Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GÖRMEZ: “BATI TRAKYA’DAKİ MÜSLÜMAN TÜRKLERİN DİNİ HAYATLARINA MÜDAHALEYİ İÇERDİĞİ İÇİN TASVİP ETMEMİZ...

GÖRMEZ: “BATI TRAKYA’DAKİ MÜSLÜMAN TÜRKLERİN DİNİ HAYATLARINA MÜDAHALEYİ İÇERDİĞİ İÇİN TASVİP ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

17
0

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “240 İmam Yasası” ile ilgili kendisine gazeteciler tarafından sorulan soruya, “Batı Trakya’daki Müslüman Türklerin dini hayatlarına müdahaleyi içerdiği için hem onların kabul etmesi mümkün değil hem de bizim şahsen buna katılmamız ve başkanlık olarak bunu tasvip etmemiz mümkün değil” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Bosna Hersek Reisül Uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç ve beraberindeki heyetle görüştü. Görüşmenin ardından yapılan ortak basın açıklamasında Görmez, hem Türkiye’nen hem de Bosna Hersek’in Diyanet İşleri Başkanlıklarının Avrupa’da yaşayan 20 milyonu aşkın Müslüman için çok önemli bir kurum olduğunu dile getirdi.

İkili görüşmelerde gündemlerinin yoğun olduğunu bildiren Görmez, ”Özellikle Balkanlar’da pek çok ülkede devletler tarafından gasbedilen vakıfların geleceği ile ilgili görüşmelerimiz olacak. Balkanlar’da muhtelif yerlerde dini kurumların sorunları var. O sorunları müzakere edeceğiz. Ayrıca bundan sonra hem Bosna Hersek Diyaneti ile Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı arasında hangi alanlarda ne tür işbirliği yapacağımızın görüşmelerini yapacağız” diye konuştu.

Batı Trakya

Batı Trakya’da görev yapacak cami görevlilerinin seçimiyle ilgili Yunanistan’da alınan karara ilişkin bir soru üzerine de Görmez, bunun yeni bir durum olmadığını anlattı. Batı Trakya’daki Müslüman azınlığın bunu kabul etmediğini dile getiren Görmez, “Doğrusu bütün bunlar din özgürlükleri, ibadet özgürlükleri uluslararası sözleşmeler tarafından garanti altına alınan, Batı Trakya’daki Müslüman Türklerin dini hayatlarına müdahaleyi içerdiği için hem onların kabul etmesi mümkün değil hem de bizim şahsen buna katılmamız ve başkanlık olarak bunu tasvip etmemiz mümkün değil” dedi.

Batı Trakya’daki müftülüklerin oradaki azınlığın temsilcileri ve öncüleri olduğunu kaydeden Görmez, bunların haklarının uluslararası sözleşmelerle teminat altına alındığını vurguladı.

Görmez, yarın Mevlit Kandili olduğunu hatırlatarak tüm İslam aleminin kandilini tebrik etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz