Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GÜMÜLCİNE’DE ERT ÇALIŞANLARINA DESTEK

GÜMÜLCİNE’DE ERT ÇALIŞANLARINA DESTEK

20
0

Yunanistan’da devlet televizyonu ERT’nin yayınlarının kemer sıkma gerekçesiyle durdurulması binlerce kişi tarafından protesto edildi. Ülkenin ana TV kanalında dün gece haberleri izlemeye çalışanların karşısına sadece siyah bir ekran çıktı. Kanalın bütün çalışanlarının görevi de yeni bir düzenleme yapılana kadar askıya alındı.

Hükümetin bu kararına karşı binlerce Atina başta olmak üzere Selanik, Patra, Girit ve diğer şehirlerde gösteri yaptı. Yetkililer, Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik krizin üstesinden gelmek için kamu harcamalarında kesinti yapmaya ve vergileri arttırmaya çalışıyorlar.

Hükümetin bu kararı Gümülcine’de protesto edildi.

SYRİZA Partisi gençlik kollarının organizasyonuyla bugün öğle saatlerinde yaklaşık 100 kişilik bir grup Gümülcine şehir meydanında toplantı ve ERT’nin kapanmasını protesto ettiler.

“ERT şeffaflıktan uzak ve büyük lüks içindeki bir kurum.

Hükümet sözcüsü Simos Kedikoğlu “ERT şeffaflıktan uzak ve büyük lüks içindeki bir kurum. Bu hemen şimdi burada sona erecek” diyerek kararı savunmuştu.

Kanalın 2500 görevlisinin hepsi işten çıkarılacak, ancak tazminat ödenecek ve ERT daha küçük bağımsız bir kuruma dönüştürülünce tekrar işe başvurabilecek.

Binlerce kişi protesto için ERT merkezi önünde toplanırken, Atina sokaklarına polisler gönderildi, Atina Gazeteciler Sendikası da 48 saatlik grev ilan etti.

Bazı gazeteciler devlet televizyonunun kapatılmasını “demokrasiye darbe” olarak niteledi.

1938’den beri yayında olan ERT’nin ülke içine yayın yapan üç televizyon ve dört radyo kanalının yanısıra, bölgesel yayınları ve yurtdışına yönelik “Yunanistan’ın Sesi” adında bir radyosu vardı.

Kurumun maliyeti, herkesin aylık elektrik faturalarına eklenen 4,30 euro ile karşılanıyordu.

Yunanistan’da Nisan ayında parlamentodan geçen yasa uyarınca 15 bin devlet memuru gelecek yılın sonuna kadar işten çıkarılacak.

Bu, Yunanistan’ın 8,8 milyar euro tutarındaki uluslararası krediyi alabilmesi için öne sürülen koşullardan biriydi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz