Ana Sayfa Batı Trakya Haberler EDİRNE İL GENEL MECLİS ÜYELERİ GÜMÜLCİNE’DEYDİ

EDİRNE İL GENEL MECLİS ÜYELERİ GÜMÜLCİNE’DEYDİ

11
0

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Nusret Uybaş ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Çetin başkanlığında bir heyet özel olarak Batı Trakya’yı ziyaret ediyor. Pazar gününe kadar Gümülcine, İskeçe, Kavala ve Selanik bölgelerini ziyaret edecek olan heyet, ziyaretlerine ilk önce Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreterliği’ni ziyaret ederek başladı. Bölge Genel Sekreteri Aris Yannakidis görevi dolayısıyla Atina’da bulunduğundan dolayı heyeti Genel Sekreter Yardımcısı Kostas Kaçimigas kabul etti. Kabul sırasında kaçimigas heyete Türkiye ile Yunanistan arasında özellikle Evros (Meriç) bölgesinde karşılıklı olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı. Kaçimigas özetle şu hususlara değindi:

 

“Türkiye ile son yıllarda iyi komşuluk ilişkileri içerisindeyiz. Son olarak Kipi (İpsala) Sınır Kapısı’na ikinci bir köprünün yapılmasını konuşuyoruz ve üzerinde çalışıyoruz. Biz Türkiye ile daha fazla kapıların açılmasını arzu ediyoruz. Hatta ve hatta vizenin kaldırılmasını istiyoruz. Öncelikli olarak Kipi, Pazarkule ve daha sonra başka kapıların da açılmasıyla iki komşu ülkenin insanlarını biraraya getirmek istiyoruz. Biz siyasiler sadece bugünü düşünüyoruz, oysa bizler bugün yapmamız gereken çalışmalarla gelecek nesilleri düşünmemiz gerekir. Benim bir düşüncem var, Dimetoka’dan Uzunköprü’ye günde 5-6 sefer yapan bir treni devreye sokmalıyız. Yol mevcut çok para gerekli değil. Dolayısıyla bunu başarabiliriz. Bir başka proje ise Selanik-Uzunköprü arasında bir elektrikli hızlı tren projesi üzerinde çalışmalar var olduğunu biliyorum. Bu proje belki 2025 yılına kadar tamamlanır diye düşünüyorum” dedi.

 

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Nusret Uybaş sırasıyla sözü alarak Genel Sekreter Yardımcısı Kostas Kaçimigas’a heyeti kabulünden dolayı teşekkür etti. Uybaş, “Sizlere Edirne Valimiz sayın Hasan Duruer’in selamlarını getirdik. Meclis olarak ilk defa yurt dışı ziyareti gerçekleştiriyoruz. Bu ziyaretimizin amacı komşu ülkeler arasında Yerel Yönetimler, Kurum ve Kuruluşlar arasında yeni platformlar oluşturarak yeni projelere birlikte imza atmak amacıyla bu tür ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde de Yerel Yönetimlerde yeni uygulamalar başlatılıyor. Sizlerle birlikte yapmayı planladığımız projelerle bölgedeki barış ve huzur içerisinde demokrasiye katkıda bulunmak istiyoruz. Bizde bir deyim vardır, “komşu komşunun külüne muhtaçtır” deriz. Birçok ortay yanımız var. Bizi her ne kadar Meriç Nehri fiziki olarak ayırıyor gözüksede aslında gönüllerimizi birleştiriyor. Dolayısıyla komşuluk ilişkilerimizi hep birlikte daha ileriye taşımalıyız. Bunu halklarımız için yapmalıyız diye düşünüyorum” dedi.

 

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Nusret Uybaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Çetin ve beraberindeki İl Meclis Üyeleri, Azınlık Kurum ve Kuruluşları ziyaretlerine Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’nü ziyaret ederek başladı. Müftü İbrahim Şerif yurt dışında olduğundan dolayı heyeti Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet kabul etti. Fehim Ahmet heyete Müftülüğün faliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

Meclis Başkanı Nusret Uybaş ve beraberindeki heyet üyeleri Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne geçti. Konuk heyeti burada GTGB Başkanı Koray Hasan karşıladı. Koray Hasan heyete GTGB’nin kuruluşundan bugüne kadar olan süreci ve yasaklı dönemi dahil olmak üzere bilgi verdi. Heyet üyeleri GTGB’nin son olarak Maliye’nin yaptırımı üzerine büfe faliyetlerinin durdurulmasından dolayı duydukları üzüntüyü dile getirdiler. 

 

Edirne heyeti daha sonra Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’ne (BTTÖB) geçti. Burada heyeti Başkan Sami Toraman ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı. Başkan Sami Toraman heyet üyelerine Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi ve son çalışmalarından bir kitap hediye etti.

 

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Nusret Uybaş ve beraberindeki meclis Üyeleri T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu’na giderek Başkonsolos Osman ilhan Şener’i makamında ziyaret ettiler. Başkonsolos Osman İlhan Şener, bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve görev bölgesi kapsama alanında bulunan Yunan makamları ile ve soydaşlarla ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdi. Görüşme sonrası Başkonsolos Osman İlhan Şener heyet üyelerine Gümülcine’de bir öğle yemeği verdi.

 

Gümülcine temaslarını tamamlayan heyet buradan İskeçe’ye ve ardından da Selanik’e gitmek üzere Gümülcine’den ayrıldılar. Heyetin bu bölgelerdeki temasların ardından Pazar günü Edirne’ye dönmesi bekleniyor.   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz