Ana Sayfa Batı Trakya Haberler EDİRNE’NİN KOMŞUSU KUMÇİFTLİĞİ’NE (ORESTİADA) SÖZDE “PONTUS SOYKIRIMI” ANITI DİKİLECEK

EDİRNE’NİN KOMŞUSU KUMÇİFTLİĞİ’NE (ORESTİADA) SÖZDE “PONTUS SOYKIRIMI” ANITI DİKİLECEK

19
0

Edirne’nin komşusu Kumçiftliği’ne (Orestiada) sözde “Pontus Soykırımı” anıtı dikilecek.

Meriç (Evros) bölgesi Kumçiftliği şehir meydanına sözde “Pontus Soykırımı” anıtı dikilmesi, 2016 yılında Kumçiftliği Belediyesi Yönetimi tarafından gündeme getirilmiş ve meclis toplantısında yapılan oylamada oybirliğiyle kabul edilmişti. Aynı oylamada iki anıtın yapılması kararı alınmıştı ve bunlardan biri Orestiada şehrinin kuruluşu anıtı diğeri ise sözde “Pontus Soykırımı” anıtı.

Yapılan oylamada, Belediye Meclisi Başkanı Georgios Karayannis, sözde “Pontus Soykırımı” anıtının inşası komitesinin başkanlığına seçilmişti.

Konu bir kez daha 23 Ocak 2018 Salı akşamı yapılan meclis toplantısında gündeme geldi. Toplantının büyük bölümünde konuşulan anıtın dikileceği yer konusunda tartışmalar ve anlaşmazlıklar yaşandı.

Şehir meydanının isminin “12 Ağustos Meydanı” olarak zaten var olduğunu, dolayısıyla da buraya dikilmesinin uygun olmadığını, meydanın isminin değişmesine yol açabileceği vurgusu yapıldı. Meclis üyeleri arasında bu defasında da sözde “Pontus Soykırımı” anıtının dikileceği yer konusunda anlaşmazlık yaşandı.

Yapılan meclis toplantısında ilk olarak sözü “Karaağaçlılar-Edirneliler Soyundan Gelenler Derneği” temsilcisi olarak Dimitrios Kiigmas aldı. Konuşmasında anıtın dikileceği yerin planını sundu. Ancak birçok ağızdan çıkan öneriler neticesinde şu an sözde “Pontus Soykırımı” anıtının dikilmesine yer aranmaya başlandı.

Sözde “Pontus Soykırımı” anıtının Kumçiftliği şehir meydanına değil de arka taraflarda bulunan bir parkın içine dikilmesi üzerinde çalışmaların devam edeceği belirtiliyor. Son olarak sözü Belediye başkanı Mavridis aldı ve sözde “Pontus Soykırımı” anıtının, herkesin ortak noktada karar kılacağı yere dikilmesinin en uygun karar olacağını dile getirdi ve uzun süre konuşulan bu gündem maddesi böylece son buldu.

Şimdi Kumçiftliği’nde Sözde “Pontus Soykırımı” anıtının dikilmesi için en uygun yer aranmaya başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz