Ana sayfa Batı Trakya Haberler “EŞİTLİĞE İLK ADIM” LİSTESİ, GÜMÜLCİNE BELEDİYE’SİNİN ÇALIŞMALARINI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

“EŞİTLİĞE İLK ADIM” LİSTESİ, GÜMÜLCİNE BELEDİYE’SİNİN ÇALIŞMALARINI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

14
0

Gümülcine Belediye’si “Eşitliğe İlk Adım” Listesi Belediyenin çalışmalarını yakından takip ediyor. Başkan Sibel Mustafaoğlu, hemen hemen her konuda söz alarak Listesinin görüşlerini aktarıyor ve özellikle Azınlığı yakından ilgilendiren konularda oturumlarda söz alarak fikir ve öneri beyan ediyor, gerekli girişimlerde bulunuyor.

Başta ND Partisi ve diğer muhalefet partilerin temsilcileri tarafından yapılan Meclis toplantılarında sözlü saldırıya ve hakaretlere varacak düzeyde acımasızca milliyetçilikle eleştirilse de Mustafaoğlu Azınlık insanından aldığı oyların hakkını vermeye büyük çaba sarfediyor.

Bununla da yetinmeyen Mustafaoğlu, iktidar listesinden seçilen soydaşlarına zaman zaman yapılan sözlü saldırılara karşı savunmaya geçiyor ve Azınlığın iktidarıyla muhalefetiyle Meclis toplantılarında dik duruşunu sağlamaktanda geri kalmıyor.

İktidardaki Azınlık temsilcilerinin önemli konularda suskun kaldıkları zaman da Mustafaoğlu’nun Meclisteki iki sandalyesiyle Azınlığın çıkarlarını sonuna kadar açıkça desteklediği görülüyor.

Aynen 9 yıldan beri Gümülcine’deki Eski Cami’nin avlusunda bulunan büfenin yerinin değiştirilmesi konusunda olduğu gibi ve buna benzer konularda suskun kalmadan çalışmalarına devam ediyor.

Son Meclis toplantısında Gümülcine’nin bazı caddelerinde bulunan büfelerin yerlerinin değiştirilmesi konusu ele alınıp görüşülecekti. Ancak henüz bilinmeyen nedenlerden dolayı bu maddenin gündem dışı bırakıldığı görüldü. Bunun da sebebi eğer diğer büfelerin yerlerinin değiştirilmesi görüşülecekse, Eski Cami’nin avlusundaki büfenin durumuda görüşülmesi gerekirdi.

Belediye yönetimi Başkan Petridis başkanlığında ve yanındaki Azınlıktan Yardımcılarının da bu konuda ağızlarını bıcak açmazken, büfenin bundan sonra da yerinin değiştirilip değiştirilmeceği belirsizliğini koruyor.

Sibel Mustafaoğlu, “Eski Cami’nin avlusunda yıllardan beri büfe var, acaba hangi Kilisenin bahçesinde büfe var?” demeden kendini alamıyor ve mücadelesine devam ediyor. Bunu, görkemli Camii’nin, Bizans döneminden kalan Kiliselerin Gümülcine’ye kattıkları güzellikler gibi Eski Cami’nin de ayrı bir güzellik kattığını ancak ertafının dolu olduğundan dolayı ön plana çıkmadığını savunuyor. Bunun Gümülcine için bir kayıp olduğunu düşünüyor.

Aslında Sibel Mustafaoğlu’nun Yerel Yönetimlerdeki hizmetleri herkes tarafından kayde değer olarak tanımlanıyor. Onun tek amacı var, O, bölgedeki birlikte yaşamın toplumların birbirini severek, birbirinin tarihine, gelenek ve göreneklerine, kimliklerine karşı saygı duyarak yaşamayı şehir içine yayılmasından başka bir emeli olmadığını defalarca söylemesine rağmen, malesef bazı çevreler O’nu milliyetçilik yaptığı gerekçesiyle kısıtlamaya çalışıyorlar. Bunu özellikle Belediye Meclisinde sağ görüşlü muhalefetin yaptığıda bilinmektedir.

24 Ocak 2012 Salı günü toplanan Gümülcine Belediye meclisinde görüşülen konularla ilgili “Eşitliğe İlk Adım” Listesi Basın Açıklaması yayınlamıştır.

Yayınlanan Basın Açıklamasında gündem dışı görüşülen Gümülcine Belediyesi temizlik işlerine alınacak iki aylık sözleşmeli temizlik personeli için başvuru tarihlerinin 26 Ocak Perşembe başlayacağı ve 30 Ocak Pazartesi sona ereceği açıklanmıştır. İlgili olanların kimlikleriyle ve sağlık karneleriyle Gümülcine Belediyesine veya “Eşitliğe İlk Adım” Listesi Başkanlığına başvurmaları duyurulur. Konuyla ilgili açıklamada bulunan “Eşitliğe İlk Adım” Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu, zor durumlarda iki aylık geçici bir iş bile çok önemlidir. “Eşitliğe İlk Adım” Listesi olarak bu yönde elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz şeklinde konuştu.

Gündem maddeleri arasında yer alan bazı büfelerin kaldırılmasıyla ilgili konu ertelenmiştir. Bilindiği gibi “Eşitliğe İlk Adım” Listesi tarihi Eski Cami önünde bulunan büfenin kaldırılmasıyla ilgili çok defa Gümülcine Belediye Başkanına hitaben yazılı istekte bulunmuş, konuyla ilgili bir çok kez meclis toplantılarında görüş beyan etmiştir. Konuyla ilgili Başkan Sibel Mustafaoğlu açıklamada bulundu, Tarihi Eski Cami önünde bulunan büfenin kaldırılması için 9 yıl önce alınmış bir belediye meclis kararı bulunmasına rağmen ve bizim yazılı ve sözlü itirazlarımıza rağmen, halen büfe ve uygunsuz çeşme bulunduğu yerde durmakta. Belediye Başkanının ve yardımcılarının sözlü ve yazılı teminatları olmasına rağmen hiçbir yaptırım gerçekleşmemiştir. Sibel Mustafaoğlu, 24 Ocak Salı günü Yeni Yol (Leoforos İroon) caddesi üzerinde bulunan büfenin kaldırılması konusu ertelenip görüşülmedi. Gerekçe olarak ta büfeler konusuyla ilgili birçok dilekçenin bulunması ve bunların özel bir toplantıda görüşüleceği getirildi. Temennimiz tekrar gündeme alındığında Gümülcine tarihi Eski Cami önünde bulunan büfe ve çeşme konusunun görüşülüp sonuçlanmasıdır. Dokuz yıl önce alınan kararın bugüne kadar uygulanmaması büyük bir saygısızlıktır şeklinde konuştu.

Ayrıca 24 Ocak 2012 toplantısında görüşülen bir diğer konu, Kozluköy-Gümülcine yolu üzerinde 2010 yılından bu yana gerçekleşen yol yapım çalışmalarının akıbeti olmuştur. Sibel Mustafaoğlu, Kozluköy-Gümülcine yolu üzerindeki yol onarım çalışmaları daha önceki Belediye yönetimi döneminde başlamıştır ve halen sonuçlanmamıştır özellikle son aylarda herhangi bir gelişmede yaşanmamaktadır. Yolun o kısmının köylere gidip gelen sürücüler için çok tehlikeli olduğunu ve güvenlik önemlerinin alınmasının önemli olduğunu vurguladı. Müteahhit çeşitli gerekçeler sunarak daha 8 ay uzatma istemiştir. AB’ kaynaklarından ESPA programına dahil edilerek finanse edilen yol yapımı sonuçlanmadığı takdirde alınacak olan para kaynağı da kaybedilmiş olacak. O durumda da yol onarımı daha uzun yıllar bitmeyecek.

Sibel Mustafaoğlu, yıllardır yapılan hatalar günümüzde de devam etmekte ya da bunlara göz yumulmakta. Çoğu zaman bir işi üstlenen müteahhit bunu kişisel kriterlerle alıyor, daha sonra da bunu sonuçlandıramıyor. Bu durumda zararı işi üstlenen müteahhit değil, işi veren siyasetçi de değil sadece o bölgedeki halk görüyor, açıklamasında bulundu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here