Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GÜMÜLCİNE SEÇİLMİŞ MÜFTÜLÜĞÜ’NDEN MİRAÇ KANDİLİ VE BİRLİK DAYANIŞMASI MESAJI

GÜMÜLCİNE SEÇİLMİŞ MÜFTÜLÜĞÜ’NDEN MİRAÇ KANDİLİ VE BİRLİK DAYANIŞMASI MESAJI

24
0

Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü Miraç Kandili dolayısıyla bir birlik dayanışması mesajı yayınladı.

 

23.05.2014

MİRAÇ KANDİLİ ve BİRLİK DAYANIŞMASI

سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ

       

    Muhterem Müminler!

             Önümüzdeki Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece mirac kandilidir. Hepimize mübarek olsun. Peygamberimiz (s.a.v.)’in en büyük mucizelerinden biri olan bu gecede Allah (c.c.), kudretini gösteren birçok alameti efendimize göstermek için huzuruna çağırmıştır. Hicretten bir buçuk yıl kadar önce meydana gelen bu yolculuk,  aynı zamanda efendimizin eşi Hz. Hatice’yi ve amcası Ebu Talip’i kaybetmesinin verdiği hüzne bir teselli olmuştur.

            Sadece peygamberimize has kılınan bu kutsal yolculuk iki safhada meydana gelmiştir. Önce Hz. Muhammed (s.a.v), Mescid-i Haram’dan alınıp, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmüştür. Kur’an-ı Kerim, yolculuğun bu bölümüne gece yürüyüşü manasına gelen  “İsra” adını vermiştir. Nitekim yüce kitabımızda bu hadise şöyle anlatılmaktadır: “Bir gece kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu Mescid-i Haramdan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Yüce Allah, noksan sıfatlardan münezzehtir. O, gerçekten işiten ve görendir.”            

Sonra Allah Resulü (s.a.v.), Mescid-i Aksa’dan, Hz. Cebrail’in refakatinde yücelere doğru yükseltilmiştir. İşte bu yükselişe de Mirac denilmektedir.

            AzizMüminler!

            Peygamberimiz için büyük lütuf ve ikramlarla dolu olan bu gece, biz ümmeti için de manevi feyiz ve bereket kaynağıdır. Çünkü dinin direği, müminin miracı ve gözümüzün nuru beş vakit namaz, bu gece farz kılınmıştır.  “Amene’r-rasulü” diye bildiğimiz Bakara Suresi’nin son iki ayeti ve şirk koşmayan müminlerin affedileceği müjdesi bu gecenin lütuflarındandır.

            Allah (cc.) tarafından Hz. Peygamber’e vahyedilen, değişmez prensipleri bu gecede yeniden hatırlayıp asla unutmamamız gerekir. Bunlar, anne baba haklarına riayet etmek, yakınlara, yoksullara, muhtaçlara ve darda kalmışlara yardım etmek, israf etmemek, cimrilik yapmamak, rızık endişesiyle çocukları öldürmemek, zinaya yaklaşmamak, haksız yere cana kıymamak, yetimlere iyi muamelede bulunmak,  ölçü ve tartıda hile yapmamak, hakkında bilgi sahibi olmadığımız şeylerin peşine düşmemek, kibirli ve gururlu olmamaktır. Bütün bu emir ve yasaklar rabbimizin biz kullarına vahyettiği hikmet yüklü ilkelerdir.               

            Değerli Kardeşlerim!

            Manevi dünyamız için çok anlamlı ve bizleri ortak değerlerde birleştiren böyle bir gecenin bereketi toplumsal hayatımıza da yansımalıdır. Toplumsal değerlerimizde bir ve bütün olmayı gerçekleştirdiğimizde birçok sorunumuzun çözümlenmesi, sesimizin duyulması ve varlığımızın hissedilmesi mümkün olacaktır. İşte 25 Mayıs Pazar günü Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı olarak bunu gerçekleştirebilecek önemli bir fırsatı yakalamış olacağız. Azınlığımızın yıllarca çözüm bekleyen sorunlarının olduğunu ve bugüne kadar çözümü noktasında herhangi bir olumlu adımın atılmadığını tüm dünyaya duyurabilecek irademizi ve gücümüzü topyekün birleştirelim. Bunu da en güzel bir şekilde gerçekleştirebileceğimiz en anlamlı ve önemli imkânımız sandık olacaktır. 25 Mayıs Pazar günü yapılacak olan seçimlerde azınlık insanı olarak sandıkta birleşmeyi, ülke ve Avrupa kamuoyuna gerekli mesajı vermeyi azınlığımızın tek siyasi partisine oylarımızı vererek gerçekleştirelim.

            Bu gece bütün mü’minler için yürekten dua ve niyazda bulunalım. Günahlarımızdan pişmanlık duyarak tövbe istiğfar edelim. İbadetlerimizin baş tacı ve miracımız olan beş vakit namaza önem verelim. Zira namaz, amellerin en faziletlisi ve Allah’a en sevimli olanıdır.

      Yüce Rabbimiz; Namazlarımızı Mirac, Miraclarımızı hayırlı eylesin.  Gecemiz hayırlı ve bereketli olsun.

Gümülcine S. Müftülüğü’nün

23.05.2014 tarihli hutbesidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz