Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GÜMÜLCİNE VAKIFLAR İDARESİ, “YARDIMCI OLAMAYIZ” DEDİ, ÇÖZÜM BURSA’DAN GELDİ!

GÜMÜLCİNE VAKIFLAR İDARESİ, “YARDIMCI OLAMAYIZ” DEDİ, ÇÖZÜM BURSA’DAN GELDİ!

24
0

Gümülcine Vakıflar İdaresi, “Yardımcı Olamayız” demiş, cenaze 20 gündür Atina’da hastane morgunda bekletiliyordu. Çözüm Bursa’dan geldi!

Atina’da yaşayan 62 yaşında Batı Trakyalı bir soydaşımız Koca Hasan Hüseyin hayatını 29 Aralık 2017 tarihinde kaybetti. Merhumun aslen Muratlı köyünden olup, Gümülcine’ye bağlı Karagözlü köyündeki yakınları cenazenin Karagözlüye getirilerek toprağa verilmesi için Yunan devletinin tayinli Gümülcine Vakıflar İdaresi yönetimine başvuruda bulunarak yardım istedi. Ancak kendilerine Vakıflar İdaresi tarafından verilen cevap “yardım edemeyiz” oldu.

BİRLİK Gazetesi bu utanç verici ve asla Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na yakışmayan olayı izini sürdü, gerekli bilgilere ulaştıktan sonra da toplumun yardımcı olması için harekete geçmesini sağlamak üzere 17 Ocak 2018 Çarşamba günü haberi, “Parasızlıktan dolayı bir soydaşımızın cenazesi 20 günden beri Atina’da hastane morgunda bekletiliyor” başlığıyla duyurdu.    

Kısa sürede geniş bir kitleye yayılan haberin ardından, Türkiye ve Almanya’da yaşayan Batı Trakyalı Türkler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden gelen yüzlerce mesaj, telefon görüşmeleri sonrasında  Bursa’dan gelen sevindirici haberle toplum olarak bize asla yakışmayan bu acı olay Allah’a şükürler olsun, Allah duyarlı soydaşlarımızdan ve sivil toplum kuruluşumuzun yöneticilerinden razı olsun onların yardımlarıyla çözüme kavuştu.

Merhumun yakınlarının, Yunan devletinin tayinli Gümülcine Vakıflar İdaresi yönetimine başvuruda bulunarak yardım isteği ise maalesef karşılık bulamadı. Yardım için çaldıkları kapıdan bekledikleri ilgiyi göremediler. Peki neden? Vakıflar İdaresi’nin görevi ve hizmeti Batı Trakya’daki soydaşlarına yönelik değil mi?

VAKIFLAR İDARESİ CENAZE ARACI SADECE SURİYELİ MÜLTECİLERİ Mİ TAŞIMAKLA YÜKÜMLÜ? NEDEN SOYDAŞIMIZIN CENAZESİNE YARDIMCI OLMADI?

Neredeyse her hafta gibi Vakıflar İdaresi’ne ait cenaze nakil aracı, Yunanistan’ın birçok bölgesinden Suriyeli mültecilerin cenazeleri başta olmak üzere, Yunanistan toprakları içerisinde yaşamlarını yitiren diğer Müslümanların cenazelerini Patra, Atina, Midilli, Pire, Yanya, İgumeniça, Serez ve Kılkış bölgelerinden alarak Gümülcine’ye bağlı Kır Sarıca köyü eski mezarlığına defnedilme işlemlerinin yapıldığı biliniyor, açıkça görülüyor. Mezarlık ta zaten bu işler için bakım ve onarımdan geçmiş.

Şaşırtıcı olanı ise, Vakıflar İdaresi’nin cenaze nakil aracı Türkiye’ye geçerek Bursa’daki mezarlıklara cenaze taşıdığı da biliniyor.

VAKIFLAR İDARESİ KİME HİZMET EDİYOR?

Vakıflar İdaresi bu çalışmaları ne karşılığında yapıyor? Biraz önce yukarıda saydığımız şehirlerden alınan cenazelerin masraflarını kim karşılıyor? Vakıflar İdaresi mi? Eğer öyleyse soydaşımıza neden “yardım edemeyiz” cevabı verildi?

Vakıflar İdaresi’nin hizmet ve görev alanı yabancı uyruklulara yönelik mi? Atalarımız Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın gerektiği zaman ihtiyaçlarını karşılamak üzere Vakıflar İdaresi’ne ait taşınmaz malları ne için bırakmış?

Elde edilen gelirleri yabancılara kullanılsın diye mi? Maalesef şu an görünen de o, Kır Sarıca köyü mezarlığında mezarlar sıralanmaya başlamış. Oysa Batı Trakyalı bir soydaşımızın cenazesi 20 günden beri Atina’da bir hastanenin morgunda bekletiliyor.

Tabii ki bu konu hakkında onlarca sorular sıralayabiliriz, ancak Azınlık yıllardan beri verdiği mücadelede hep şunu savundu; Vakıflar İdaresi yönetimi seçimle işbaşına gelmelidir, aynen uluslararası anlaşmalarda belirtildiği gibi. Ama Yunan devleti Azınlığın bu sesine asla kulak vermedi, bildiğini okudu vede okumaya da devam ediyor.

Neticede yapılması gerekenler yapılmıyor, Yunan devleti de Vakıflar İdaresi’ni deyim yerindeyse “arka bahçesi” olarak kullanmaya devam ediyor.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x6db2ij

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz