Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GERÇEKTEN BÖYLESİ BATI TRAKYA TARİHİNDE İLK DEFA YAPILDI

GERÇEKTEN BÖYLESİ BATI TRAKYA TARİHİNDE İLK DEFA YAPILDI

24
0

Gerçekten böylesi Batı Trakya tarihinde ilk defa yapıldı. Kültürümüzün yaşatılmasında emek sarfeden herkesten ALLAH razı olsun.

Atalarımızın bize emanet ettiği bu kutsal emanet topraklarımızda kültürümüz, geleneğimiz ve geleceğimiz işte böyle yaşatılacak. Bu tarihi gerçeğin ışığında muhteşem etkinliğin mimarlarından başta Hülya Akıncı hanımefendi olmak üzere, kendilerine hazırlanışının her safhasında tüm desteği veren eşi T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, koskocaman bir yıl boyunca dur durak bilmeden, sessiz sedasız (boş teneke çalmadan) perdenin önünde görünen ve arkasında görünmeyen tüm kahraman Batı Trakya Türk kadınlarımızı tebrik etmek gerçekten yapılanlar karşısında az kalır.

Bu organizasyonda sandıklarını açan bacılarımız da her yöne mesaj vererek, “Batı Trakya’da gerçekten sandıklar açıldı şahane, tarih çıktı meydane, kim ne derse desin bre çorbacı, kırk yıllık kani olur mu yani” dizeleri de yazmadan olmazdı. Yıllarca sandıklarda saklanan değerli el emeği göz nuru değerli eşyalarını, Ahirete intikal etmiş aile fertlerinin yer aldığı resmleri verenlerden de ALLAH razı olsun.   

Onlar bir ilki gerçekleştirdiler ve bu geniş çaplı, bir o kadar da anlamlı ata yadigarı topraklarımızda, kimliğimizin inkar edildiği bir dönemde baştan sona tarih kokan ve 1 Haziran 2016 Çarşamba akşamı Gümülcine’nin seçkin otellerinden birinde sergilenen “Gelenekten Geleceğe Türk Kadını Giysileri” defilesi ve fotoğraf sergisi etkinliği gerçekten bir ilkti ve görülmeye değerdi.

Ama malesef organizasyon tarihi öyle bir döneme denk geldi ki, geçimini topraktan söke söke çamurlu elleriyle alan, bu günlerde tarlasında çamurdan adeta insan yaratan tütün üreticilerimiz, Batı Trakyalı Türk kadınlarımız,  bacılarımız, kardeşlerimiz bu muhteşem etkinliği görme fırsatını bulamadılar. Tek buruk yanımız bu olsa gerek.

Gümülcine’de İskeçe Türk Birliği (İTB), Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB), Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) ve Batı Trakya Azınlığı Eğitim Şirketi’nin (BAKEŞ) birlikte organize ettikleri “Gelenekten Geleceğe Türk Kadını Giysileri” defilesi ve fotoğraf sergisine katılım gerçekten yoğundu.

Etkinliğin Türkiye’den de misafirleri vardı. Başta çiçeği burnunda yeni göreve başlayan Edirne Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, Edirne İl Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan, Edirne Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O. Müdürü Recep Kozan, el sanatları öğretmenleri Filiz Demirbilek Ayaz ve Döndü Özdemir katıldılar.

Etkinliğe T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, eşi Hülya Akıncı hanımefendi, Muavin Konsoloslar, Derya Ocak, İrfan Çetin, Canay Kavuncu, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan ve diğer sivil toplum kuruluşlarının Başkanları ve çok sayıda izleyici katıldı. 

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x4dy8aw_gelenekten-gelecege-turk-kadini-giysileri-defilesi-video-1_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x4dybbm_gelenekten-gelecege-turk-kadini-giysileri-defilesi-video-2_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x4dye3q_gelenekten-gelecege-turk-kadini-giysileri-defilesi-video-3_news

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz