Ana Sayfa Batı Trakya Haberler EFET UYARDI “SAHTE SIZMA ZEYTİNYAĞLARINA DİKKAT!”

EFET UYARDI “SAHTE SIZMA ZEYTİNYAĞLARINA DİKKAT!”

13
0

Yunanistan Ortak Gıda Denetimi Kurumu (EFET) uyardı, Sahte sızma zeytinyağlarına dikkat!”

Son yıllarda Doğu Makedonya – Trakya ve Merkez Makedonya bölgelerinden zeytinyağı numuneleri alarak kimyasal incelemeler yapan EFET, bazı durumlarda sızma zeytinyağı yerine satılan ürünlerin gerçekte nereden geldiği belli olmayan çekirdek yağı olduğunu ifade eden bir açıklama yayınladı.

Söz konusu yağların şişelerinde üretici bölümünde gerçekte olmayan gerçek ve tüzel kişilerin adı geçerken, üretim bölgesi olarak ise zeytinyağlarıyla meşhur olan Peloponissos ve Girit gibi bölgelere yer veriliyor.

EFET, Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti’nde satılan zeytinyağlarının ekseri çoğunluğunun ise kalite ve orijinallik standartlarına uygun olduğunun altını çizdi.

Her halükarda, EFET, zeytinyağı konusunda vatandaşları şu hususlara dikkat etmeleri konusunda uyardı:

Satın alınacak zeytinyağının etiketine dikkat edilmeli. Ürünün ismi, zeytinyağının kategorisi ve ürünle ilgili bilgiler dışında “EL-40-” şeklinde başlayan tescil numarasının etikette bulunması gerekiyor. Seyyar ve bilinmedik satıcılardan zeytinyağı almaktan kaçınılmalı. Şüpheli durumlarda EFET ile 11717 numaralı telefondan irtibata geçilmeli. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz