Ana sayfa Batı Trakya Haberler GÜMÜLCİNE’DE “KUTLU DOĞUM” ETKİNLİĞİ HEYECANI YAŞANDI

GÜMÜLCİNE’DE “KUTLU DOĞUM” ETKİNLİĞİ HEYECANI YAŞANDI

12
0

Gümülcine’de “Kutlu Doğum” etkinliği heyecanı yaşandı. Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü tarafından bu yıl yedincisi yapılan “Kutlu Doğum” etkinliğine her zamanki gibi ilgi yoğundu. Etkinliğin ana teması “Hz. Muhammed, Din ve Samimiyet”.

Etkinliğe T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, Milletvekili Ahmet Hacıosman, İstanbul Müftü Prof. Rahmi Yaran, Faziletli Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Faziletli İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin yanısıra, Edirne Müftü Emrullah Üzüm, Tekirdağ Müftü Mahmut Gürlen, İpsala Müftü İsmail Geyim, Bulgaristan’dan Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmed ve Bulgaristan Yüksek İslam Şurası Başkanı Şabanali Ahmed, DEB Partisi Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Ahmet Arif Emin, Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (BİHLİMDER) Başkanı Mehmet Emin Ahmet katıldı.

Programın sunuculuğunu Gümülcine Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet yaptı ve ilk olarak açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif geldi. Müftü Şerif tüm misafirlere ve etkinliğe katılan herkese teşekkür etti.

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete selamlama konuşması yapmak üzere kürsüye geldi ve misafirleri selamladıktan sonra “Kutlu Doğum” etkinliğinin başarıya ulaşmasını temenni ederek katılan ve emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Tekirdağ Müftü Mahmut Gürlen yaptığı selamlama konuşmasında, Batı Trakya’da Müftülerin bir ekip halinde yapmış oldukları çalışmaların son derece önemli ve samimiyet neticesinde bu çalışmaların daha da güzel ve yerinde çalışmalar olduğunu söyledi.  

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm de selamlama konuşmasında, Batı Trakya’ya ilk defa geldiğini ancak buradaki samimiyet ve birlik beraberliğin görülmeye değer olduğunu dile getirdi ve “samimiyet sizsiniz” dedi.

Bulgaristan Yüksek İslam Şurası Başkanı Şabanali Ahmed de kürsüye gelerek “Bulgaristandaki kardeşlerinizin sizden öğrenecekleri çok şeyler var. Bu yolun açılmasıyla da mesafe daha da kısaldı ve gönüllerdeki sevgi ve kucaklaşmanın önü de açılmış oldu, İnşallah bundan sonra hep birlikte daha iyi yarınlara huzur ve mutluluk içinde ilerleriz” dedi.

Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmed de bir selamlama konuşması yaptı ve Rodopların iki tarafında yaşayan Müslümanların bundan sonra da hep birlikte huzur ve sevgi içinde birlikte yaşamaya devam edeceklerini dile getirdi.

Başkonsolos Osman İlhan Şener: “Çocuklarınıza sahip çıkınız”

Etkinliğe katılan ve güzel de bir konuşma yapan T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, Batı Trakya’daki Kur’an Kursları’nın önemine vurgu yaptı. Başkonsolos Şener, Kur’an Kursları’nın devam etmesi gerektiğini, anne babaların çocuklarını Kur’an-ı Kerim’den uzaklaştırmadan çocuklarına Kur’an aşkını öğretmelerini, Peygamber sevgisiyle yetiştirmeleri gerektiğini ve çocuklarını camilere göndererek din ve İman gücünü aşılamalarını söyledi. “Çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren Allah, Din, Kur’an ve Peyagamber sevgisini anlatın öğretin” deyen Başkonsolos Şener, “Batı Trakya’nın geleceği olan çocuklarınıza ve özellikle de kız çocuklarınıza sahip çıkınız.  Peygamberimize uygun yaşamalıyız. Kendimize Peygamberimizin ahlakını örnek almalıyız. Batı Trakya’da Müslümanlığın da, Türklüğün de bekçileri Kur’an kurslarıdır. O yüzden Kur’an kurslarına sahip çıkmalısınız. Çocuklarınıza Allah ve Peygamber sevgisini evde öğretmelisiniz. Eğer Batı Trakya’da ezanların susmamasını istiyorsanız, Kur’an kurslarına mutlaka sahip çıkmaya devam ediniz.” Dedi.

 

“DURUŞUNUZLA VE SOKAKTAKİ VARLIĞINIZLA SİZE GIPTA ETTİK”

 

Son olarak kürsüye İstanbul Müftüsü Prof Rahmi Yaran geldi ve herkesi selamladıktan sonra “Din samimiyettir”i ele alarak bir sunum gerçekleştirdi.  Müftü Prof Rahmi Yaran, bugün İskeçe’yi gezdiğini, Gümülcine’ye gelirken de Arabacıköy camisine giderek namaz kıldığını söyledi. Rahmi Yaran, Müftülerin yapmış olduğu çalışmaların takdire şayan olduğunu, ancak “buradaki Müslümanların da birlik beraberlik içinde olduğunu görmek mutluluk vericidir. Bu topraklar sizin sayenizde güzel. Bugün Batı Trakya’yı gezdik ve tanıdık. Sizleri camilerle, ezanlarla, Kur’an kurslarıyla, duruşunuzla ve sokaktaki varlığınızla size gıpta ettik ve minettar olduğumuz duyguları yaşadık. Bu birlik ve braberliğiz her zaman daim olsun.” dedi.

Video İzle: http://www.dailymotion.com/video/x1nx8p9_gumulcine-de-kutlu-dogum-etkinli-heyecani-yasandi_news

Video İzle: http://www.dailymotion.com/video/x1nxd1r_gumulcine-de-kutlu-dogum-etkinli-heyecani-yasandi_news

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here