Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar GTGB: “240 İMAM YASASI, AZINLIĞIN VİCDAN VE İBADET ÖZGÜRLÜĞÜNE YAPILAN ÇİRKİN BİR...

GTGB: “240 İMAM YASASI, AZINLIĞIN VİCDAN VE İBADET ÖZGÜRLÜĞÜNE YAPILAN ÇİRKİN BİR SALDIRIDIR”

11
0

Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Yönetim Kurulu, ‘240 İmam Yasası’na ilişkin yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi. Açıklamada Batı Trakya Türk Azınlığı’nın görüşüne başvurulmadan kabul edilen bu yasanın, azınlığın vicdan ve ibadet özgürlüğüne yapılan bir çirkin saldırı olduğunu belirterek şu ifadelere yer verlidi:

“Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Yönetim Kurulu, “240 İmam Yasası” olarak da bilinen 3536/2007 sayılı yasanın ilgili maddelerinde bazı değişiklikler yapılmasını öngören yasa tasarısının, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın görüşüne başvurulmadan, Azınlık milletvekillerinin ve tüm azınlık kuruluşlarının tepkisine rağmen Yunanistan Meclisi Genel Kurulu’nun 16 Ocak 2012 tarihindeki oturumunda kabul edilmesini değerlendirmiştir

GTGB Yönetim Kurulu, başlı başına bu yasayı ve yasada yapılan son değişiklikleri Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın din, vicdan ve ibadet özgürlüğüne yapılmış çirkin bir saldırı olarak görmekte ve bu dayatmacı zihniyeti kınamaktadır.

Bu yasa ilk hali ile 2007 yılında tüm tepkilere rağmen çıkarılmış, bugün de yine tüm tepkilere rağmen bu hata tekrarlanmıştır.

Batı Trakya Türk Azınlığı olarak yıllardır yapılan tüm baskılara, üretilen tüm ayrımcı politikalara rağmen hep sağduyulu, ılımlı, olumlu davranmaya çalıştık. Lakin son zamanlarda yaşanan sorunların  ve “240 İmam Yasası” olarak adlandırılan bu yasanın azınlık üzerinde olumsuz etkiler bırakacağını düşünüyor ve devlet yetkililerini Azınlık hakları konusunda duyarlı davranmaya davet ediyoruz.”

Gümülcine Türk Gençler Birliği Yönetim Kurulu Adına

BAŞKAN

Koray HASAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz