Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN BATI TRAKYA İÇİN BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI

GAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN BATI TRAKYA İÇİN BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI

17
0

25 Nisan Pazartesi günü Batı Trakya’nın kalbi Gazi Üniversitesi Avrasya Araştırma Topluluğu ile birlikte düzenlemiş olduğumuz “Dr. Sadık Ahmet anısına: Batı Trakya Türklüğü” konulu konferansımızda attı.

Konferansımız; Rahmetli Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık AHMET, Gazi İİBF Dekanı Prof. Dr. Kadir ARICI, Türk Ocakları Yönetim Kurulu Üyesi Efendi BARUTÇU,

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halim ÇAVUŞOĞLU, Araştırmacı Gazeteci Yazar Ali AYAZMALI, Balkansam ve Kafkassam Başkanı Dr. Hasan OKTAY’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Dr. Sadık Ahmet’in kızı Funda Sadık Ahmet’in babası anısına hazırlamış olduğu sinevizyon gösterimi ile başlayan konferansımızda, Dr Sadık Ahmet’in verdiği mücadele de hep yanında olan Işık Sadık Ahmet ve arkadaşı Ali Ayazmalı yaptıkları konuşmaLar  ile Batı Trakya’da yaşanan sorunlara değinerek, birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

“Batı Trakya da yaşanlar sadece Batı Trakya Türkleri’ nin sorunu değildir. Bu sorun hepimizin, tüm Türk Dünyası’nın sorunudur. Rahmetli Dr Sadık Ahmet’in açtığı bu yolda birlik ve beraberliğimizi hiçbir zaman kaybetmemeliyiz.”

 

Türk Ocakları yönetim kurulu üyesi Efendi Barutçu, verdiği mücadele ile hepimizin kalbinde yer etmiş Dr. Sadık Ahmet’i rahmetle andı ve şöyle devam etti:

“Yeryüzünde hiçbir büyük iş, yüreği yanmayan, çile çekmeyen insanlarca başarılmış değildir. Her ülkü, her büyük hareket, ancak ve yalnız büyük gönüllü insanların, gönüllü insanların, gönülleri mukaddes ülkü ateşiyle yangın yerine dönmüşlerin inandığı dava uğruna her çeşit tehlikelere,tuzaklara karşı, inanılmaz cesaretle karşı koymuşların, ömrü boyunca asla zaaf alameti göstermemiş, çilekeş ve kudretini hakikaten , Hakk’a inanmışlardan alan “Büyük Adamların” liderliği, önderliğiyle başlatılmış ve başarılmıştır.”

Daha sonra konuşan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Halim Çavuşoğlu ve KafKassam Başkanı Dr. Hasan Oktay, Dr. Sadık Ahmet’in verdiği mücadelenin önemine değindikten sonra Lozan’dan günümüzü Yunan Hükümeti’nin uyguladığı baskı ve özümseme politikalarına maruz kalan Batı Trakya Türkler’ inin sıkıntıları üzerine konuştular.Bu sıkıntıların aşılmasında Türkiye’den beklenen desteğinin ve birlikteliğin de altı çizildi.

“ARADAN GEÇEN YAKLAŞIK 100 YILLIK SÜREDE YUNANİSTAN, BATI TRAKYA TÜRKLERİ’NİN VATANDAŞLIK HAKLARINI, İNSAN HAKLARINI SÜREKLİ OLARAK İNKAR ETMİŞ VE ETMEKTEDİR.

TÜRKİYE’DEKİ SÖZDE AZINLIKLARIN, HATTA BÖLÜCÜLERİN HAKLARINI KORUMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPAN AVRUPA BİRLİĞİ, YUNANİSTAN’ DAKİ TÜRK AZINLIĞIN HAKLARINI GÖRMEZDEN GELMEKTEDİR.BATI TRAKYA TÜRKLÜĞÜ ERİMEKTE, TOPRAK VE NÜFUS KAYBI ÖNLENEMEMEKTEDİR.

“TRAKYA’DA ETNİK AZINLIK YOKTUR; TÜRK AZINLIĞI DİYE BİR VARLIK SÖZ KONUSU DEĞİLDİR…” ŞEKLİNDEKİ GERÇEK DIŞI YUNAN İDDİALARI, DÜNYA ÇAPINDA VE SOMUT OLARAK İLK DEFA SADIK AHMET VE ÇALIŞMA ARKADAŞLARINCA ETKİLİ OLARAK ÇÜRÜTÜLMÜŞTÜR.”

Konferansımızın düzenlenmesinde desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz