Ana sayfa Batı Trakya Haberler EMİNE ERDOĞAN: “ANA DİLİNİZİ MUHAFAZA ETMENİZİ SİZLERDEN RİCA EDİYORUM. BUNUN YANINDA YUNANCAYI...

EMİNE ERDOĞAN: “ANA DİLİNİZİ MUHAFAZA ETMENİZİ SİZLERDEN RİCA EDİYORUM. BUNUN YANINDA YUNANCAYI ÖĞRENMEYİ DE İHMAL ETMEYİNİZ”

23
0

22 Mayıs 2011 Pazar günü özel bir ziyaret için Batı Trakya’ya gelen T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, önce Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü tarafından Tuzcuköy’de düzenlenen Kuran-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasını Devlet Bakanı Egemen Bağış ile birlikte izledi.

 

Etkinlikte birer selamlama konuşması yapan Emine Erdoğan ve Egemen Bağış, Türk Azınlığa seslenerek kültürlerini, kimliklerini ve ana dillerini korumalarını ve yaşatmalarını söylediler. Ayrıca, son döneme Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan olumlu gelişmeleri de değerlendiren konuşmacılar, iki ülke arasındaki bu güzel gelişmelerden memnun olduklarını dile getirdiler.

Etkinlikte Müftü İbrahim Şerif’in konuşmasından sonra ilk olarak kürsüye gelen Egemen Bağış özetle şunları ifade etti:

 

“TÜRK NEREDE DOĞARSA DOĞSUN, TÜRKTÜR VE TÜRK OLARAK KALACAKTIR. AYNI ŞEKİLDE BIR RUM DA NEREDE DOĞARSA DOĞSUN RUMDUR VE RUM OLARAK KALACAKTIR” 

 
T.C. Devlet Bakani Egemen Bagis’in Bati Trakya… by azinlikca

 

“Türkiye’de Türk olmak, Türkiye’de Türkçülük yapmak kolaydır. Ama şu da bir gerçektir ki, Türk nerede doğarsa doğsun, Türktür ve Türk olarak kalacaktır. Aynı şekilde bir Rum da nerede doğarsa doğsun Rumdur ve Rum olarak kalacaktır.

Geçen Pazar günü İstanbul’da Rum vatandaşlarla birlikte idik. Allah nasip etti ki, bugün de burada birlikteyiz. Gerçek şu ki Türkiye’de Rum vatandaşlarımızın ve gerekse sizlerin esenliği için el ele vermiş çalışan iki başbakan var. Başbakan Erdoğan ile Başbakan Papandreu, iki ülkedeki kardeşlerimizin huzur içerisinde vatandaşları oldukları ülkelerin saygın insanları olmaları için, yoğun bir çaba içerisindeler. Sevgili kardeşlerim, şunu bilmenizi isterim ki, Batı Trakya yalnız değil. Batı Trakya garip değil. Aslında biz sizlere belki de Türkiye’nin bir noktasından daha yakınız. Mesafe olarak da gönül olarak da.

Bizim sizlerden en büyük beklentimiz birbirinizi sevmeniz, birbirinize bağlı olmanız. Birbirinize güç vermenizdir. Farklı fikir ve yaklaşımlar olabilir. Ama şunu bilin ki birlikten güç doğar. Toplu vurdukça yürekleriniz onu top dindiremez” dedi.

 

“GELENEKLERİNİZİ KÜLTÜRÜNÜZÜ, ÖZELLİKLE DE ANA DİLİNİZİ MUHAFAZA ETMENİZİ SİZLERDEN RİCA EDİYORUM. BUNUN YANINDA YUNANCAYI ÖĞRENMEYİ DE İHMAL ETMEYİNİZ”

 

Egemen Bağış’tan sonra kürsüye gelen Emine Erdoğan, T.C. Başbakanı Erdoğan’ın selamlarını ileterek başladığı konuşmasında, Türkiye’nin ısrarlı takipleri ve Yunanistan ile geliştirilen iyi dostluk ilişkilerinin, bölgeye de yansıdığını gözlemlediğini belirtti. Başbakan Erdoğan ile birlikte Atina’yı ziyaret ettikleri 2004 yılından bu yana hem Türkiye’de hem de Yunanistan’da birçok olumlu gelişme olduğunu ifade eden Erdoğan, “Şunu bilmenizi isterim, biz Türkiye’de sizlerin acılarını, sizlerin sıkıntılarını aynı zamanda sevincinizi, mutluluğunuzu en az sizler kadar yüreğimizde hissediyoruz. İnanın, siz ne kadar mutlu olursanız, ne kadar huzurlu olursanız bizler de o kadar mutlu ve huzurlu oluruz.

Sevgili kardeşlerim, geleneklerinizi kültürünüzü, özellikle de ana dilinizi muhafaza etmenizi sizlerden rica ediyorum. Bunun yanında Yunancayı öğrenmeyi de ihmal etmeyiniz. Bizi biz yapan değerleri çocuklarınıza en iyi şekilde anlatmanın mücadelesi içerisinde olmanızı istiyorum. Tarihi değerlerine bağlı, kimliğine ve kültürüne sahip çıkan bir topluluk her zaman ayakta kalacak, her zaman güçlü olacaktır. Bizleri gönüllerinizde misafir ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. “

 

Aslen Batı Trakyalı olan AKP Edirne milletvekili adayı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte Gümülcine’ye gelen Devlet Bakanı Bağış ve Emine Erdoğan, yarışma sonunda finale kalan öğrencilere hediyelerini verdikten sonra, beraberindeki heyetle birlikte merhum Dr. Sadık Ahmet’in torunları Sadıkhan ile Mehmethan’ın sünnet mevlidine katılmak üzere Sirkeli köyüne gitti.

Daha önce Tuzcuköyde olduğu gibi, Sirkeli’de de çok sayıda soydaş tarafından sevgi gösterileriyle karşılanan Bağış ve Emine Erdoğan, mevlidin ardından Sadıkhan ile Mehmethan’ı ziyaret ederek, ailesiyle birlikte yemek yedi.

 

Emine Erdoğan ve beraberindeki heyet, T.C. Gümülcine Başkonsolosluğunu ziyaret etti. Burada kendilerini Başkonsolos Mustafa Sarnıç ve eşi Esin Sarnıç karşıladı. Emine Erdoğan’ın gezilerinde kendilerini takip eden bir gazetecinin doğum günü olması nedeniyle gazetecinin doğum gününü kutladı.

 

Daha sonra Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne yürüyerek giden heyeti burada Başkan Koray Hasan kapıda karşıladı. Seramik sanatçısı Zeynep Tevfikoğlu’nun seramik sergisini ve geleneksel Batı Trakya Türk Azınlığı’nın geçmiş yıllarda günlük yaşamda kullandığı eşyalardan yapılmış Batı Trakya köşesini gezen Emine Erdoğan ve Egemen Bağış, hazırlanan kültürel etkinliği izledi. Başkan Koray Hasan, Emine Erdoğan ve Egemen Bağış’a hediyelerini takdim etti.

GTGB’den ayrılan heyet buradan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’nun onurlarına verdiği yemeğe katıldı. Yemekte yine konuşmalar yapıldı ve Emine Erdoğan, Tuzcuköy, Sirkeli’de söylediklerini bir kez daha burada Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’na seslenerek tekrarladı.

 

“TÜRKİYE’NİN AVRUPA BİRLİĞİ’NE GİRMEK İÇİN VERDİĞİ MÜCADELEDE, YUNANİSTAN’IN VERDİĞİ DESTEĞİ TÜRKİYE TAKDİRLE TAKİP EDİYOR VE KARŞILIYOR.”

 

Egemen bağış ise burada yaptığı konuşmasında, GTGB bahçesinde küçük çocukların ellerinde var olan Avrupa Birliği ile Türkiye bayraklarının yanlış anlaşılmasına sebebiyet vermemesi açısından, “GTGB’de dağıtılan ve çocukların ellerinde gördüğünüz o bayraklar belki bizlerden birilerinin dikkatini çekmiştir. Çünkü bayrağın bir tarafında Avrupa Birliği’nin bayrağı, diğer tarafında da Türkiye’nin bayrağı var. Aslında bu bayrak, Türkiye’nin Avrupa perspektifini temsil eden bir semboldür. Avrupa Birliği’ndeki Genel Sekreterliğimizin bir sembolüdür.

GTGB’de bu bayraklar bazı Yunanlı gazetecilerin dikkatini çekmiş ve bu bayrakların neden dağıtıldığını düşünmüş olabilirler. Biz bu bayrakları, Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerinde dağıtıyoruz. Almanya’da, Fransa’da, Hollanda’da, Belçika’da her yerde veriyoruz. Yunanistan gibi bir ülkenin Türkiye’nin Avrupa perspektifine verdiği destekten dolayı bu bayrağı dağıtmayı, bunu bir görev olarak görüyoruz. Tabii ki Türk Azınlık toplumunun içerisine dağıtmak değil. Çünkü, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmek için verdiği mücadelede, Yunanistan’ın verdiği desteği Türkiye takdirle takip ediyor ve karşılıyor.” Dedi.

 

Batı Trakya ziyaretinde Emine Erdoğan ve Egemen Bağış’a, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Hasan Göğüş çifti ile T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç ve Esin Sarnıç refakat etti.

Ziyaretini tamamlayan konuk misafirler Dedeağaç Dimokritos Havalimanından Ata uçağı ile akşam saatlerinde Türkiye’ye döndüler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here