme kararı sonrasında da duruşma tarihi olarak 24 Mayıs 2013 tarihinin verildiğini, burada Trakya İstinaf Mahkemesi’nde yapılan duruşmadan sonra da 28 Haziran 2013 tarihinde de nihai kararın çıktığını belirtti.

Bu karar neticesinde de Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği resmiyetini kazanan derneklerden biri oldu. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz