Ana sayfa Batı Trakya Haberler GENELKURMAY BAŞKANI HRİSTODULU: “F-35’İ DİNAMİK OLARAK İNCELİYORUZ”

GENELKURMAY BAŞKANI HRİSTODULU: “F-35’İ DİNAMİK OLARAK İNCELİYORUZ”

34
0

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Hristos Hristodulu baklayı ağzından çıkardı. “F-35’i dinamik olarak inceliyoruz. ABD’den önümüzdeki iki yıl içinde gerekli maliyet ve şey dahil incelemesini bekliyoruz” dedi.

Komutan Hristodulu, “F-35’i dinamik olarak inceliyoruz. ABD’den önümüzdeki iki yıl içinde gerekli maliyet ve şey dahil incelemesini bekliyoruz. Görevimiz barışı sağlamak ve her zaman savaşa hazır olmalıyız. Ege’de kaza riski mevcut. Karşıdakilerin her ifadesine cevap veremeyiz. Çünkü provoke etmek için bu bir Türk usulü. Biz bu tür koşulların yaratılmaması için çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

“ABD, Yunanistan’ı silah deposu yapmaya devam ediyor.”

Öte yandan ABD, Yunanistan’ı silah deposu yapmaya devam ediyor. Hafif saldırı helikopterleri KİOWA’lardan sonra, ABD Savunma Bakanlığı tarafından 2018 yılında onaylanan Yunanistan’a yapılacak askeri yardım paketi içine modern çok yönlü frekansa sahip haberleşme yer istasyonları (Multiband) vermeyi amaçlıyor.

Böylece Yunan Özel Kuvvetleri’nin Z’ Amfibi Komando Taburu (Ζ’ ΜΑΚ), Paraşütçüler Özel Bölümü (ΕΤΑ), Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin bağımsız 31. Operasyon Arama-Kurtarma Taburu (31η ΜΕΕΔ), Sualtı Taarruz Yönetimi (ΔΥΚ) gibi birimlerin özel operasyonlarında kullanılmak üzere gizlilik içerisinde gerekli haberleşmeyi sağlayacak teknoloji ile donatılması hedefleniyor.

Harris şirketine ait AN/PRC-117G Falcon III karasal haberleşme, karadan havaya ve taktik uydu haberleşme geniş alan telsiz haberleşme 30.000 MHz – 2 GHz – AM/FM ve VHF/UHF, güvenli haberleşmede frekans atlamalı (SINCGARS, HAVEQUICK I/II) istasyonların kurulması amaçlanıyor.

İki türlü telsiz haberleşme istasyonu olacak. Sırtta taşınabilen 5,44 kg ağırlığında taşınabilen 1,2 kg el bataryası ile çalışan AN/PRC-152A tipi istasyon.  

Yeni telsiz haberleşme istasyonları, programlanabilir şifreleme sayesinde eşzamanlı yüksek hızlı ses ve görüntülü veri aktarımı ve NSA güvenlik sertifikası desteklidir.

Söz konusu askeri yardımın Yunanistan’a yapılmasında ABD’nin Atina Büyükelçiliği’nin büyük katkıları bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here