Ana sayfa Batı Trakya Haberler FRANGUDAKİ PROGRAMININ FİLM GÖSTERİMİ BATI TRAKYA’DA BAŞLIYOR

FRANGUDAKİ PROGRAMININ FİLM GÖSTERİMİ BATI TRAKYA’DA BAŞLIYOR

20
0

“(Batı) Trakya’daki Azınlık öğrencileri için başka bir eğitim. Ekliyoruz Çıkarmıyoruz, Topluyoruz Bölmüyoruz,” adlı film gösterisi Batı Trakya’da başlıyor.

Film ilk olarak 10 Mayıs Salı günü Dedeağaç’ın (Alexandroupoli) Grecotel Egnatia otelinde saat 19:00’da gösterime sunulacak.

 

Film gösterisi 11 Mayıs Çarşamba günü Gümülcine’de (Komotini) devam edecek. Ekliyoruz Çıkarmıyoruz, Topluyoruz Bölmüyoruz adlı film gösterisi Kosmopolis’teki Odeon sinemalarında saat 18:30’da gösterime sunulacak.

Film 12 Mayıs 2011 tarihinde ise İskeçe’nin Odeon Kosmos sineması 4’ncü salonunda saat 18:30’da gösterime sunulacak.

 

Thanos Anastopulos’un senaristliğini yaptığı 75 dakikalık film, “Müslüman Çocukların Eğitimi Programı” kapsamında, azınlık çocuklarının Yunanca öğrenimi ve topluma entegrasyonu amacıyla yürütülen 10 yıllık çalışma ve faaliyetleri sinema ekranına aktarıyor. Program (PEM) kararlılıkla azınlık çocuklarının Yunanca öğrenimi ve orta öğretim ile yüksek öğretimde öğrencilerin sayılarının artmasında önemli ölçüde katkıda bulundu. Buna küçük bir örnek vermek gerekirse, 2000 yılından itibaren okula katılım oranları dörde katlandı, ortaokul ve lisede okuyan azınlık öğrencilerinin sayısı ise altıya katlandı.

 

Film, programları bilgisayar ortamında kullanım ve elektronik eğitici bilgileri teknoloji kullanılarak elde edilen başarıyı, çocukların ilgisini çeken pedagojik metotların başarılı sonuçlarını, çocukların araştırma sürecine katılmalarıyla gerçekleşen küçük çaplı mucizeleri, eğitim sürecinde öğrencilerin kimliğine saygı ilkesinin uygulanmasıyla ortaya çıkan sonuçları ve bunların en zor koşullarda ve ulaşımdan en uzak bölgelerde bile eğitim sürecinde temel etken oluşturduğunu tanıtıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here