Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GÖRMEZ: “ATANMIŞ DEĞİL, ADANMIŞ OLUN”

GÖRMEZ: “ATANMIŞ DEĞİL, ADANMIŞ OLUN”

14
0

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Gümülcine’nin Yaka bölgesinde Eşekçili köyünde öğle yemeğinden sonra Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde Müftü İbrahim Şerif başta olmak üzere din görevlileriyle bir araya geldi.

Toplantıda Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ve eşi Hülya Akıncı hanımefendi de hazır bulundu. Hülya Akıncı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in eşini bir an olsun yalnız bırakmadı ve Batı Trakya’da bayanlara yönelik yaptığı çalışmalardan bahsederek, Batı Trakyalı bayanlarla birlikte ileriye yönelik gerçekleştirmeyi düşündüğü projelerinden söz etti.

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ilk olarak kürsüye geldi ve bir selamlama konuşması yaptı. Şerif konuşmasında, “yıllardan beri davet ettiğimiz halde beşinci yılında görevinin ancak memleketimiz Batı Trakya’ya teşrif ettikleri için Diyanet İşleri Başkanımıza gerçekten en samimi duygularla teşekkür ediyorum” dedi.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2sb2kc_diyanet-isleri-baskani-gormez-gumulcine-gtgb-video-1_news  

Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan’la da bir araya gelen Görmez, GTGB’nin çalışmaları ve hukuki statüsü hakkında bilgi aldı.

Ardından din görevlilerine seslenen Görmez, “Berat kandilini Batı Trakya’daki millet varlığımızla idrak etmekten mutluluk duyuyorum. Bu yaptığımız iş aşk ister, heyecan ister, sevgi ister. Atanmış din görevlisi değil, adanmış din gönüllüsü tabiri üzerinde duruyoruz. Adanmış, kendini hizmetine adamış, toplumuna adamış, dinine adamış din gönüllüsü, din görevlisi değil. Din görevlisi tabiri bizi ifade etmiyor. Adanmış din gönüllüsü için bir çaba içerisinde olmamız gerekiyor.” dedi.

Görmez, şöyle devam etti:

“ATANMIŞ DEĞİL, ADANMIŞ OLUN”

 

“Batı Trakya’da hiç bir cami sadece namaz kılma mekanı olmamalıdır, caminin tanımı üzerinde durmalıyız. Cami sadece namaz kılanı içine alan bir mabet değil. Cami namaz kılanı kılmayanı, bütün şehri içine alan, bütün şehrin ruhuna hayat veren bir mekan olmalı. Bu da size bağlı, sizin çalışmalarınıza bağlı. Aynı şekilde imam sadece namaz kıldırma görevlisi değildir. İmam o şehrin bütün manevi hayatını ayakta tutan insandır.  

İmam, çocuklara yönelik projeleri olan, gençlere yönelik proğramları olan, ailelere yönelik çalışmaları olan, gelmeye giden, sadece gelene değil, camiye gelmeyene hizmet götüren kimsedir.

 Mahallenin imamı, köyün imamı, şehrin imamı aynı zamanda o şehirde bir gözyaşı aktığı zaman onu dindirmeye çalışır. Aynı zamanda bir yara olduğu zaman onu sarmaya gider. İki kişi birbirine küstüğü zaman onu barıştırmaya gider, imam budur. İmam sadece günde beş defa namaz kıldırıp oradan ayrılan kimse değildir.

Bu yaptığımız iş aşk ister, heyecan ister, sevgi ister. Atanmış din görevlisi değil, adanmış din gönüllüsü tabiri üzerinde duruyoruz. Adanmış, kendini hizmetine adamış, toplumuna adamış, dinine adamış din gönüllüsü, din görevlisi değil. Din görevlisi tabiri bizi ifade etmiyor. Adanmış din gönüllüsü için bir çaba içerisinde olmamız gerekiyor. Aynı şekilde gözden geçirmemiz bilgimiz, ilmimiz, irfanımız, birikimimiz.  Bugün sahip olduğumuz bilgi, bugün sahip olduğumuz hikmet ve marifet, bugün sahip olduğumuz müktesebat toplumumuzun ihtiyacını karşılamaya yetmiyor. Öyleyse sürekli bir yenilenme içerisinde olmalıyız. Her cami imamı alim olmalı, her cami imamı Kur’an’a vakıf olmalı, avucunun içine baktığı gibi Kur’an-ı Kerim’e bakabilmeli. Hangi Sure’de nelerden söz ediliyor bilmeli ve O Kur’an’ın bu Asra hitap eden, bu Asır idrakine hayat veren yönlerini bilmeli. Sürekli bir çaba içerisinde olmalıyız.        

Bugünkü dilimiz eski bir dil. Bugünün gençleri bizim dilimizi anlamıyor, bugünün gençlerini bizim uslubumuz kuşatmıyor. Hep birlikte dilimizi, uslubumuzu gözden geçirmeliyiz. Bugünün gençlerine, bugünün Yunanistan’ında Müslüman varlığını, Müslüman kimliğini ayakta tutmaya çalışan bütün gençlerin gönül dünyasından yakalayacak, gönül dünyasına hitap edebilecek bir dili ve uslubu yakalamalıyız.”  

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in aracı Keşan yakınlarında arızalanınca, Batı Trakya temaslarını Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu tarafından tahsis edilen eski model zırhlı bir Mercedes marka otomobil ile gerçekleştiriyor.

Başkan Görmez, Berat Kandili Özel Programı için İskeçe’nin tarihi Çınar Camii’ne geçecek ve burada Batı Trakyalı Müslümanlarla birlikte kandili idrak edecek.

BAŞKAN GÖRMEZ’İN KONUŞMASININ TAMAMINI VİDEOLARDAN İZLE.

VİDEO 1: http://www.dailymotion.com/video/x2sb5og_mehmet-gormez-gumulcine-gtgb-konusmasi-video-1_news

VİDEO 2: http://www.dailymotion.com/video/x2sb7we_mehmet-gormez-gumulcine-gtgb-konusmasi-video-2_news

VİDEO 3: http://www.dailymotion.com/video/x2sbctr_mehmet-gormez-gumulcine-gtgb-konusmasi-video-3_news

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz