Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GÜMÜLCİNE’DE “BATI TRAKYA KADIN KURULTAYI” GERÇEKLEŞECEK

GÜMÜLCİNE’DE “BATI TRAKYA KADIN KURULTAYI” GERÇEKLEŞECEK

10
0

Batı Trakya Kadın Platformu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nun destekleriyle “Batı Trakya Kadın Kurultayı”nı toplamaktadır.

18-19 Mayıs 2012 tarihlerinde Chris&Eve Otelinde yapılacak olan Kadın Kurultayına tüm Batı Trakya Türk halkı davetlidir.

Kurultay, 18 Mayıs 2012 Cuma günü saat 15:00 te Kadın Hakları, Eğitim, Siyaset ve Aile -Çocuk Komisyonu çalışmalarıyla başlayacaktır.

19 Mayıs 2012 Cumartesi günü saat 10:00’da El-Sanatları Sergisiyle başlayacak olan çalışmalar Komisyon raporlarının halka okunması ve sonuç bildirisinin açıklanmasından sonra “Dragos Musiki Derneği”nin Konseriyle sona erecektir.

 

“KADININ İNSAN HAKLARI, EĞİTİM VE KÜLTÜR HAYATI VE SORUMLULUKLARI”

 

Çalışmanın Hedefi:

Başta Batı Trakya Türk kadının ve geniş çerçevede Batı Trakya Türk halkının toplumsal pozisyonuna, toplum içerisindeki sorumluluklarına ve rollerinin çeşitliliğine, kadın-erkek eşitliği konusunda bilinç düzeyinin gelişimine katkı sağlamak.

 

Bu bağlamda amaçlanan:

 

Batı Trakya’nın ve Dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan Batı Trakyalı kadınları bir araya getirerek, tecrübelerini birbirlerine aktarmalarını sağlamak;

 

Kadın Çalışmaları konusunda bilgi ve tecrübe sahibi uzmanları Batı Trakyalı kadınlarla buluşturup Batı Trakyalı kadınların bilinçlenmesini sağlamak;

 

Batı Trakya’da kadına dair fikir beyan etmek isteyenlere fırsat vererek kadın çalışmalarına  siyasi, sosyal ve kültürel manada katkıda bulunmak;

 

Yaşadıkları bölgelerde kadınların toplumsal konumu ve sorunlarına duyarlı kitleler oluşturmak;

 

Kadınların toplum içerisinde daha güçlü bir konuma gelmesine, doğuştan gelen rolleri ve sonradan edinilmiş rollerini özümseyerek sağlıklı toplum oluşmuna ve toplumda kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına  katkıda bulunmak;

 

Batı Trakya’da kadın çalışmaları

 

Batı Trakya’da kadın denince akla azınlık içinde azınlık, gettoların içinde sessiz çığlıklar atan, sınıfı belli olmayan vatandaşlar gelmektedir. Dünyadaki kadın çalışmalarının oldukça gerisinden giden azınlık kadın çalışmaları, kadın örgütlenmeleri henüz çok küçük adımlarla ilerlemektedir. Bilimsel  olmayan bu amatör çalışmalar çeşitli sivil toplum kuruluşlarında kadın kollarının kurulmasıyla başlamıştır.

 

Batı Trakya’daki toplumsal değişim sürecine ve bu süreçte kadın hayatına katkıda bulunmak gibi hedefler belirleyen kadın kolları bu hedeflerine ulaşmak için çeşitli kültürel, eğitimsel çalışmalarla çağın çok gerisinde görünen Batı Trakya Türk kadınına hizmet vermeye çalışmıştır.

 

Bugün pek çok sivil toplum kuruluşunun kadın kollarının yanı sıra kadın dernekleri de bulunan Batı Trakyalı kadınlar, kadın haklarının  ötesinde bir kimlik mücadelesi de vermektedir. “Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği” ve “İskeçe İli Türk Kadınları Kültür Derneği” azınlık kadınlarının kimlik mücadelesini hukuki yönden sürdürmektedir.

 

Bunun ötesinde, Batı Trakya Kadın Platformu Batı Trakya’da hizmet veren kadın derneği veya kadın kollarından oluşmuş bir sivil toplum inisiyatifi olarak Batı Trakya Türk kadınlarının bu mücadelesine bir ışık tutmak, yol gösterici olmak amacıyla Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nun katkılarıyla  Batı Trakya Kadın Kurultayını toplamayı uygun görmüştür.

 

Kurultay 18-19 Mayıs 2012 tarihlerinde yapılacaktır. Kurultay KADIN HAKLARI KOMİSYONU, EĞİTİM KOMİSYONU, AİLE VE ÇOCUK KOMİSYONU VE SİYASET KOMİSYONU olmak üzere dört ana başlıkta ve bunların altında yaklaşık 60 altbaşlıkta toplanacaktır.

 

Kurultay 18 Mayıs 2012 tarihinde çalıştaylarla başlayıp, 19 Mayıs 2012 tarihinde çalıştayların sonuçlandırılması ve Genel Kurulda raporların ve çözüm önerilerinin sunulması ve kültürel programla devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz