Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GÜMÜLCİNE S.MÜFTÜSÜ İBRAHİM ŞERİF RAMAZAN DOLAYISIYLA BİR YAZI YAYINLADI

GÜMÜLCİNE S.MÜFTÜSÜ İBRAHİM ŞERİF RAMAZAN DOLAYISIYLA BİR YAZI YAYINLADI

16
0

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif Ramazan’ın başlamasıyla ilgili bir yazı yayınladı. Yayınlanan yazıda, “Ramazan Ayı, Rabbimiz’e, ailemize, insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlatmalı, hatta ihmal ve kusurlarımızdan dönmemize vesile olmalıdır.

Bu vesile ile tüm Batı Trakya Müslüman Türk Halkı’nın, İslâm Âlemi’nin Ramazan Ayı’nı tebrik eder, Cenab-ı Allah’tan hayırlara vesile olmasını niyaz ederim” ifadelerine yer veriliyor.

 

RAMAZAN AYI VE ORUÇ

Üç aylar dediğimiz Recep, Şaban Ayları ve sonuncusu olan Ramazan Ayı’nın birçok İslâm toplumlarında olduğu gibi Batı Trakya’mızda da özel bir yeri vardır.

Her yıl üç aylar geldiğinde toplumumuzda bir hareket ve canlılık görülmekte, üç ayların sonuncusu olan Ramazan’da ise bu heyecan zirveye ulaşmaktadır.

Toplumumuzda özel yeri olan Ramazan Ayı, onbir ayın sultanı olarak müstesna bir şekilde karşılanıp, müstesna bir şekilde muamele görüp, müstesna bir şekilde uğurlanmaktadır. İftar, sahur ve teravih gibi ibadetlerin yanı sıra Ramazan’daki merasimleri ile sultan olma özelliği taşımaktadır.

Ramazan, insanlığı huzur ve saadete eriştirmek için gönderilen Kur’an’ın inmeye başladığı bir aydır. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nin bu ayda olmasından kaynaklanmaktadır. İslâm’ın beş şartından biri olan oruç bu aya tahsis edilmiştir. Ramazan, günahların af olunduğu, şeytanların bağlandığı, cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı bir aydır.

Ramazan, insan iradesini güçlendiren bir aydır. Çünkü onda bulunan oruç sayesinde insan sabretmesini öğrenir.

Oruç, insanı kendi kendisiyle hesaplaştırır. İnsan yaptığı iyilikleri ve kötülükleri hesaplar. Kendi nefsini iyiye doğru düzeltmeye çalışır.

İslâm’ın beş temel esasından biri olan orucun nefsin terbiyesinde büyük rolü vardır. Peygamberimiz (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde “Oruç bir kalkandır.” buyurarak orucun insanı günahtan koruduğunu beyan etmektedir.

Dünyada her kötülüğün başı Allah’ı unutmak ve sorumluluk duygusunu kaybetmektir. Oruç insana Allah’ı hatırlatır, sorumluluk duygusunu geliştirir. Zaten orucun farz olmasındaki hikmeti de Yüce Allah şöyle ifade etmektedir: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” İnanan kişi, oruç sayesinde nefsine hakim olup “takva” yönünü geliştirir. Takva ise Allah’ın rızasını kazandırır.

Hayatımızda adeta kendi kendini kontrol eden bir sistemin kurulmasına sebep olan Mübarek Ramazan Ayı, dünya meşguliyetlerinden sıyrılıp, yaradılış gayemize yönelmemiz, yaratan ve yaratılanlarla münasebetlerimizi değerlendirmemiz için önemli bir fırsattır.

İdrak ettiğimiz Ramazan Ayı, Rabbimiz’e, ailemize, insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlatmalı, hatta ihmal ve kusurlarımızdan dönmemize vesile olmalıdır.

Bu vesile ile tüm Batı Trakya Müslüman Türk Halkı’nın, İslâm Âlemi’nin Ramazan Ayı’nı tebrik eder, Cenab-ı Allah’tan hayırlara vesile olmasını niyaz ederim.

Gümülcine S. Müftüsü
İbrahim ŞERİF

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz