Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar FİLİBE’DE BURKA GİYEN BAYANLARA 1500 LEVA’YA KADAR CEZA ÖNGÖRÜLÜYOR

FİLİBE’DE BURKA GİYEN BAYANLARA 1500 LEVA’YA KADAR CEZA ÖNGÖRÜLÜYOR

22
0

Plovdiv (Filibe) Belediyesi’nin gelecek oturumunda kabul edilecek Kamu Düzeni ve Güvenliği Hakkında Yönetmelik’te değişiklikler yapılmasıyla yüzü kapatan kıyafetlerin giyilmesinin yasaklanması öngörülüyor.

Aşırı ırkçı ve milliyetçi Makedon İç Devrimci Örgütü (VMRO) ve Bulgaristan’ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe’nin (NFSB) içinde bulunduğu Vatansever Cephesi Koalisyonu Meclis Grubu Üyeleri tarafından hazırlanan devlet kurumlarında ve kamuya açık alanlarda burka giyilmesinin yasaklanmasına ilişkin teklif, Filibe Belediye Meclisi’ne sunuldu.

Yasağı ihlal edenlere 300-500 leva arasında ceza öngörülüyor. İkinci bir ihlal tespit edildiğinde uygulanacak para cezasının miktarı 1000-1500 leva arasında olacak.

Filibe Belediye Başkanı İvan Totev, Vatansever Cephesi Koalisyonunun teklifini desteklediğini dile getirdi.

Yüzü kapatan giysi ve aksesuarların ve başka dini giysiler ve simgelerin yasaklanmasından başka teklifte din kurumlarının kreş ve okullarda ve çocukların toplandığı her yerde her hangi bir faaliyette bulunmalarının yasaklanması öngörülüyor.

Filibe şehrinin sokaklarında ücretsiz olarak kitap, broşür ve başka bilgilendirme malzemeleri dağıtılarak dini propaganda yapılması gibi klinik olarak etkisi ispat edilmediği takdirde din kurumlarının faaliyetinin mucizevi, şifalı ve iyileştirici etkileri olduğunun ileri sürülmesine de izin verilmeyecek.

Nisan ayının sonunda Pazarcık Belediye Meclisi, burkalı Müslüman bayanların toplumsal yerleri ziyaret etmelerini yasakladı. Bir gün sonra Stara Zagora (Eski Zağra) Meclisi de burka yasağı getirdi.

 

kırcaalihaber.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz